1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот и здравјето по прележување на вирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Ketchup, 15 октомври 2020.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Да тоа и ме плаши... Бев на 2 крвни слики во текот на вирусот со 2ка Леукоцити, сега ми беа 4ка. Јас со анемија си се борам чат пат во животот, поради Тироидната жлезда ми е таа анемија и некогаш сум супер, некогаш никако неможам да качам железо.. И на терапија сум за тироидната Хипо + хашимото сум. Инаку здраво се хранам секогаш, пијам витамини како цинк, магнезиум, селен, витамин ц и д3. Со Алоето ќе си продолжам, убаво ми прија. Плус активна сум доста и нонстоп во движење..

    Изопринозинот дали знае некој како се пие? Јас го почнав кога се разболев, но дека ми дадоа и антибиотик го прекинав сама. Имам уште 2 лентички и сакам да ги допијам. Дали се прави одма пауза или може да испијам уште една доза? Ќе прашам секако и во аптека и матична, ама да не знае некој да не пиел..
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Јас го имам пиено неколку пати и секогаш ми биле различни дози. Тоа зависи како ќе процени лекарот. Го имам пиено 10 дена, па пауза 20, па пак 10... три месеци. Последно го пиев 3х2 15 дена.
    Најдобро како ќе ти каже лекарот.
    Инаку, не се пие често, туку само по потреба и е многу ефективен според мене.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Затоа што се знаеме себе си и си го знаеме телото.
    Пост ковид последици се јавуваат долго време по прележување.
    Очигледно не си се соочила со нив и се надевам дека никогаш нема, но ваквите мислења се бизарни.
     
    На Angie1432 и tambelina им се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Се соочувам и јас со нешто чудно, многу кратки циклуси, па појава на циста на јајник... нешто што никогаш во животот не сум го имала. Но сето ова после 6 месеци од прележување. Некако неможам да го поврзам дека е последица од ковид дури после 6 месеци, затоа не ми е логично. Не знам што гледаш бизарно во прашањето?
     
  5. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    7.266
    Пол:
    Женски
    Проблеми со отоци, трнење имал ли некој? Синоќа малку рацете ама денес и раце и нозе, отечени, трнат, тежат, неподносливо е
     
  6. Lili93

    Lili93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Trnenje da, mn chesto i posle 8 meseci od prelezhuvanje. No ne sum imala otoci. Ste proverile d dimeri?
     
  7. Lili93

    Lili93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Koi se znacite za cista na jajnik? Bolka nekoja ili iscedok? Zatoa shto imam bronzen-kafen iscedok vekje 4-5 dena pred menzis ... Prv pat mi se deshava zatoa prashuvam
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Па нема некои знаци. Ме подболуваше понекогаш но додека не отидов за друга работа, не ни знаев дека ја имав.
    Кафеавиот исцедок вака лаички кажано може да е до хормоните, при нагло паѓање на нивото на хормони доаѓа до кафеав исцедок пред самото започнување на менструацијата. Мене тоа со години ми се случува, некогаш знае да биде редовно, понекогаш и да прескокне. Во секој счучај провери си што е причината.
     
  9. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Циста на јајници, промена во циклусот и сл. се последица на хормонски промени. А хормонски промени може да настанат од еден куп работи. Прележување на вирусна инфекција е само една можна причина.
    Ми се има случено од вирусна инфекција (пред пандемијата со ковид) да ми се воспали тироидната жлезда, па тоа да ми ја поремети работата на останатите жлезди во телото и на половите хормони а со тоа, нормално и на циклусот. Освен директно да влијае некој вирус на јајниците, на нивната функција влијае и самиот стрес (физичи и психички). Патот оди од повисоките нервни центри, кон пониските од една страна (тоа е невролошкиот) и преку работата на останатите жлезди со внатрешно лачење и нивните хормони од друга страна (тоа е хуморалниот- преку крвта, т.е. преку хормоните во крвта). Ако прележувањето некоја болест било голем стрес за организмот, на едниот или на двата начина, може да влијае на работата на жлездите и на нивоата на хормоните.
     
    На Kitten и tambelina им се допаѓа ова.
  10. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Космик многу убаво објаснето. Ова вака никој не ми го објаснил а бев и кај невролог и кај интернист два пати . И ме гледаат како да си ги измислувам симптомите . Е сега прашањето е како да го ресетирам метаболизмот ? 7месеци поминаа … ;(
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Кај мене веројатно не е причина прележана болест. Ова другото, понеубавото според мене, долгорочен психички стрес.
     
