1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот во Загреб

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Srekicka, 27 јуни 2010.

 1. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Znaci razocarana sum od se vo nasava drzava :@ me nerviraat nepravdite na fakultet, nepismeni arogantni stvorenja so edvaj 4-to oddelenie sto mi se pravat pametni, toa sto kaj nas nisto sto e vredno ne se ceni. Eve ke zavrsam fakultet, sum se macela tolku vreme i posle sto...nisto. Ako mama i tato nemaat firma da me zaposlat ili ako nemam dovolno dobri vrski ili pak ako ne sum partiski aktivna, se paga vo voda- se e za dazbe. Sto mislite za Hrvatska, potocno za Zagreb me interesira kako stojat rabotite tamu? Od mnogu luge sum slusala deka se e podobro od ovde, deka mnogu se ceni visokoto obrazovanije i deka e navistina dobro plateno. Jas otkako pocnav na odmori da idam tamu mnogu ja zasakav i Hrvarska i hrvatite...stvarno se super, megutoa mi trebaat mislenja od nekoj poiskusen pls help
   
 2. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  26
  Јас имам живеено во Загреб некое време и можам да кажам дека се понапред од нас. Но, сепак не се толку напред колку што мислиме, и таму има врски, и вработување на партиска основа итн. Платите се барем 2 пати повисоки од кај нас. Исто и цените се повисоки (но не 2 пати повисоки), па затоа кога ќе направиш сооднос просечна плата и цени заклучуваш дека во Загреб стандардот е повисок од кај нас. Добро е и што имаат голем број на странски фирми. Факултетите се подобри од кај нас, но не толку добри како на запад. Мене ми се допаѓа Загреб затоа што има дух и доста богата понуда на културни случувања...
   
 3. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Fala srcka za odgovorot :) me interesira kako bi se snasla tamu so rabota, smestaj, drustvo....dali kako ekonomsit bi nasla dobra rabota?
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.774
  Допаѓања:
  131.098
  Јас многу го сакам Загреб. Да имам шанса уште утре би се преселила таму.
  За работа, не сум сигурна како би било. Треба да видиш колку се погодени од кризата и слично. Тие се големи националисти, па можеби нема да биде лесно да се најде работа, особено периодов. А и јас исто така мислем дека и таму врските играат голема улога. Но исто така верувам и дека кога човек нешто сака да направи - ќе успее во тоа, па ако си решена, само напред!
  Можеби не е лошо да се посветиш на некоја доедукација таму, тоа сигурно би ти ја олеснило работата.
   
 5. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Мислам дека треба прво да се распрашаш дали е признаен факултетот(јас разбрав дека имаш завршено,или дека си при крај) таму, па за можеби ќе треба нострификација на дипломата и сл.И многу зависи и кој факултет. Јас исто сум размислувала за Загреб, бидејќи не е многу далеку ,а доста е подобра ситуацијата од тука.Ама тоа само беа мисли ,без конкретна реализација. Меѓутоа мислам дека не е се така сјајно и таму, посебно не за работа,ова е сепак Балкан,врските се насекаде, и мислам дека ќе ти биде доста потешко како странец да се вклопиш и да се запослиш во некоја јака фирма.Инаку вака како град ми се свиѓа, не е многу голем, како Скопје отприлика,можда малку поголем, многу чист,среден и културен свет.
  Не е мала одлука да отидеш таму, вероватно сама планираш, да најдеш стан, кирија, работа , доста голем чекор е, размисли.
   
 6. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Pri kraj sum na ekonomski fakultet i mislam deka e priznat i vo Zagreb. Inace ova ne se samo misli jas seriozno razmisluvam da se preselam tamu, zatoa sto mislam deka so mojot fakultet bi se snasla za rabota (sto e najbitno). fala za sovetite :)
   
 7. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  46
  Зошто не пробаш нешто друго,да речеме Словенија? Ако си решена за во Загреб уште 100км до Словенија барем се е подобро,добра плата,сега висок стандард ама спрема платата... Распитај се добро пред да направиш некоја грешка и тоа огромна во твојот живот. Како прво ако најдеш работа таму,ке најдеш стан и таму остануваш да живееш до крај,верувај ми зборам од искуство. Сега Македонија ти се чини дека ништо во неа нема добро,ама после едвај ќе чекаш да си идеш дома. Како и да е како македонциве нема никаде... ;)
   
 8. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Па добро.Словенија е во Еу, и со самото тоа е подобар и стандардот и платите и се.Меѓутоа,за работа и подолг престој е многу покомплицирана процедурата,плус тука е и јазикот,кој на нас ни е скоро па непознат.Хрватскиот пак е горе доле разбирлив, и познат.
   
 9. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Da i jas prvo pomisliv na Ljubljana i imam drugar slovenec i mi rece kako sega sto e loso u Slovenija, nikogas ne bilo. Znaci ni za niv nema rabota, a za stranci bi bilo uste potesko, plus jazikot e problem a sloveneckiot veruvaj ni od daleku ne e lesen. Zagreb mnogu go sakam a i ne e mnogu daleku. A ako ostanam ovdeka sto ke pravam....nemam ni vrski ni nisto a samo jas znam kako pominav na fakutet i stvarno ke mi bide krivo ako ne se isplati. Jas ne ocekuvam deka ODMA ke se vrabotam kako ekonomist vo Zagreb vo nekoja kompanija, zatoa sto sekade prvo svoite si gi butkaat...ali so tek na vreme se nadevam deka ke uspeam vo celta.
   
