1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Житни снегулки, мусли, корнфлејкс

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од rossonerka, 28 февруари 2012.

  1. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Јас оваа храна милувам да си ја викам "Храна за болни" :D

    Не ми е меѓу омилените од причина што не сум многу љубител на благо (поголем дел се засладени), но знам повремено да си направам ваков појадок. Обично ги конзумирам со јогурт или со кисело млеко, зошто со обично млеко некако ми се губат и ми се блуткави.

    Омилени ми се тие од КАМ, со суво грозје и "лешници".

    [​IMG]
     
  2. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.108
    Пол:
    Женски
    Од мусли убави ми се само тие од Виталиа, со малини и капини.
    Тоа овошниот вкус ме залажува, инаку ми се блуткави и не ми се допаѓаат.

    А,од Нестле не одбивам,најмногу ги сакам тие со цимет,и чоколадните.. ма сите:
    [​IMG]

    И едни крукчиња со мед,не знам точно од која фирма беа,ми се на прво место:
    [​IMG]
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Aaaa нешто најубаво^^
    -Јадам секој ден. :)
     
  4. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    [​IMG]

    Кранчи мусли со јаболко и лешници...
    фантастични се! :)
     
  5. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Не ги обичам баш, ама тоа не значи дека не ги јадам. :lol:

    Со муслите претпочитам млеко, нормално, со овошен вкус и не би идел јогурт. Корнфлексот и снегулките ги јадам со јогурт, некогаш и кисело млеко, зависи.

    Како и да е, кога не се има идеја за нешто друго, фини се.
     
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Да... имам пробано многу ама овие дефинитивно ми се фаворит. Ги јадам со млеко, а некогаш и така само си ги грицкам.
    Е сега, и мене ме чуди луѓе ако со јогурт бе? Имам пробано и многу е :puke:

    Покрај овие со јаболко и лешници ги сакам и тие со малина (на Виталија исто), а и на Нестле едни коцкички со цимет (ги има на слика во првиот пост на Росоњерка).

    Не ги јадам често, онака кога ќе ми текне, најчесто ми се меѓуоброк.
     
  7. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    вaкви со крукчињa имa и од nestle
     
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.135
    Допаѓања:
    88.472
    Пол:
    Женски
    Најубави ми се овие, особено дома кога имам банани па си сецкам една во чинијата со нив мх, мх
    [​IMG]

    Другите фини ми се за јадење, но не ми се нешто превкусни.
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Jас сум мањак за вакви работи :lol: :wasntme: Значи основно јадење ми е корнфлексот (и некои други житарици). Патем, сакам се што е со житарки (muesli bars..). Со млеко ги јадам ако сакам благичко да ми е, а со јогурт ако сакам нешто солено! Сега постам и оваа комбинација многу ми фали во исхраната (за поручек или вечера).

    Најубав корнфлекс дефинитивно
    [​IMG]

    Од Виталиа
    [​IMG]
    +сите можни muesli bars

    Исто овие, но многу се скапи, на 3 пати се јадат :/
    [​IMG]

    Чоколадните од Агроплод се супер за цената
    [​IMG]
     
    На Hkikica и L-enna им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Ги сакам, секојдневие ми се. Најчесто јадам обични житарки, чисти, без било какви додатоци, а такви му давам и на син ми, бидејќи по ново според педијатрите, се препорачува барем два пати дневно житарките да бидат на менито на малите деца. Така се навикнав и јас да ги јадам. Најчесто со млеко или јогурт ги мешам, а за син ми и со свежо цеден овошен сок.
    Понекогаш земам и од мешаните мусли со овошје и слични додатоци, ама тие имаат премногу шеќер, и се трудам да ги избегнувам. Инаку, житарките чуда прават за столицата :)
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Обожавам житарки, посебно оние на Виталиа.
    Омилени ми се чоколадните, а неретко знам да сменам со некои од овошните, ама некако не ги поднесувам баш. :worried: Ме ежат овошките внатре, немам појма како и зошто, ама тоа е - фрик невиден сум. :D
    Ми се допаѓаат било какви чоколадизирани, првенствено затоа што ми го обојуваат млекото дополнително и му даваат поблаг вкус - не можам да го пијам обично бело, а кога ставам од Несквик правот се обојува да, ама не ми е доволно слатко. :$ :lol:
    Затоа кога нема од оние обичните класични чоколадни купувам чоколадо+банана.
    А комбинацијата од бананата во врело млеко и како ми крцка потоа - прајслес. :mm:
    Пред извесно време, мајка ми "случајно" сакаше да ми подметне овошни и купила од овие.
    [​IMG]
    Не беа лоши, ама чоколадо си е чоколадо.
    Плус, морав да ставам мал тон шеќер и Несквик за да уживам во муслите. :D

