1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жирант

Дискусија во 'Дом' започната од lollipop93, 18 март 2014.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Можеш да земеш кредит во иднина, но доколку оние на кои си им жирант (посебно прв) НЕ плаќаат, тогаш ќе мора ти да им го враќаш кредитот. Ќе ти стигне административна забрана за плата и се додека не се исплати кредитот нема да ти биде одблокирана сметката.
     
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Од септември излегоа нови правила.Ако си жирант некому (НЕ Е битно прв или втор) , банката може и да не ти даде кредит со образложение дека 1/3 од платата веќе ти е ,,резервирана,,
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Е ќе имаш - со твоето гарантирање се намалува твојата кредитна способност.
     
  4. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на одговорите, може ли да ми кажете каде ги има новите правила или нешто слично каде може да прочитам за оваа проблематика.
     
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Нормално, самата банка се штити на таков начин. Не знаев дека има измени, сепак убаво е да се знае кога веќе станува збор за ваква тема.
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Влијае, и те како. Ние земавме кредит пред околу дев години ова важеше и тогаш, така да не се баш нови правила на банките. Значи ти можеш да земеш кредит дур си жирант. Меѓутоа твојата кредитна способност е намалена колку ратата на кредитот каде што си веќе жирант.
     
  7. GokoK

    GokoK Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво. Една молба. деновиве ми дојде решение од нотар. Пред извршување. За жирант на
    MasterCard Standard картички од Тутунска Банка од пред10 - 12 години. негде 2003 - 2004. Тутунска банка не ми го дава и како змија ноги го крие договорот на барателот на картичка и изјавите за жирант. Би молел доколку некој имал ваква картичка и има ваков договор од тоа време. прекријте ги вашите лични податоци, искенирајте, ми треба како банката правно ги врзува жирантите за главниот корисник и кое им е оправдувањето за не информирање на жирантите,. десет години банката да го толерира долгот да билда камата и сега јас треба да платам. МИ треба за да знам какви правни цекори да преземам сега. Благодарам.
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Треба да ти биде јасно што значи жирант, ако барателот на картичката не го подмирува долгот на време тогаш жирантот плаќа наместо него. Може 10 год главниот корисник да плаќа редовно но 11 год да не плаќа и во тој случај се брка жирантот (зависи на колку год. бил потпишан договорот). Инаку 10 год банката не толерира долг (таа не толерира доцнење ни 10 дена а не пак години). Банката уредно те сега информирала дека главниот корисник не го платил догот и сега го брка жирантот. Овие информации стојат и во документот-Изјавата што си ја потпишал. На тој што си потпишал со него ќе се разбереш т.е замолиш да го плати долгот за да не те бркаат тебе. Правни чекори не можеш баш никакви да преземеш затоа што самоволно си потпишал Изјава дека ако главниот корисник не го подмири долгот ќе го подмириш ти (жирант).
    Секогаш велам да се чита тоа што се потпишува.
     
    На baby-star, Antebellum и joy1 им се допаѓа ова.
  9. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    А ме интересира во случај кога жирантот го плаќа кредитот на тој што го земал затоа што не бил во можност да го плаќа, на пример ја изгубил работата, нема ништо на негово име, и жирантот плаќа некое време, но во меѓувреме тој што го земал кредитот пак е во можност да плаќа, ако се вработи и има можност за забрана од 1/3 од плата.
    Дали автоматски ја блокираат сметката на тој чиј што е кредитот или наплатата продолжува од жирантот?
     
  10. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Јас искрено незнам зошто некој луѓе се нафаќаат да бидат жиранти а после се жалат не го плаќа кредитот ,неможам да земам плата ова она ,па вие свесно сте си потпишале за жирант никој не ви е крив ,затоа памет во глава и пред да се направи нешто размислете за последиците што би/ќе ве снашле ..
     
    На SummerGirl и Antebellum им се допаѓа ова.
  11. Barbara90

    Barbara90 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Дали може да биде жирант некој што веке бил некому жирант и си има свој кредит за плакање ?
    И дали кога жирантот ке оди во банката треба да донесе некакви документи колку плата зема ,потврди од работа и било што ?
     
  12. PEPCE

    PEPCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам дали ако на некој си жирант кога ке сакаш ти да подигнеш кредит банката дали ке одобри или не?
     
  13. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Па може и да не, зашто веќе гарантираш за друг, а во случај да носителот на кредитетот не го исплаќа на време, се активира гарантот и ќе се наплати од него, со што се намалува неговата кредитна способност.
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. T.G.

    T.G. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Zdravo me interesira dali moze eden covek da e zirant na 2 mesta? Odnosno na 2ca razlicni. Luge??
     
  15. Mukoskim

    Mukoskim Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    KE VE MOLAM IMAM RATA OD KREDIT NO NE STIGNUVAM DA JA NAPLAKAM NATRUPAN SUM I BRZI... KADE STO GO ZEDIV KREDITOT IMAM TRAEN NALOG NO PLATATA JA PREFRLIV VO DRUGA BANKA KOJ SE POSLEDICITE?? NA MOE IME NEMAM NISTO ZIVEAM SO RODITELI...
    Од друга страна имам жирант
     
  16. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Прво ќе те контактираат повеќе пати. Ако не ја платиш ратата ќе вклучат извршител. Тој ќе ти ги блокира сметките во сите банки, со што ќе неможеш да си подигнеш плата. Се додека не го платиш долгот или не се договориш со извршителот ќе бидеш блокиран.
    Совет: Не требало да ја префрлаш платата туку да побараш од банката каде ти е подигнат кредитот да ти ја намалат ратата и да го продолжат рокот на доспевање на кредитот. Пр. ако си го земал кредитот на 5 години, да се продолжи на 10 и слично.
     
  17. Mukoskim

    Mukoskim Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Како би се договорил? За одблокирање Пошто се работи за поголема сума
     
  18. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Да за одблокирање ама јас да сум на твое место не би дозволила да стигне до таму работата. Зошто рачунај освен сумата за кредитот ќе му должиш и на извршителот за поведената постапка. А тоа ти се плус пари. Види горе што ти допишав и договори се со банката од каде си го земал кредитот.
     
  19. Mukoskim

    Mukoskim Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Примања 18 000 давачки 18 и 700 кредитна кредит и три брзи кредити веќе не стигнувам и имав ради домашни проблеми итност од пари и една рата две не платив 11616 ми е рата уште 5 години две сум платил редовно...
     
  20. DraxlerMkd

    DraxlerMkd Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Pisan sum zirant na kredit kreditobaratelot t.e toj sto gi zede parite ne go plaka kredito baraat pari odmene e sega tie pari sto gi baraat odmene za nego dali moram da gi plakam i dali ako gi plakam mesto nego imam pravo na tuzba pa toj da mi nadomesti so sum plakal za nego godini ?