 10. lebarka

  lebarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  26
  Не сум економист, па не можам да кажам дали има работа за економисти. И они се погодени од кризата и цело време се жалат, ама сепак далеку подобро живеат од нас. Дека се националисти, тоа сигурно да. Но искрено подобро е да си во Хрватска македонец, отколку разбирливо србин, босанец или словенец. Моментално најдобро мислење имаат за македонците. Барем јас таков впечаток добив. Исто ќе треба да се потрудиш навистина да го научиш јазикот, ама мислам дека нема да имаш никаков проблем да се прилагодиш. Да сум јас на твое место би пробала да живеам таму. Некој предложи погоре да идеш на мастер во Загреб. Мислам дека тоа е супер идеја. Кај нив студентските служби подобро работат одколку кај нас, па можеш да најдеш привремена работа, која може да прерасне во постојана... Мој предлог ти е да провериш малку по хрватските форуми што зборат хрватите за ситуацијата кај нив. Може да се распрасаш и во Хрватска амбасада, а и да погледаш и некои странски фирми кои имаат преставништво во Хрватска.
   
 11. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Ok, jazikot mislam deka nema da mi pretstavuva poseriozen problem i da i jas imav vpecatok deka ne pocituvaat nas makedoncite, jas edinstveno znam od po odmori sto sum idela i stvarno bea mnogu ljubezni. Mi se cini deka mnogu se po opusteni od nas i nekako poniteresen zivot zivat.
   
 12. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  46
  Луѓе бре,како сте се фатиле за ова кризата,како не знам што. Како прво нема работа за градежни работници,за продавачите,за работниците во фабриќи,за шофери... А за оние со факултет секаде и секогаш има место,без разлика дали е криза или не...
   
 13. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  leleee neznam sto da pravam...na 10 uma sum. Od edna strana mnoooogu sakam da idam, a od druga strana strav me faka kako ke se snajdam....
   
 14. LadyStyle

  LadyStyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Вака...ја живеев малку во Загреб...и вака е ситуацијата
  Платите се дупло поголеми(и друга форумџика така кажа)
  Цените се дупло поголеми
  Кирија е ств голема и сметки(така да ќе трошиш пари колку во Скопје)
  Луѓето ги има различни..ама многу се сериозни(ладни)
  Ќе бидеш опуштен..ама не сосема..таков им е менталитетот...
  Не ме фаќај за збор,само кажуем како било...може некој друг искусил друга ситуација :)
  Позз ;)
   
 15. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Хрватска ми е втора татковина после Македонија, одам често таму знам како дишат, се што е кажано погорее точно, да не се повторувам, друго многу е тешко таму работа да се најде, а во последно време и хрватите кои имаат можности одат за Словенија бидејќи е подобро, моментално и кај нив кризата се повеќе навлегува, така да еве и јас доколу ми се пуржи можност во Словенија да работам ќе отидам, без разлика што имам хрватско државјанство не сум успеала да најдам работа, инаку хрватите до неодамна имаа многу лошо мислење за нас и ден денешен доста од нив не третираат ко цигани.

  но секој со своја среќа! ;)
   
 16. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  286
  Пол:
  Женски
  околу Загреб !!!!!!! го обожаваааааааам
  имам братучетка што живее таму и одам мноогу често , исто и ја сум размислуувала да се преселам ама све некако нака и никако не ја сватив сериозно работата и ништо . скопје за загреб е село не село селце , градот е чист лугето се културни со манири се функционира ко шо треба (ја колку што сум почуствувала ) така да ако некој решил да живее во Загреб му ја посакувам цела срека на светот и да не се откажува
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Апропо Загреб, имам само позитивни импресии, среден, чист, град со висока култира. Луѓето си шетаат релаксирано и опуштено, со слушалки и музиче, добив впечаток дека градот дише со позитивен ритам и некој необичен мир. Преубавата архитектура остава без здив. Со задоволство би го посетила повторно Загреб, за шетање и уживање во неговата извонредна убавина.
   
  На ЕденЧлен, KuklickaMoja, Филотеа и 6 други им се допаѓа ова.
 18. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  1.084
  Пол:
  Женски
  Супер тема :) Дали некоја од вас живее и работи во Загреб?
   
 19. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  14.788
  Пол:
  Женски
  Одам во Загреб за недела дена, но уште не знам колку дена точно. За колку дена би ми препорачале дека може да се прошета и почувствува градот?
   
 20. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  1.084
  Пол:
  Женски
  Зависи што се' сакаш да видиш :) Ако сакаш да постеуваш музеи, да ја видиш Золошката, Максимир и сл. ќе ти требаат повеќе дена, да кажеме 4 дена, а за да го разгледаш центарот (Плоштадот, Каптол, Ткалчичева улица, Горњи Град) еве да кажеме 2-3 дена дека ќе бидат доволни.
   
  На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.