1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живот во Истанбул (Турција)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ender Çelebi, 31 август 2020.

?

Дали би живееле во Истанбул-Турција

  1. Да

    56 глас(а)
    65,9%
  2. Не

    29 глас(а)
    34,1%
  1. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    ne se samo ulicite toa ko pr spomnav , mn evropski metropoli se 0 ako sporeduvas ..ovaa slika pogore ne pokazuva nisto ubavo no da ides , poinaku ke zboruvas
    ne zafrkavaj da sporeduva so bugarija :)
     
    Последна измена: 3 септември 2020
    На @ceci11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Затоа и ти реков дека нема што да се дискутира, бидејќи чим си муслиманка нормално дека Истанбул ќе ти биде посакувана дестинација, исто како што Тел Авив би посакувана дестинација за миграција за било кој Евреин или пак северозападна европа за секој секуларен човек или атеист.
    Имам изгледано точно 0 турски филмови/серии или пак филмови каде што се прикажува Турција, ама имам запознаено Турци и Турчинки, што од Истанбул, што од Адана. Фала ти на желбата, ама во Турција и да ми платиш тешко дека ќе појдам.
    Кои европски метрополи се 0 за Истанбул? Прага? Мадрид? Будимпешта? Рим?
     
  3. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    Пред да го посетам Истанбул имав една претстава, кога отидов таму се фатив за глава - Истанбул е еден од најубавите и најсредените метрополи што сум ги видела досега! На толку народ, градот е пречист, среден, стокмен, зеленило, паркови, убави фасади (ништо не е оронато и цигла гола да се гледа) златно море... се воодушевив. Посебно азискиот дел, кој не е баш туристички атрактивен, е убавина.
    Кој сака да живее таму нема да згреши, Турција е средена држава. Како маана ќе го издвојам огромниот сообраќаен метеж, ако тргнеш со кола обавезно ќе заглавиш на некој мост. Возат ненормално брзо, не ми е јасно како вешто избегнуваат сообраќајни незгоди.
    А за тие што не биле досега во Турција и не знаат со каква земја ќе се сретнат, доволно е да ја поминат турско-грчката граница и да направат споредба - поголем дел од приграничниот грчки дел е сув, пуст, забатален, а веќе на турска територија почнува зеленило, обработена земја, населени убави гратчиња, ниедна педа од земјата не им е оставена така да пустее. Е таква им е периферијата, а што останува за големите градови може само да замислите!
     
    На sunshinebabe, tinka-mace, Karamela12 и 15 други им се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Затоа ти реков, сите што биле истанбул се смеат на описиве твои, едно е да видиш како изгледа вистински, друго е да замислуваш, со замислување секаков може да го направиш :)
     
    На cresa-jagoda, H.VAGA, Lima24 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    Џабе се убедуваме, еднаш иди посети го градот па ќе збориме:mm:
     
    На sunshinebabe, cresa-jagoda, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.449
    Пол:
    Женски
    Дај,не мешајте политика.
    Не сум била,ама вака од серииве делува како убав и интересен град.Од многумина што биле сум чула дека им се допаднал.
    Би сакала некогаш да го посетам.
     
    На sunshinebabe, cresa-jagoda, Lima24 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Ender Çelebi

    Ender Çelebi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2020
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    2.936
    Пол:
    Женски
    Jas ne sum muslimanka, a sepak najposakuvana destinacija za odmor i ziveenje mi e Istanbul-Turcija i voopsto ne mi preci toa sto Turcija e muslimanska drzava
     
    На sunshinebabe, cresa-jagoda, buba4e89 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Ender Çelebi

    Ender Çelebi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2020
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    2.936
    Пол:
    Женски
    Preubavo e nemam zborovi
     
    На Lima24 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  9. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Мене лично да ми речат спреми се од понеделник се селиш во Истанбул и работиш по струка одам без да размислам. Имам професија светски ценета исто како таа која @Ender Çelebi што би ја избрала и е интернационално вреднувана и барана, само јазикот ме попречува во работењето на таа професија.
    Истанбул кој не го видел, живеел не може да ја разбере неговата магија и ќе зборува за политики, религија и такви некои муабети кои ниту прабабите мои под турско кога биле не ги правеле:D
    Градот е прекрасен, огромен, распространет на брда, има излез на море, има секакви населби.
    Само прошетај на Таксим и Истиклал, ќе го видиш цел свет во мало, убавината на секоја метропола од Европа со примеси од ориентот.
    Да не ширам многу, ама има и мани, голема оддалеченост од место до место и многу густ сообраќај.
    И јас како @mssuniquee последниот пат таму бев со кола, ама дремеше на пркинг во хотелот, зошто сообраќајот е крш, а со јавен транспорт секаде стигаш, навремено и безбедно, ама ќе си се туткаш така со народот.
    Градот има историја, традиција и модерна иднина, мојот град од соништата заедно со Париз:inlove:
     
