1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живот во Русија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Isaac, 4 декември 2020.

  1. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    36.423
    Пол:
    Машки
    Па, има доста поделеност во српското општество последниве години. Едните се насочени кон запад, посебно ЕУ, додека другите строго кон Русија. И владата им играше до сега таква игра седејќи на две столици и балансирајќи. Какви им се сегашните односи, не знам. Може им се нешто намалени после случката со Косово, каде русите ги оставија на цедило... Ама еве сега со пандемијава се гледа колку се блиски. Цело време добиваа руска помош, лекови, докторски тим, а сега и ќе ја произведуваат Спутник В.
     
    На crazylady, daylight и темјанушка им се допаѓа ова.
  2. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    Русите Бугарите ги сметаат за џигани, воопшто не ги сакаат.
     
  3. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.714
    Бугарија е стара колонија, Србија е во перспектива нова;)
    Многу лош имиџ, затоа каде замина Мира Марковиќ и каде е син му на Милошевиќ?:?:

    Ова исто има врска со погорната историска лекција- било нешто на времето, се викало Источен блок.
    [​IMG]
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    А-ха. Русите мразат Бугари скоро колку Македонците.
    Јас нагласив настрана политика, а кој како чита е друго и нема врска со мене.
    Не ми треба лекција. Знам дека Бугарија била под советска капа долго, додека Југославија во тоа време била сончоглед.
     
  5. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Би ја шетал долж и попреку. Ептен ми е привлечна.

    Мислам дека иаме лошо мислење наметнато поради западна пропаганда под која признале или не, сепак изложени сме.
    Познавам Руси, од сите краишта на Русија. Многу фин народ, и многу вредни и снаодливи. И реално не можам да направам разлика меѓу нив и некој од "запад".
    Нормално дека во секоја земја си има црни дамки во општеството, ама повеќето луѓе од средна класа се како и во секоја друга земја.
     
    На crazylady и Аргентина * им се допаѓа ова.
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.714
    Кул, настрана политика. А како мислиш дека иде ,,поврзаноста,, на народите освен преку заедничко минато, кое замисли е политички условено. Како ти изгледа, во глобала македонците за поблиски ги имаат оние од Албанија или оние од Хрватска и зошто?
     
  7. Hacon

    Hacon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    540
    Пол:
    Машки
    Преку јазичната,религиската и културолошката блискост.
     
    На темјанушка и Billy Idol им се допаѓа ова.
  8. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Ко рускиот народ на референдум да изгласа азил за синот на Милошевиќ, па оваа дискусија да има смисла.

    Како што сигурно ти имаш гледано холивудски филмови за српски воени злосторства, така гледал и рандом Русин. Сега се надевам разбра што имав да кажам за имиџот.
    камо да беше тоа само фикција од филм....но сите светски медиуми ги покривале тие грозотии во 90-те
    А штом веќе спомна Албанци, Албанија била во кинеско крило за време на комунизмот, па гледај колку близок народ се со Кинезите, невероВатно, зборувај ми за политика.
     
    Последна измена: 22 април 2021
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.714
    Мислам дека рандом русин не гледал холивудски филмови, сигурно не колку нас. Во холивудски филм се знае, лошите се или срби, или руси, или нешто поретко албанска мафија.
    Туку стварно никој нема што живее во Русија, да ни каже дали сега ќе ја спукаат русите и со кого најпрво?8-|
     
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Не сум сигурен дека е тоа причината, бидејќи такви руски шопови има и во Лондон, Њу Јорк... Исправете ме ако грешам но мислам дека за време на источниот блок немало такви продавнички (освен секако СССР) бидејќи извозот и увозот биле строго ограничени вклучувајќи ги меѓусебно и членките мна тој блок.

    Во секој случај тоа се за мене многу интересни продавнички и жал ми е што во Софија не си купив повеќе работи од истите.
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Тоа е погрешно мислење. И америкaнски филмови гледаат повеќе од руски, и во МекДоналдс јадат.
     
    На boomsleng и daylight им се допаѓа ова.
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Ме потсети на видеово


    За 30 години ептен многу работи се имаат променето во Русија
     
    На daylight и Аргентина * им се допаѓа ова.
  13. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Гледаат секакви филмови, слушаат секаква музика, јадат секаква храна, конзумираат секаква култура, патуваат секаде, но убедливо пратат нивна култура.
     
  14. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Една година предлагаа квоти за холивудски филмови зашто им беа погледани од домашните, но мислам дека тоа не го спроведоа.
    Мек Доналдс во муабетот е шега, и во Бургер Кинг јадат Русите, инаку. лол.
     
    Последна измена: 25 април 2021
  15. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.273
    Допаѓања:
    5.112
    Пол:
    Машки
    Дали некој знае во колку часот ќе започне утре парадата во Москва?
     
  16. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    8.187
    Пол:
    Машки
    Да бе стварно и на тоа цел ден барам инфо.
    Ако се начека супер, ако не снимката...
     
  17. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.273
    Допаѓања:
    5.112
    Пол:
    Машки
    Започнала во 9 часот по Московско време. Така да останува снимка.
    За тие што се од Скопје, во 11 часот ќе биде прикажувана снимката на Плоштад Македонија организирано од Руската Амбасада.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MakeDamnSure

    MakeDamnSure Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    887
    Пол:
    Машки
    Да ја заживеам темата. Грузија и Ерменија се христијански земји и се политички и културни Европски, иако се трансконтинентални. Не би се согласил дека лошо се држат, односно во некои работи се многу понапред и во подобра состојба од Балканот. Посебно Грузија, Тбилиси и Батуми се толку постмодернистички изградени метрополи со облакодери што во Македонија немаме ни приближно такво нешто. Познаничка ја посети Грузија пред неколку години и се засрамила кога видела колку е средено и чисто, за разлика од Македонија каде владеат насекаде депонии и општ хаос. Е сега Грузија е во лоша состојба заради нападот на Русија во 2008, но сепак добро се држи. Со грузиски пасош можеш да патуваш без виза низ Шенген зоната. За Ерменија немам толку познавања, но политичката блискост со Русија ја штити од можни понатамошни војувања, има полоша местоположжба и не можеш да патуваш во Шенген со Ерменски пасош.
     
    На *Amethyst*, MeowMeow, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    И јас гледав видеа од Грузија. Преубави градови, чисто, урбанизирано. Многу ми се допадна, се изненадив. Многу понапред од нас. Е сега, парализирани се политички поради окупираните региони Абхазија и Јужна Осетија. Имам пријателка од Ерменија. Сиромашни се. Колку е убава земјата, не знам, но ми кажа дека ако некогаш пат ме носи во Ерменија, да се видиме, добредојдена ќе сум, но да имам на ум дека таксистите за жал мамат туристи како и секаде. Ерменкава е патриотиште невидено. И ја знае историјата на Македонија, знае за 5 века турско ропство, оти и нив Турците им извршиле геноцид. Не се толку лоши како што ги мислиме. Во лошо опкружување се, инаку би напредувале. И Грузијците се страшни патриотишта.
     
    На *Amethyst*, MakeDamnSure и MeowMeow им се допаѓа ова.
  20. tea1221

    tea1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите сакав да прашам , тие што неодамна беа во Русија , дали се бара виза за влез ?

    Затоа што негде пиши дека може да се влези во државата на 30 дена , а негде исто така пишува дека треба да се прави виза во меѓувреме со тековната ситуција има онлајн начин .Затоа сакав да прашам за сигурно , дали треба или не ?
     
    Последна измена: 2 ноември 2023