1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жичара - Водно

Дискусија во 'Слободно време' започната од Anely, 23 јуни 2011.

  1. marica88

    marica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Јас сум од внатрешноста на Македонија и многу сакам некој викенд да одам да го посетам ова место, да стигнам до крстот но ве молам може ли некој да ми каже со кој број автобус да фатам и од каде до средно водно. и дали овој период е погодно да одам на таму?
    однапред фала ако некој ми даде информации
     
  2. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Автобусот што иде до средно Водно поаѓа од Железничка ама не мора да се качиш таму. Стои на рекорд, кај државна болница. Двокатен е и пишува Милениумски Крст, нема шанси да го утнеш
    А возниот ред еве ти го
    http://jsp.com.mk/VozenRed.aspx
    Само во понеделник не работи жичарата и нема автобус
     
    На marica88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Се имам возено и на жичарава, али само за надоле бидејќи претходно се качував пешки до крстот па со дечко ми решивме да го сефтосаме бидејќи знам тогаш кога отворија и беа бесплатни картите. Интересно е за возење, али не би плаќала карта како и да е, подобро би одела пешки да изгубам некоe кило отколку со жичара :)
     
  4. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Сум била со жичарата,морам да кажам дека е убаво,од прво ми беше страв,но нема ништо од тоа,само малку желудникот ми се превртуваше. :lol: Сепак убаво е искуството. :)
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Еве јас си живеам во Скопје, ама не сум се возела уште на жичарата на водно :D можеби ќе отидам некој ден, и така се стопли времево :D
     
  6. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Девојчиња бил ли некој скоро..??
    Јас бев кога ја пуштија хехе на 22-06-2011 (речиси секогаш си чувам карти од било каде во албумче, и сегогаш кога го вртам си се присекам.... :$ ), тогаш беше 50 ден. промотивно.
    Подоцна се покачи на 100ден. Btw ме интересира дали горе има кафич и дали е во фукнција, бидејки сакам да одам деновиве.. :)
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Да бев, во февруари...беше прекрасно, картите се 100ден., а горе работи тоа бункерот што е, сеуште нема отворено сендвичари.но ги прават(работат)на куќичките(освен сека ако не пуштиле нешто)...јас секогаш си пазарам во кам и после во ранче и со дечко ми право на водно.Но ако те мрзи да носиш, таму цените се како на трафика што се поскапи.
     
    На t.i.n.k.e.r.b.e.l.l му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас бев денес јухууу, ама прочитав као картите биле 50 денари, мислев повратна, а тоа во еден правец, повратна е 100 денари. Супер беше, вриеше народ :)
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Сакаш да кажеш може да си купиш карта само за качување/симнување? :D
     
  10. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Да, во еден правец само ако сакаш пр. да се качуваш со жичара, а да си слегуваш пешки, тоа ти е 50ден. :D
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Хехехехе е ова не сум го знаела, али добра работа е.
    Само не ми е јасно зошто на слегување до сега кога сум била со дечко ми,никогаш не ни проверувале карти заљ симнување?????
     
  12. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    најубавото чувство за мене - летање во воздух :) неколку пати се имам возено, друштво ми правеше една другарка од странство и таа исто како мене уживаше во тоа. а сега никако неможам да ги убедам другаркиве мои да отидеме заедно, сите се плашеле од височина, од ова-од она, а за мене дефинитивно е прекрасно и видикот и се друго..
     
  13. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    Бев неколку пати, што со моите, што со друштво, што со мачорот.

    Забавно, со адреналин додека си во тоа кабинчето, и нели, зошто по дифолт се’ во Македонија е фушерајски направено, ми прпаше првите неколку возења, да не случајно се распадне, и си се растркаламе ко џамлии по падините на Водно :lol: Не е за смеење, ама така е.

    Картите се со ок цена, глетката е совршена од горе, а ако се погоди па и сонце да пука, најубав период е 12 попладне да си таму и да се печеш до ручек време и после назад во цивилизација.

    Баш ќе му кажам деновиве пак да отидеме да се рекреираме.
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    сакам да отидам ама се нешто друго испага
    инаку и јас како Горде имам страв од височина-се надевам дека ке успеам да го надминам :)
     
  15. GordanaL

    GordanaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    43
    Сум била. И јас имам страв на почетокот што ако се откачи што ќе правам :D Меѓутоа чувството е неверојатно и прекрасно. На сите што не биле, топло им препорачувам да одат, нема да зажалат :)
     
  16. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Освен што ми се затнаа ушите, не би издвоила некој посебен момент од вожњата. Плус, едвај трае 3-4 минути, немам доволно време ни да ми проработи стравот од височини. :)

    Инаку полезно е кога сакам да се напијам лезетско кафенце горе без да се запотам, само штета што работи само до 4.
     
  17. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас сеуште се немам возено. Брукиии :D . Кога и да отидам на Водно преферирам да пешачам, но следниот пат сто посто ќе се возам.
     
  18. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Не сум се возела се' уште, ама во план ми е.
    Цената е ок, само другарките ми рекоа дека релацијата траела кратко, :( некои 5 минути возење.
    Малку е бре тоа.

    Лани во Маврово, ова време од прилика се возевме на жичарата и глетката беше спектакуларна.
    Башка траеше подолго, околу 20тина минути, и иако имам страв од висина, стиснав заби и херојски издржав.
    Вредеше за погледот и пејзажот.
    :)
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Топ си е. И јас се плашам од височина ама бидејќи се кабини воопшто не ми е страв. Досега неколкупати се имам возено, многу е кратко возењето :worried: глетката е преубава, како се искачува нагоре кабината :inlove:
     
  20. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Луѓе дали работи жичарата денес? Сакав да идам, гледам дека обично понеделник не работи ама пак да си прашам можеби баш денес дека е празник работат?