    Последна измена: 3 септември 2020
    На sunshinebabe, @ceci11, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    Од збор до збор се точно опиша:inlove::inlove:
     
    На sunshinebabe, cresa-jagoda, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Ender Çelebi

    Ender Çelebi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2020
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    2.936
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam so se sto napisa
     
    На Idedemja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    И јас не сум муслиманка па би живеела таму.
    Гужвата би ми била проблем можеби и сообраќајот густ на почеток, но ќе се навикнам. Инаку земјите кои ги спомнавте погоре не се споредуваат, во однос на култура, чистота, панорами и развој на многу гранки, урбанистички добро средено, култура и традиција која се негува, модернизам.
    Со еден збор, алал да им е.
    Јас би живеела и работела таму:inlove:
     
    На sunshinebabe, LejlaD, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Муабети како позитивно сте се изненадиле колку е средено во Турција мислам дека било нормално да се водат пред децении. :rofl: Јас се чудам кога ќе сретнам некој така да зборува, ко за Албанија да се разговара, а не за Турција. Евроцентризам на нивоУ.

    Што се тиче живот, имам едно сфаќање дека кај и да заминеш трајно, и на запад, најпаметно ти е да се асимилираш и така мирна глаата во иднина, оти секакви будали има и не знаеш какви времиња идат. Тоа е мојата лична перцепција.
     
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.064
    Како мислиш-да се асимилираш? 8-|
    За во Турција да се потурчам, за во Германија да се погерманчам? Да мењам презиме во Гарденфрау викаш :wasntme:?
     
    На baby-star и buba4e89 им се допаѓа ова.
  15. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Го имам посетено неколку пати, за шетање да град број 1, и среден и луѓето исто премногу фини и гостопримливи во тој дел немам никаква забелешка.
    Ама за живеење не би никогаш, лично јас не би можела да се снајдам во огромен град и таков метеж во сообраќајот.

    Иначе Истанбул е огромен град, и за некој што имаше назад пишано дека сака се да исшета кога ќе отиде, тоа искрено не е возможно, цел месец да си таму нема да стасаш секаде да отидеш и се да видиш.
     
    На Lima24 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. *katja*

    *katja* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    896
    Истанбул е убав ама за мене само за посета и само одредени делови од градот. Јавниот превоз е делумно ок, зошто не сегде се стига со трамвај а автобусите се постари и од тие од Скопје пред 10 год. (ова од пред 5 год. искуство). За живеење no way посебно со актуелната политика. Има многу млади кои се проевропски настроени и сакаат напредок и излез од конзервативноста ама затоа пак се малтретирани, затворани, немаат право на јавно искажување. Со други зборови, немаш право да си против актуелната власт, во 21 век, да не речам во Европа (дека нели дел се во Азија). Еве пред недела дена почина адвокатка за човекови права во затвор. И за жал не е единствена.

    Ако на некој му е важен само изгледот а не квалитетот на живот за 21 век тогаш ок, ама Истанбул со второво не може да се пофали, посебно не за млади луѓе.
     
    На Leat, daylight, asdas и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    madrid ubav e, praga ne sum bila, rim i budimpsta samo na minuvanje od ona sto za eden moze dase vidi mene budimpesta ne mi se vide ubava ..ako sporedam nekoi germanski gradovi istambul e poubav ..jas za menesi kazav ne za site, no koj bil nikoj ne rekol ne e ubavo a ti i ne si nibila velis ne bil ubav sto e smesno
    na krajot na kraistata sekoj grad si e ubav na svoj nacin
    no jas ubavi si kazav, ubav e da no samo za odmor ,da prosetas, jas tamu nikogas ne bi ziveela pa i najubavi uslovi da imam..lugeto se fini da, no za stalno ziveenje tamu ne bi
    turski serii ni jas ne gledam, nemozam da gi smislam, muzka turska isto voopsto ne mi se dopaga no toa ne znaci deka i gradot pa i turcija ne e ubava
    politiikata e dr rabota..imam citano dodeka nekoj si ataturk vodel turcija, turcija bila sekularna drzava , da prodolzele vo toj pravec dobro ke bilo no ovoj erdogan gi vrati vekovi nazad , i pokraj se, i pokraj toa sto e moderna sepak nespodeliv e zivotot tamu i nekoja evropska zemja
    no sepak e ubava da ides koturist a koj saka neka si i zivee tamu
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    4.659
    Истанбул ми е љубов Сум била мноогу пати. Средно бев во Јахја, па бев и на homestay во повеќе фамилии и различни делови од градот. Ја имав и честа да се загубам во 12 вечер и да минам низ гробишта барајќи трамвај. (facepalm)
    Европскиот дел е преубав за шетање. Има премногу места и историја. Азискиот дел ништо посебно не ми е.

