1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живот на висока нога

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од ModernMuse, 20 јануари 2016.

  1. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Ја па не знам што се фативте за тие кредити што зимаат ко небаре вие им ги отплаќате. Зошто да не купи кола на кредит ако нема доволно голема плата за да ја плати во готово? Кола е потреба луѓе особено ако живееш подалеку негде. Пре би кредит за кола да плаќам отколку секој ден да се маткам со автобуси или навечер да се мислам дали ќе најдам такси. Па боље вложи во нова кола отколку некоја на старо купена што не знаеш ни колку е сочувана или колку е возена. Или зошто да не се зеде кредит за на одмор? До наредно лето ќе ги исплатиш тие 500-1000 евра. И ја би зела кредит за да прошетам негде. Може не за 7 дена во Грчка на прв крак,ама па за да идам негде во Европа да видам нешто повеќе од Грчишта зошто да не. За што живееме и работиме ако не за тоа да си праиме ќејф на душата. Веќе сите живееме од кредити што просто тоа ми е толку нормална работа и ништо чудно. Секој своите пари ќе ги троши како што мисли дека треба. Ако не му смета да има ајфон а да живее во шупа, пеки негова работа. Толку сме сиромав народ , што престижот си го мериме со Абц намаз и клучеви и телефон на маса стаени .
     
    На Anie93, Анела-, Belgin1 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Има и во Македонија живот на висока нога, ама колку има вистински таков толку има и лажен.

    Знаеме сите стандардот каков е, така да со македонски плати А да:

    - ручаш секој ден надвор од дома
    - да одиш на мини одмор на подалечни дестинации преку годината (зимата во Северна Африка или Доминикана а лето на скијање)
    - да имаш дома жена која ти чисти, пере и пегла
    - сите членови од фамилијата да имаат луксузни коли
    -децата да ти одат во приватна градинка или приватно средно/факултет
    ..
    е тоа е живот на висока нога.
     
    На Снегулк@23, Anie93, GirlLove и 8 други им се допаѓа ова.
  3. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    Леле паднало муабет за Елена, водителката од живот со стил.
    Кичерај невиден, за водителката зборам.
    Таа нема појма што е стил, а не пак да води емисија за таков живот.
     
    На Снегулк@23, MissDior и elimkd им се допаѓа ова.
  4. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Стално е настината што и е таков гласот?:^)
     
    На Снегулк@23 и Petra777 им се допаѓа ова.
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    живот на висока нога од оние кои во МК поблиску ги познавам е една познаничка.Потекнува од семејство со познати приватни бизнисмени,а таа работи државно |(.
    Си има (колку што знам) станчиња нејзини низ МК за живеење,издавање и рекреација.
    Си вози бесни колички (со невиден кожен ентериер)
    Летно време е рашетана шо бел свет на одмори (Франција,Сардинија,Шпанија ,Тенерифе итн итн)
    Зимно време Швајцарија и Австрија на скијање
    Гардероба по 1000 евра на неа.
    Многу е фина,едноставна и ако не ја знаеш не би ни помислил дека е од "големото добро утро".
    Ама тоа е така зошто парите им се тешко печалени,тоа не се транзициски богаташи или апашишта со искреадени државни пари и затоа женава ја цени парата и е многу ок.
     
    На Снегулк@23, Anie93, GirlLove и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Од поштена работа нема живот на висока нога.
     
    На Снегулк@23, Gosh, Belgin1 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Има и живот на " висока и на ниска" нога.

    Ќе испадне секој што има пари е апаш...не се согласувам
     
    На firequeenn, GirlLove, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Во МК ретки се оние што се вбројуваат во оваа категорија.
    Конкретна дефиниција не би дала, не верувам дека може да се дефинира..
    Но би рекла дека не се двојат поради тоа што го прават, туку поради начинот на кој го прават..
    Затвори очи, посакај нешто, исполни си го нештото... и пак одново.

    Познавам неколку лица од оваа категорија, но не се многу пријатни..
     
