1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот во Шведска

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Maya001, 18 јануари 2018.

 1. Maya001

  Maya001 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2017
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Pozdrav za site !
  Ne znam pod koj podforum spaga temava ali veruvam administratorite ke i najdat mesto . Imam nekolku prasanja za onie koi ziveat vo Svedska ili se zapoznaeni so zivotot tamu. Maz mi naskoro zaminuva za Svedska . Ke raboti kaj nas covek koj ima firma tamu i sekako ke bide prijaven tamu so penzisko i sekakvo osiguruvanje. Me interesira dali posle nekoe izvesno vreme ke moze i nas da ne povlece i dali jas i decata treba da imame Bg pasos za da otideme tamu posto on ima . I kakov e voopsto zivotot tamu. Mnogu citav okolu toa i Svedska e preporacana kako edna od najubavite i najdobrite drzavi za edno semejstvo . Ako moze nekoj poopsirno da mi pise okolu procedurata za povlekuvanje familija . Blagodaram odnapred .
   
 2. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.319
  Imas na you tube videa od tie sto ziveat tamu.
  Vo globala mozes da imas prestava kako izgleda, a kako tebe ke ti bide tamu toa e veke druga prikaska zosto sekoj bara drugo od zivotot.
   
 3. Maya001

  Maya001 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2017
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Mene me interesirase konkretno za povlekuvanje na sopruznik i deca .
   
 4. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.761
  Пол:
  Женски
  Mislam deka i vie ke treba da izvadite bg pasos za da ve povlece...ako ne barem za decata.
  Imam bratucedka sto zivee vo svedska, ama ona so godini e tamu, a i mazot i. Kako sto mi veli zivotot e ubav tamu, golemi se platite, tuku jazikot bil mnogu tezok.
   
 5. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.138
  Допаѓања:
  5.692
  Доколку немате кој да ве повлече , како можете да отидете таму? Што јазик зборуваат?
   
 6. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  1.876

  Кинески.

  Шведски, нормално :))))))))))))))) .

  Доколку немате кој да ве повлече, ќе си конкурирате за работно место во фирма која ќе се согласи да ви помогне при вадење на работна виза.
   
  На daylight и wanderlust им се допаѓа ова.
 7. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.236
  Пол:
  Машки
  Сигурно дека животот е многу поубав од тука.
   
  На La.loca и theunforgiven им се допаѓа ова.
 8. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  1.876

  Тоа 100%.

  Јас доста шетам, и можам да кажам дека во Шведска (пред некој месец) за ПРВПАТ видов што значи да има СРЕЌНИ луѓе. Насмеани, опуштени... Се гледа дека не се замараат со глупости како ние овдека. Нормално е дека секој човек си има свои проблеми, но јас говорам општо. Едноставно, сите се фини и љубезни. Првпат бев таму и СИТЕ што ги сретнав и замолив за помош беа толку многу учтиви што просто бев изненаден. Несфатливо е, зашто тука сите сме идиоти, прости ми Македонијо.

  Чисто. Средено. Се' си тече како што треба. Под конче се наредени работите. Точност до секунда.

  Цените, хм... Мене не ми се виде нешто многу скапо, искрено. Во однос на маркети, може мааалце поскапо од тука, ама ништо посебно за да се рече дека е скапо.
  Гардеробата, исто така. Зависи што купуваш. За секој џеб.
  Не приметив многу џиџи-миџи продавничиња за глупости :))))) и ми е баш чудно тоа. Можда не сум знаел каде да прошетам за да најдам нешто такво, кој знае...

  Превозот градски ми се виде малце скапичок. Возење во еден правец е некои 2,70 евра. Секако, постојат и дневни, дводневни, тридневни, неделни, месечни и годишни опции, за кои сум сигурен дека се далеку поевтини.

  Кафе во кафетерија беше скапичко. 4 евра плаќав за капучино. Ама па сеа... Стандардот им е друг. Нормално дека со нашиве плати за нас тоа ќе биде скапо. Нив сигурно не им е.

  Знам дека платите се супер таму.

  Многу е мирно, не е хаотично (барем онаму кај што бев, во Гетеборг). Сообраќајот е перфектен, многу малку автомобили можат да се видат по улиците. Повеќето луѓе си возат велосипеди.

  Воздухот е чист.

  Како и во секој град во Европа, и тука ноќе е екстра мирно. Нема галама.
   
  На WildMk, thequeen95, sorbet и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.236
  Пол:
  Машки
  Нормално дека ќе е тивко преку недела кога имаат ниска невработеност. Работат. Друго е во земји како Македонија каде имаш 50% невработена младина и сите дремат по кафиња цел ден. Јас не сум бил. Не знам, но имам пријател што живее во Данска. Тој кажува дека таму најголем дел од луѓето се слаби и ретко пушат цигари. Преку викенди претежно пијат. За разлика од сум среќавал многу Германци и Британци. Дебели и никакви, но културни.
   
 10. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  1.876

  Ау... Ова со дебели-слаби ти е многу јак факт, пахахахаха :))))))))))))))))))))))))))))))) Тоа е така пошо, нели нормално, работа си врши климата. Под такво небо живеат. Сите се бели, плави, со црвени образи =) Ама, тука делува и убавиот начин на живеење. Убаво се хранат, секојдневно вежбаат...
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.236
  Пол:
  Машки
  Жените какви им се? Онака од прво гледање.
   
 12. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  1.876

  Реков: плави, бели, слаби. Иако имаше и многу дебелички, и машки и женски. Не можам да речам дека се костури сите :)))))))
   
 13. Maya001

  Maya001 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2017
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  haha inspirativno , sekoja cest na opisot . Ne mi treba mene nikoj da me " povlece " . Me interesirase soprugot ke raboti tamu vo Svedska firma dali e mozno i jas so dvete deca da otidam ili mi treba Bg pasos ? Znam deka drzavjanstvo zimat posle 5 godini ziveenje tamu. Ostanatoto za zivotniot standard go procitav po drugite forumi .
   