    Од корнфлексот најомилени ми се топчињата со зајачето, од мала ги јадам и се сеќавам дека ги отекував моите да ми купат, ама само такво пакување во кое имаше нешто плус гратис - печатче, лењир, тефтерчиња. Уште си ги чувам печатчињата-вртимушки. :lol:
    Единствена мана им е тоа што се солени на цена, а мене одвај ми стигаат за 2, ајде и 3 порции преку сила.
    [​IMG]
     
  12. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Ахам си најдов нови мусли. :wasntme:
    Инаку омилени кажав и во првиот пост Егзотикот. Ама 80 денари, 300 грама за 4 пати едвај имаш. Се троши ко лудо.
    [​IMG]

    И денес случајно гледајки ги во Веро муслите гледам големо 750 грамско пакување со тропско овошје и без шеќер. И тоа 120 денари. И си купив и може да кажав дека 95% е исто со Егзотикот. А цената и тоа како се разликува. Егзотикот 750 грама ќе ти дојдат над 200 денари.
    Кога јадеш секојдневно мусли мора да внимаваш на сиромаштијава и во цената :D
    [​IMG]

    Додека овој вид тропикал не го сакам бидејки има кафејав шеќер и се преблаги за мој вкус.
    [​IMG]


    Следни мора да ги пробам Slimline серијата :wasntme:
    [​IMG]
    Ги пробал некој?
     
  13. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Снегулки такви работи ич ги нејќам. Само житните од витанова/бонжитка тој стил, и муслите од тропско овошје, со малини од виталија во јогурт што се ставаат. друго ништо не јадам
     
  14. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
  15. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ^ каков ефект oчекуваш ти?

    Овие 30% помалку калории од другите житарки содржат.
    Не содржат шеќери и имаат диетални влакна.
    А јадењето мусли наутро и другите оброци да ти се помали со здрава исхрана мислам дека е одлична диета.
    А ако сакаш да јадеш од овие и да си јадеш друга исхрана разновидна понезадрава и да очекуваш слабеење од ведро небо, тоа не.

    Муслите се супер оброк за оние кои сакаат да ослабнат, но слабеење со еден производ е речиси невозможно. Имаат виталија и други диетални производи како Slimline чоколадо, алва, пудинг, крем, мед, џем, компоти... се е тоа производи кои се само помалку калорични.
    http://www.vitalia.com.mk/dijabetika.nspx
     
  16. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    ^ Каде ги има овие на виталиа производите? :?:
    Низ маркетите само овие муслите, соиното млеко, таквите ги имам сретнато...имаат специјална продавница? :)
     
  17. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Health food store на Виталиа на ул. 50-та Дивизија кај Клинички центар и на ул. 516 во населба Керамидница (кај Топлана Исток)

    А ги има сите видови низ Веро, Тинекс, Рамстор, СП во големите супермаркети речиси се има.
    Додека во овие 2 официјални Виталија продавници и производите се поефтни. Да речеме муслите од Веро 80 денари овде се 60 и нешто. А за поголеми суми и поголема е разликата.
    Ако купуваш повеќе производи разликата во сумите ќе е поочигледна.
     
  18. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Јадам мусли,како додаток во исхраната ми се,ги јадам со благо млеко и ги засладувам со мед,топ ми се така. :)
     
  19. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Ма, можам да се давам во мусли, корнфлекс...
    Веќе година дена сум навлечена на овие - [​IMG]
    128 денари се (каде како), ама вредат.
    И со јогурт се прекрасни, како и со млеко. Имам приметено дека со јогурт повеќе најадуват. :wasntme:
    Порано често купував и од оние Брајт што ги стави:
    [​IMG] Ефтини се (околу 55ден.), а добри се.
    Исто така како помала ги обожавав:
    [​IMG]
    Тоа е тоа, ако ми текне на уште некои, или пак ако пробам некои нови, ќе пишам. :)
     
    На Hkikica му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    rossonerka ако обичните ти се гледале неекономични, слимлајн се бетер. Поскапи се и со помала грамажа, ако лаже кутијата со големината :) Кога ги отворив се разочарав од количината. Тие розевите ги имам пробано, многу се вкусни, преубаво мирисаат и помеки се од тие другите. Со јогурт ги јадам и ме потсеќа вкусот на некој убав овошен јогурт.

    Инаку јадам само овошни мусли, или со јаткасти плодови, затоа што млеко не пијам, па само со јогурт ми се убави. Го обожавам тој слатко-кисел вкус. Чоколадните си ги грицкам онака, со јогурт имам пробано и не ми текна пак. А тие најобичните овесни снегулки може да поминат ако се помеки и помешани со некои други житарици, пошто инаку се осеќам ко да јадам иверица :?: