1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жигот на ѕверот

Дискусија во 'Религија' започната од NATALIJA89, 30 октомври 2011.

  1. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Ти ја носиш одлуката дали ќе ги прифатиш и издејствуваш тие идеи значи одговорноста е твоја имаш слободна волја да одлучиш на чија страна си.
     
    Последна измена: 10 септември 2021
  2. Тхeqat

    Тхeqat Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2021
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Не треба ние да кажуваме кој би добил награда доколку прими вакцина затоа што денес таа е наменетната. Ја губиме слободата на избор со одбивањето на вакцината и добиваме казна не смееме да одиме на одредени места. Кој е човекот да ти ја одземе слободата која е дадена од Господ на секој човек на планетата?
     
  3. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Јас те разбирам - зборуваш дека треба да не се предадеш на лошите емоции, ама ти не разбираш јас што сакам да кажам. Се работи за тоа каде го лоцираш нивниот извор. Во себе или надвор од себе. Каде локусот на контрола? Ако ги лоцираш надвор од себе, значи се оградуваш од нив дека не се твои. А твои се. Лично и персонално. Тие се нормален психички процес кој се одвива внатре во нас. Неприфаќањето на овој факт според мене или е последица на незнаење на психичките и биолошките процеси или е одбрамбен механизам за да се оградиш од негативните емоции и да се дистанцираш од нив (т.е. да не превземеш одговорносто за нив).
     
  4. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Јас те разбирам дека не веруваш во Бог и од таа гледна дистанца нема да се согласиме дека Светиот Дух или пак сатаната може да влијаат на нашата свест.
     
  5. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Аааа, the devil made me do it? :D На ова ме потсетивте. Не знам дали сте запознаени со случајот, слободно изгуглајте што е ова.
    Ако јас не го разбирам ѓаволот, така нека е. Си го задржувам своето погрешно мислење за него, во кое тој нема контрола врз она што ми е во мислите, на драго срце. А јас ви велам - вие имате погрешно размислување за психичките процеси. Мислам дека не ги разбирате воопшто. Начинот на кој размислуваме е условен од мнооогу работи, некои се и средински фактори. Делуваат заедно, на комплексен начин. Најлесно е да речеме дека некој друг однадвор е крив ама не е вистина. Проучете малку психологија. Ова не е нешто ново и непознато.
     
  6. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Е овде се гледа дека сте полни со предрасуди кон мене.
    Од каде ви тоа разбирање на вас? Она што јас чуствувам за Господ е меѓу мене и него! Ни вие ни никој друг нема право да ми ја мери на кантар верата, особено зашто не се согласувам со вашите мислења.
     
  7. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Не прецизирав, мислев на библискиот Бог.

    И зашто ми персираш? :D
     
    Последна измена: 10 септември 2021
  8. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Само што никој не го рече тоа.
     
  9. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Ама уствари вие го рековте: „нема да се согласиме дека Светиот Дух или пак сатаната може да влијаат на нашата свест“
    Разбирате дека со вакви зборови имплицирате дека нешто или некој однадвор ве контролира? Или само се правите на тошо?:D
     
  10. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Мислам дека погрешно толкуваш никој не може да ги контролира твоите постапки, Бог ти дава слободна волја да одлучиш како ќе живееш.
     
  11. Тхeqat

    Тхeqat Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2021
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Тоа го пишува во светото писмо. Може да влијае на начинот на размислување и да вметнат лоши мисли. Не треба да дозволиме да не контролираат тие мисли.
    За тие кои се вакцинирале и чувствуваат вина дека не верувале доволно во Бог:
    Бог гледа во срцето на човекот, останато не е битно. Мислата е пролазна и не треба да има никакво влијание врз вашата вера.
     
  12. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Извини, еве на ти ќе пишам. :D
    Јас не правам разлика библиски Бог или незнам каков. За мене во мојата претстава има еден Бог.
    Не мислам дека ми влијае директно врз свеста и мислите.
    И еве се согласуваме за слободната волја. Верувам дека ни е дадена со причина, ама не верувам дека е можна ако некој ми влијае однадвор на мислите и свеста, дека ми буди емоции за да ме тестира во верата и сл.. Тогаш нека ме стави на автопилот, и нека ме води кај сака.
     
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Да не почнуваме за библијата и нејзиното толкување, ќе ја оправиме на долго.
    Мислите не се само пролазни, тие знаат да бидат и рекурентни и опсесивни. Емоции-мисли-дела е синџирот. (ама ајде да не влегувам во психологија).
    Јас на тие што се чуствуваат виновни што примиле вакцина, зошто мислат дека верата во Бог им била слаба би им рекла да не се чуствуваат така. Дека верата не се докажува со слепо следење на некое учење, ниту на нечие мислење што го наметнува како сечие, ниту со негирање на постигнувањата на медицината и науката. Дека не треба да ја негира, одбегнува и одбива модерната медицина и психологија за да докаже дека е верник и дека го почитува светото писмо и црквата. Средниот век заврши одамна. Лекцијата требаше да ја имаме сите научено до сега. Треба прилагодување а не ригидност. Толку за сега од мене. Ова нема крај така да тука ќе завршам.
     
  14. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    И јас верувам дека има само еден Бог но некој има своја претстава за Бог затоа и прецизирав дека мислам на Исус Христос. Според христијанството може да влијае надворешна сила. Е сега влијае како термин е малку двосмислен.
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Јас мислам дека личните карти се жигот на ѕверот. На секоја лична карта стои матичниот број, нели со број ќе бидеме заведени од антихристот? На многу места не те пуштаат без лична карта, а не можеш ни плата да земаш. Вакцината е само оптичка варка, сите сме веќе жигосани.
     
  16. zolev

    zolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Машки
    Се вели дека жигот ќе биде ставен на раката и на челото.
    Не ќе да е ЛК.
     
  17. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Но не е ни вакцината.
     
  18. zolev

    zolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Машки
    Точно!
    Тогаш што би било тоа што го имаме нарака или на чело?:^)
     
  19. Тхeqat

    Тхeqat Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2021
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Сите мисли еден ден завршуваат, затоа и се пролазни. Пролазно е и се останато освен верата затоа што те носи во вечен живот. Ништо останато немаш со себе, ниту мисли ниту чувствата на тага или материјални нешта. За прилагодувањето и верата за која сметаш дека е примитивна не навлагам, тоа е твое лично мислење.
    Да не се правиме мутави со сила може?
    Гледај стари видеа каде се одлучува дека во 2020 се ќе биде дигитализирано, па нека не не чуди утре доколку сакаат да ти вметнат нано материјали во телото. Поентата е да те пуштат некаде зошто тие така сакаат така?
    Ти само согласи се и молчи.
    Личната карта не ти е вметната во телото (засега) и не гледам никаква причина зашто би требало да правиме вакви споредби.
    Се надевам дека знаеш дека некои луѓе не смеат да примат вакцина? Кој денес нема лична карта?
    Кому денес личната карта му предизвикала негативни последици или смрт?
     
  20. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Скроз погрешно толкуваш христијански текстови. Сигурно си од некоја протестантска секта.