1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живот во Истанбул (Турција)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ender Çelebi, 31 август 2020.

?

Дали би живееле во Истанбул-Турција

 1. Да

  56 глас(а)
  65,9%
 2. Не

  29 глас(а)
  34,1%
 1. Ender Çelebi

  Ender Çelebi Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2020
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  2.936
  Пол:
  Женски
  Zdravoo
  Neznam dali veke ima otvoreno vakva tema pa zatoa otvoriv nova.
  Epa vaka jas odam vo sredno elektrotehnicko uciliste i planiram da se zapisam na FINKI. Od sekogas sum ja sakala Turcija i sum sakala da ja posetam(posebno Istanbul), ama sega ne sakam samo da ja posetam kako turist tuku sakam da ziveam i rabotam tamu(po zavrsuvanje na fakultetot se razbira). Isto taka sakam da se zapisam na kurs po Turski jazik (duri pocnav da ucam nesto preku aplikacija).
  Sakav da ve prasam za mislenje kolkavi se sansite mojot najgolem son da se ostvari (moite doma ne me svakaat bas seriozno a i ne veruvaat deka ke uspeam vo toa).Dali imam sansi da uspeam da izgradam zivot i kariera vo Istanbul kako programer (iako jas imam zelba da stanam akterka)
   
  Последна измена: 31 август 2020
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  Истата мака ја имаме и ние :) И ние ја обожаваме Турција и само што дојдовме од Истанбул, каде на маж ми цела фамилија му е таму и го убедуваа да се преселиме.
  Се е ок,градот е еден од најубавите во светот, но како и предности има и маани.
  Прво би требале да се научиме да живееме со 20милиони народ во еден град. А тоа значи ненормални гужви и каснење или дома или на работа и по 2часа заради гужвите.
  Второ моменталната ситуација со лирата кај нив значи пропаѓање, нивните плати сега вредат како нашите. Ама таму реалмо животот е мн поскап.
  Братучедка на мм гради згради и таму во една населба становите идат по 1000€ м2 ( За мм цената) . Како и тука.
  Со тоа што доколку има таму стан мн полесно би средил за документи.
  Работа исто таму има еден тон фирми кои бараат програмери.
  Предност е тоа што мислам дека јас дома само би преспала и веднаш сабајлето би била поред морето на шетање. Колку уживам таму не е е реално. Имам можност да идам во кој било град на шетање јас секогаш Истанбул го бирам..
   
  На sunshinebabe, Karamela12, buba4e89 и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.074
  Пол:
  Женски
  Би живеела во Истанбул, светска метропола е. Сега нормално, не во секоја населба. Ама дефинитивно има места кај што би можела да живеам, развиени делови, модернизирано. Да се збори дека е убав, нема потреба, сите знаат дека е преубав. Со работа освен во програмерски фирми кои се најчесто странски, што спомна членката над мене, незнам каде би можеле странци да работат. Многу работни места не се достапни доколку не си турски државјанин. Ама не знам многу инфо. Ете ако ти имаш желба за Истанбул, финки ти е супер опција, па и од дома можеш да работиш ко програмер и да живееш кај сакаш низ светот.
  Или на драмски запиши се ако сакаш да бидеш актерка, па кој знае кај ќе те наведе патот, можеби и во турција :)
   
  На Meckicja, Ahoy, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Ender Çelebi

  Ender Çelebi Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2020
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  2.936
  Пол:
  Женски
  Me interesira dali moze nekoj sto ne e drzavjanin na Turcija da kupi ili iznajmi stan pod kirija
   
 5. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  Со купување таму стан ни кажаа дека многу полесно се добивале документи. А за изнајмување секако може, но на 3 месеци како странец.
  На мм фамилијата градат згради во Картал населба и е препреубаво. Нивната населба е голема колку цело Скопје. Колку трговски центри имаше, па неможеа ни да се избројат.
  Погледни го погледот од нивната зграда. 78A9064B-DE8A-4DE6-BC15-0ED95E98256F.jpeg
  Башка што и они би го вработиле мм, свои фирми имаат,но отом потом, не е така лесно и таму.
  Храна ресторани им е дупло поефтино од тука. Се зачудив :) 4 лица комплет да јадат 200 лири.
  Има време млади сме, можда некад ќе се одлучиме навистина за таму,а можда и само ќе си идеме како гости. Кога ќе видиш дека стан овде и стан во скапан Чаир/ Ѓорче вреди скоро исто, да се утепаш :)
   
  Последна измена: 3 септември 2020
  На sunshinebabe, Karamela12, Meckicja и 9 други им се допаѓа ова.
 6. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.216
  Пол:
  Женски
  Јас не би сакала да живеам во Истанбул затоа што има премногу луѓе,метеж и сакам помирно. Ама најголема желба ми е да одам таму на шетање и се живо да посетам преубав град е.:inlove:
   
  На Meckicja, Nane2356, Ender Çelebi и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  3.084
  Пол:
  Женски
  @mssuniquee Wow :inlove: Љубов на прв поглед е ова. Навистина имате среќа за живот во Истанбул.

  Истанбул од секогаш ми бил омилен град. Исто така и турскиот јазик би сакала еден ден да го научам. :)

  Но, за живеење е навистина малку проблематично, брз живот, гужва. Единствено би сакала само за шетање и одмор :inlove:
   
  На buba4e89, Nane2356 и mssuniquee им се допаѓа ова.
 8. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  Исто и мене за шетање ми е бр 1 :inlove: Иако таму без јазик тешко, слабо владеат англиски. Таксито им беше баш ефтино. Само 2 пати влеговме во метро, после се со такси. Кола таму не возевме само ја паркиравме во хотелот и толку. И месец дена да седиш неможеш се да прошеташ, едноставно како што шеташ низ него самата историја нивна ме воодушевува. Топкапи палатата секогаш ја посетувам и си се сликаме обавезно:D
  Угорниците низ цел Истанбул колку те умараат толку повеќе сакаш да шеташ.
  Јас иако трудничка ми се изначудеа колку сум можела да пешачам. Ептен ми годеше.
  Низ Ортакој имаше и снимања, дали серии беа дали свадбени фотосесии.