 14. Maya001

  Maya001 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2017
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Da ti kazam iskreno toa e macno , sto ne go znaeme jazikot . No za sreka tamu poveketo angliskiot go zborat i vikat bil polesen da se nauci od germanskiot. Isto taka mi rekoa deka otkako ke se preselis te praka drzavata vo vecerno skolo na niven trosok da go izucuvas jazikot .
   
 15. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.319
  Pa zosto ne se javuvas po ambasadi da ti dadat validen odgovor nego prasuvas bilo koj na forumov?
  Sekoj si e slucaj za sam sebe, nikoj ne e administracija od ambasada za da ti gi razgleda dokumentite.

  Me interesira bi trgnala li taka na pat od "Janko, Petko mi rece vaka i taka" ?
   
  На daylight и elimkd им се допаѓа ова.
 16. Maya001

  Maya001 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2017
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Pa valjda licno iskustvo e isto taka validno . Da mi kazat 10 dusi deka ne moze , sigurno ne bi ni prasuvala poveke. Vo inbox dobiv odgovor i toa e toa. Ne se nerviraj ...opusteno hah.

  Jas utre ne trgam. Ne mi itno. Valjda e za toa forumov ? Da si prasas ..pa nekoj drugo nesto ke dodade sto ke ti pomogne isto taka . Spodeluvame iskustva.
   
  На zhap4e и Dust им се допаѓа ова.
 17. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.761
  Пол:
  Женски
  Mene pa germanskiot mi e polesen jazik, sto znam.
  Svedskiot jazik e mnogu tezok ko izmesam mi doagja:rofl:
  Za drugivo ne znam, ama i bratucedkata ucese jazik, ama dali oni i plakaa toa ne znam.
  A zosto ne otides i ti zaedno so maz ti, zosto prvo toj pa posle ti?
  jas sekogas bev protiv....i mene taka mnogupati mi rekoa, neka odi prvo toj da vidi kako e pa posle ke ve zeme i vas, e nema
   
 18. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.319
  Jas toa ti sto go kazuvas i te kako sum go minela.
  Lajcki nikogas ne mi trgnala, a bez jazik da znam ni na kraj pamet ne mi paga.
  I jas koja trgav vo stranstvo taka zeleno razmisluvav i zatoa od iskustvo ti kazuvam taka ne se odi.
  Denes ima internet i se istrazuva, istrazuva i istrazuva. Na rekla kazala ne se baziraj oti ke bide veselo.
  Jas koga idev internet imase no nikakvi informacii, da bi bilo sega bi bilo poinaku.
  Tie sto se vrakaat toa e se od neinformiranost, taka da receme zelena rabota, vazno stranstvo ke odat. :rofl:

  Ajde ke posedis tamu 6 meseci i posle po nekoe nepisano pravilo doaga "sto mi trebase vaka zeleno da trgnam, kaj mi bese mozokot". Toa po zakon na prirodata kaj site e isto i tebe nema da te odbegne. Mnogu od niv koj ne uspevaat da se spravat so realnosta se vrakaat.
  Ke se setis ti na mojte zborovi, i ne zaboravi da si gi procitas tvojte. :emo:
   
 19. Maya001

  Maya001 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2017
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Toogood - Ti blagodaram za grizata ali mene ova mene ne mi e prvpat da idam vo stranstvo 8) kolku sto razbrav od postovite sigurno si i pomlada od mene taka da iskreno mene cel zivot mi e prosetka niz svetot;) . So tatko voeno lice koe zaglavi vo Bih za vreme na vojnata i nie so nego , Slovenija tri godini , Usa - state of Virginia 6 god , Bugarija dve god pa sea izgleda Svedska ke me ceka . Mene adaptacija mi e nepoznat zbor . Dedo mi velese " frli nas covek niz svetot za dva dena ke se snajde " Jas koga go pisav postot vcera togas i doznav deka ima moznost da odime tamu . Istraziv jas dosta od vcera i sekako od dobri luge od forumov doznav raboti sto mozebi gi nema na net . Razlicni tipovi na luge sme nekoi se nostalgicni i brzo se otkazuvat nekoi se snaogat i se adaptirat . A ti ako nemas nekoj sovet zosto bi odmognala na nekoj so ovakvi konstatacii deka ke se vrati za 6 meseci? :wasntme: fala ti sepak i toliku od mene na ovaa tema (y)

  Nalutena - da ti odgovoram na postot . Ne sum se sretnala dosega so svedskiot jazik samo sto procitav deka e polesen od germanskiot. A za ova deka imas besplatno da go izucuvas vo vecerno skolo mi kazaa luge , ist princip kao vo Germanija mora da si nekoe pocetno nivo pa da dobies rabota , zatoa izgleda drzavata pomaga okolu jazikot.
  Maz mi prvo ke odi za tamu da vidi sto i kako...sekako stan da se najde a i jas ne mozam odma od licni problemi. Ti blagodaram i na tebe mnogu (y)(y)(y)(y)
   
  На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.314
  Допаѓања:
  55.349
  Пол:
  Женски
  Уште не сум видела, а ни чула каква е таа среќа на глобално ниво....Кога ќе речете, таму се луѓето среќни:?:... колку запознавте, и во какви ситуации?Истражување ли направивте? И тука по кафани и кафичи сите се опечени, застани прашај па ќе ти кажат како е.
  Ни таму само китки не цветаат...
   
  На Aquamarine93 му/ѝ се допаѓа ова.