    На Tanjamm, Aleksandar1212, fighter и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. fotka

    fotka Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Kaj nas ima luge sto ziveat na visoka noga. Na primer poznavam edna sto sekoja godina si ja menuva garderobata, ke kupi fustan ama podocna ke sfati deka ne i se dopaga i go dava na donacija. Imaat sto para cevli i tasni, odi so taksi vo grad. Doma imaat 10 vida kompleti nasevisi za jadenje, i koga doagaat gosti razlicni servisi vadat za posluzuvanje, edeen mora da imaat zlaten servis za specijalni gosti. Odat vo prefineti restorani. Letoto go pominuvaat vo Grckite ostrovi, Egipet, Tunis. Zima vo Avstrija, Italija, Svajcarija. Odat vo teatar ssekoja nedela, vo makedonska filharmonija. Ziveat sami i nikoj ne ostavaat da im se mesa vo zivotot.Tie sto ziveat na visoka noga kako se odnesuvaat i kako zboruvaat, ah da znaete, pa kako izveduvaaat za da bidat dobri so drugite ama ne im odi oti se drski i bezobrazni. Za se naogaat mani i nedostatoci, gledaat se detalno i moraat na sega da ti gi tresnat site raboti. Ne izleguvaat i ne se druzat so bilo koj. Imaat odredeni prijateli rezervirani se vo moabetot koga treba za niv da zborat obicno cutat. Dosta e tolku.
     
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.737
    Пол:
    Женски
    Живот на висока нога имаат само тие со сопствен бизнис или тие што живеат од кредити. Кај нас само вториве ги има, а првите (тие што вистина се измачиле) не ги расфрлаат така лесно парите за туѓа сатисфакција. Трошат и живеат, ама за себе.

    Инаку, многу љубомора во темава. Мнозинството што се опишани гарант немаат заработено свои, туку трошат туѓи пари. И уште потажно е што ваквите се земени за некој "веродостоен" пример.
     
    На Sophitas и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.251
    Верујте ми, вие ни ист воздух не сте вдишале со овие од големото добро утро, па камо ли да сте ги виделе...
     
    На Tanjamm, NPN, Anyshka и 4 други им се допаѓа ова.
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.819
    Пол:
    Женски
    Не знам јас каков е тој живот на висока нога, од сите што ги знам, посебно како фати короната се е во некој зачаран круг на кредити. Дури и оние што ги мислиме за,, висока нога", вртат некако за да се прегура овој период кој трае веќе со години. Мм барем се дружи многу со луге со фирми, и луге тешко е, никој од овие не се луксузира, едвај ако одат до Грција на скромен одмор.
    Има некои не велам не, ама еве кај нас не познавам такви. По големите градови може и некои ептен големи фаци.
    Со ова поскапувањето се отиде во бестрага, фирмите се мачат да исплатат вработени, наоколу се изгор, што и да погледнеш некако како надолу да оди, лугето си бегаат од дома...
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dignidad

    Dignidad Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2022
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Живот на висока нога според мене е луксузен живот, квалитетен живот, и нема ништо лошо во тоа доколку тој што го живее животот на таков начин тоа може да си го дозволи.
    И не мислам на животот што во нашава Македонија го промовираат искомплексирани кои како таков го претставуваат својот живот, а заглавени со брзи кредити до гуша. Не мислам на таквите.
    Сметам дека во Мк постојат луѓе кои живеат реално на висока нога, но ретки се.
     
    На Gosh, Sophitas, GirlLove и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    3.120
    Пол:
    Женски
    Zosto mislis deka ova e zivot na visoka noga? Jas sekoja godina ja menuvam garderobata, imam tri kompleta zepter servisi za jadenje, imam eden kup cevli i canti,mozam da si dozvolam nov fustan za sekoja prilika.
    Odime na odmor grcija, turcija, egipet i mislam deka toa ne e wow destinacija za da sme na visoka noga. Na zimovanje ne odime bidejki ne sakaat ostanatite, odam samo jas sama na nekoja tura koga mi se odi da smenam.
    Po moe mislam deka ziveeme normalen zivot i ne sme od golemoto dobro utro.
    Mislam deka ima lugje sto mnogu poveke imaat od ova se sto navede…