  Една убава изрека ни кажа таксистот
  " Istanbulda ış cok, zaman az "
  Во Истанбул има многу работа а малку време :)
   
  На sunshinebabe, buba4e89, dunika и 10 други им се допаѓа ова.
 9. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  Од сите можни европски, развиени, цивилизирани, културни градови кои се галаксии далеку во секој поглед, вие сте запнале да одите во факинг Турција, дупката на Европа (ако може да се нарече Европа), единствено подобра од Косово и Босна. Свака част. Мисијата за перење мозок преку турските серии е успешно спроведена.
   
  На Just.do.it и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  Турција дупката на Европа. Ахам ок :D:D:rofl::rofl:(facepalm)
   
  Последна измена: 3 септември 2020
  На sunshinebabe, piksooki, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 11. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  -Босна и Косово (франкенштајн држави), Албанија и Молдавија
  -Украина разорена од војна, револуции и систематско крадење
  -Турција (економски на колена, муслиманска држава, водена од буквален диктатор, на раб на конфликт со Грција и во отворени или замрзнати конфликти со повеќето од соседите)

  Вака отприлика изгледа ранкингот.
   
  На Just.do.it и Tanjamm им се допаѓа ова.
 12. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  И шо ако е во конфликт со Грција? Зарем Грција може со Турција оф леле. Нека се молат да не им пукне:wasntme: Русите им лижат гз, цело време се уз нив, најголем број туристи се Руси.
  Во Хотелите во Анталија Руски се збори.
  Турција била и уште е светска сила.
  Економски е моментално,ќе се опорават еве и гас нашле.
  А дека е Муслиманска земја..Затоа највеќе и ја сакам, зошто таму припаѓам јас, муслиманка маж турчин.
  А во тие метрополи за кои зборуваш ќе бев граѓанин од трет ред. :D
   
  На sunshinebabe, @ceci11, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  857
  Пол:
  Женски
  :) ocigledno ne si bila
  mn e sredeno, nema gubrista po ulicite tuku se e cvekinja (bar vo delovite sto sum videla ) ,mn poredeno od evropski gradovi , za ubava, ubava e, imamn raboti i mesta da se vidat

  no licno ne bi nikogas ziveela tamu, pred se zs premn religijata potenciraat ) vo toj pogled za zal se mn mn nazad a i jazikot voopsto ne mi se dopaga
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  B3E10117-1C9F-4663-A689-FD4A36C320FA.jpeg
   
  На sunshinebabe, @ceci11, Neda997 и 6 други им се допаѓа ова.
 15. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  Во тој случај нема што да дискутираме, сигурно нема Пакистан да те влече да мигрираш таму :)

  За ова може да дискутираме, пошто Турција по никоја класификација не може да биде светска сила и во никоја варијанта не може да си дозволи отворена војна со Грција (се надевам знаеш кој стои зад Грција и како функционира НАТО принципот на одбрана на своите членки).
   
  На Just.do.it, Leat, Youknow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  Во сите земји кои не се треторазредни, како нашата, Бугарија и слични, е средено по улиците.
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  3.084
  Пол:
  Женски
  Еве јас и дм не сме муслимани, па тој го знае перфект јазикот, нема време за да ме научи инаку многу би сакала да ме научи. :)
  Нема врска која религија си, нација и ред други работи. Јас мислам дека и христијани има доста што живеат во Турција.

  Како што кажа и @mssuniquee ако го знаеш јазикот и идеш од друга земја таму како крал те третираат. Јас лично не сум била ама знам и верувам дека е така како што ми кажале.

  Требаше да одиме за Нова Година во Истанбул, отидовме во агенција да резервираме и таму ми го отвараат пасошот и гледаат дека за 20 дена ми истекува :sweat:

  За жал за посета на Турција мора да имаш важечки пасош од 6 месеци од денот на враќање. Така да следен пат се надевам либето ќе ме изненади :inlove:
   
  На sunshinebabe, buba4e89, Peperutce1115 и 5 други им се допаѓа ова.
 18. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.671
  Допаѓања:
  52.069
  Пол:
  Женски
  Политика тука нема да мешаме не е тоа темата. Доколку го прочита мојот пост погоре ќе видеше дека ние имаме фамилија таму, значи со тоа "Муслиманска" тебе можда ти смета, мене не.
  Затоа рековме секој град си има свои предности и маани.
   
  На sunshinebabe, buba4e89, Alishan30 и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.074
  Пол:
  Женски
  Очигледно е дека никогаш немаш бидено во Истанбул.
  Не гледај толку терористички филмови де :)
  Во истанбул има населби каде толку е модерно, менталитетот на луѓето е толку напреден, воопшто не се радикални во однос на религија ко што ги замислуваш, премногу развиени, цивилизирани, културни, на многу места и повеќе од Македонија.
  Секако дека Турција има места кои сеуште живеат традиционално, патријархат, ама за Истанбул грешиш. Ти посакувам некогаш да прошеташ до таму, до некоја од овие населби, да видиш колку нормално живеат луѓето, колку се напредни во секоја сфера, па да не ги замислуваш ко на филмови што прикажуваат :)
   
  Последна измена: 3 септември 2020
  На sunshinebabe, piksooki, Snowflake97 и 8 други им се допаѓа ова.
 20. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  5.306
  Пол:
  Женски
  И Германците не ги заборавај:!:
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.