    Меѓутоа, не е воопшто како на филмовите и сериите. Делот до морето е убав, да. Но таму обичните луѓе баш и не живеат. Има делови и улици кои буквално изгледаат како од филмот "Реџеп Иведик" ако сте го гледале. Незнам на кој др начин да доловам.

    Гужвите се пак посебна приказна. Таму возат како луди, жими се :D

    Имаат подобро здравство и образование од нас, тоа дефинитивно.

    Во глобала не сакаат Турците како народ, а и богами сличен менталитет сме. Ова не важи за луѓето со заостанати сфаќања, кои ги има многу.

    Ќе кажам еден пример, ми текна сега. Бев еднаш на homestay со шлоска кај богати луѓе, со морето живееја, во приватна зграда-комплекс со базени и свашта. Беа маж и жена, повозрасни. Ни рекоа имале два сина, професори на универзитет, женети, и живееле посебно. Тоа што мажот само здраво викаше, и си седеше во др дневна (инаку секаде каде што бев имаше две дневни - една како за секој ден, др потмена и без ТВ, како салон нешто), и се молеше цело време, ајде, го разбирав. Жената ни рече снаата и била бремена едната. Еден ден шетавме со жената, и дојде и сестра и. Вечерта си отидовме дома сите, и дојдоа бремената снаа и синот на гости. Седнавме само женски во едната дневна, си растргнаа од глава шамиите и си муабетивме. Едно време снаата ја слушам мамо вика и на жената - свекрва и, и на сестрата на свекрвата. Ми падна чудно, зошто ма сестрата на свекрвата!?|( И јас љубопитна одма прашувам. И двете жени во еден глас ми одговорија - Епа ќерка ни е. Викам како ви е ќерка и на двете. И ми објаснија дека тетката е уствари мајката на снаата, а свекрвата и е и тетка. (facepalm) Уствари тие се први братучеди (од две сестри деца) земени, и чекаат дете :puke: Леле им викам какооо, па мене 1 братучед ко брат ми е. И тие ми викаат брат и сестра се важело, роднини биле, ама веќе први братучеди не биле ништо, и парите да останеле во фамилија. И јас им викам дека детеоо може да има проблеми, тие ми рекоа дека немало шанса... Уште ова го немав видено во 21 век...

    Имам уште милиооон случки вакви, кои ми укажаа дека Истанбул е изграден да, ама сфаќањата на луѓето се за никаде, катастрофа. Се згрозив. Јас лично не би можела да живеам таму. Од средно професорите ме молеа да продолжам со факултет таму, ми дадоа и понуди. Знам и јазик, ама сепак не фала:D

    А за шетање би отишла уште милион пати.

    Инаку, мене ми се допадна многу Јалова - мало место до морето, Ескишехир и Коџаели, и Бурса. Повеќе би живеела во некои од овие градови.
     
    На sunshinebabe, Leat, Karamela12 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    Мора да сте биле во дом на Курди, тие се земаат меѓу себе, впрочем се земаат заради богатството да не го делат со други. Глупости.
    Баш турчинките се модерни,претежно тетовирани убави девојки,има и забрадени но и не.
    Гужви има да,но чим маж ми се снајде без никаков проблем, и до хотел и до едно подалечно место,па и не е така црно. Сепак збориме за огромен град со скоро 20 милиони жители со туристи.

    Европскиот дел е стар,со стари градби историски дел, додека азијскиот е модерен со илјадници трговски зоолошки аквариуми итн..

    Досега само во Истанбул сум слушнала да има подморен тунел каде од Европскиот дел до Азијскиот стигнуваш за брзина на светлоста. Аврасија Тунели.
    Исто и Мармара тунел си -4 нивоа под море. Тоа е експресно брзо метро.
    556D3556-683D-44BC-8BCF-106A3518B073.jpeg
    DDFE10AF-EBFC-4DF0-A4E5-FB53962D33F0.jpeg
    7ECCB20B-0057-4221-B617-1AFAFA589D06.jpeg

    Мармара тунел ;

    A2FF2B76-EB5B-4509-81AC-4669EB64A2AE.jpeg 36BAE8CB-F6F7-4B68-8356-973D18AE75FA.jpeg
     
    Последна измена: 4 септември 2020
    На sunshinebabe, Neda997, Karamela12 и 6 други им се допаѓа ова.
  20. *katja*

    *katja* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2016
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    896
    Подморниот тунел - Евротунел од 1994 ги поврзува Франција и В. Британија и е најголем во Европа. На мн. други места има.
     
    На Just.do.it, Leat, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.