  12. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Стресот е неминовен дел од животот. И позитивните случки се стрес. Значи неможеш да спречиш да не ти се случува. Но можеш да ги модифицираш неговите ефекти, и тоа е она што треба да го научиме - Како да се носиме со него. @tambelina ова и за тебе го мислам. Веројатно и докторите затоа ти даваат само лекови за смирување и лекови за симптомите. За стресот нема апче, има само за симптомите од него. Ти прават дијагностика и ако нема физичка причина некоја, нема што терапија да ти даде. Советување психолошко нема да ти направат, зошто не им е тоа примарна работа и повеќето не се замараат со психичкиот момент на пациентот (од причина што: немаат време, немаат воља, не се доволно платени за тоа, има кој друг да го работи тоа, има психолози па ќе ти речат оди си кај нив..). Чест на исклучоци кои се свесни дека неможе да ги делат така работите и кои го прават тоа - обрнуваат малку внимание и на психичкиот момент на пациентот, па ќе му објаснат нешто повеќе, ќе го смират, ама ретки се таквите.
     
  13. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    @Cosmic Girl не велам дека нема и психолошки момент . Но кај мене дефинитивно е зафатен нервниот систем. А некако се крстат дека само од себе ќе се среди. Ако симптомите се од психолошка природа ќе исчезнат со земање на антидепресиви, или седативи или антипсихотик , што год да прима пациентот. штом симптомите остануваат тогаш се реални .
     
  14. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Да, да, штом ти рекле дека имаш оштетување, значи потврдиле, тоа е јасно. Тука веќе нема дилема.
    За оние за кои немаш потврда- што да ти кажам? За некои може никогаш да немаш потврда и ниту една дијагностика да не најде причина за нив. Медицината е напредна до некое ниво, не е семоќна. Може не се доволно познати тие болести или врските меѓу нив, може немаме начин да ги дијагностицираме. Ковидов е нов вирус. Тоа не значи дека се измислени симптомите. Штом те мачат и ги осеќаш тоа се реални симптоми, независно од нивната природа. И така ќе си читаш за симптомите и ќе се информираш за болестите и третманите и ќе си одиш по лекари и ќе собираш од сегде помалку за да формираш некоја слика за проблемот и ќе стигнеш до некои свои претпоставки... сите сме негде тука во кругов :D
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Аууу нееее скраја да е да продолжев со тоа темпо да шетам од врата на врата :whew: ќе се мрднам.

    Ти благодарам за дискусијата и информациите. :f:Секое добро
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lili93

    Lili93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Kako se spravuvate so aneksioznost nastanata po prelezhuvanje na kovid, ako ve ima takvi.. ;(
     
  17. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Јас не успевам да се справам ☹️ Иако вакцинирана не сакам да фатам пак, па превезмам колку што можам и е до мене да не се личи тоа. Едноставно не можам да продолжам да го живеам животот нормално. Да се собирам по дома со луѓе, да одам во гужви, кафичи и сл. Тоа си зема данок, ама тоа е…
     
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Познавам неколку случаи каде што анксиозноста им е зголемена после прележување. Поизбувливи, поуплашени, несоница... Секој различно се справува ама во суштина прават она што можат за да не мислат на црни мисли и да се вознемируваат. Имам приметено дека оние што при стрес реагираат со повлекување, и после ковидот исто реагираат - бираат да останат дома, да се посветат на себе, прават нешто што ги интересира или хоби ако имаат некое, им смета да се опкружени со луѓе. А оние кои во стрес неможат да поднесат да се сами, тие па обратно реагираат- излегуваат, комуницираат со луѓе почесто, се гледаат со нив и многу често разговараат со нив на телефон, видео повик и сл. Овие вториве значи без разлика на лошото искуство со ковидот не се оградуваат од други луѓе заради страв да не фатат пак. Потребата да се опкружени со други луѓе за да не мислат на нешта што ги вознемируваат е поголема од стравот од реинфекција.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lili93

    Lili93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Kolku samo posakuvam da sum od tie vtorite ;(;(;(
     
    На lolipoppp му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lili93

    Lili93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Kaj mene e ushte postrashno shto ne mozham ni da dojdam do situacija da otidam da se vakciniram, od strav, a pred prelezhuvanjeto planirav i chekav da izlezat vakcinite ... No posle zarazata mene psihata mi se smeni 100%, edvaj funkcioniram. Sedam doma so malo dete i soprug i ne mozham da mrdnam dodeka gledam site moi vrsnici i prijateli bez razlika bile single, so deca ili bez, bremeni ..site se nekade vo guzhva, uzhivaat se druzhat se zabavuvaat, prodolzhile ednostavno so zhivotot... Jas imav doma gosti posle ne znam kolku meseci i eve nedela dena ne mozham da se oporavam... I sekogash taka posle bilo kakov kontakt so lica vo zatvoreno ... Uzhas ...
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.