babylove овошни кашички

Жолтица кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од december, 3 јули 2018.

 1. december

  december Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2018
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки,нова сум на форумот и гледам дека ја нема оваа тема а мене баш таа тема ми треба :) моето синче е еден месец и сеуште имаме жолтица,родено е 38+6,3450 супер,фати жолтица на третиот ден и не задржаа во болница го сончаа,5 дена беше на фото па му спадна билирубинот....му беше 365 па 310 па 250 и си дојдовме дома...ама сеуште е жолто....цица и + го дохранувам а инаку супер си напредува и не е поспан си спие нормално си стои и буден гуга веќе се смее ме загрижува што сеуште му трае жолтилото...матичниот лекар ни даде упат да го провериме пак билирубинот да видиме како се движи...дали сте имале слично искуство и колку ви траела жолтицата...ви благодарам
   
 2. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.758
  Допаѓања:
  40.135
  Пол:
  Женски
  Со двете деца поминавме појака жолтица. Кај поголемата ќерка исто така жолтицата траеше еден месец па и повеќе, додека скроз да се исчисти. Кај помалата се среди за помалку од месец иако во болница повеќе ме задржаа и ќе ме држеа уште да не потпишев сама да си одам. Сега со втората ќерка нѐ испуштија од болница со билирубин 216, па правевме контрола (били чек) кога имаше 20 дена, не ја боцкавме.

  Со првото дете никој не ме советуваше да појдам на контрола за билирубини, само цицање и изложување на сонце. Со второто побрзо се исчисти веројатно зашто порано почнавме да излегуваме на прошетки (кога имаше само 10 дена).

  Освен многу цицање те советиваа ли изложување на сонце? Најубаво е рано сабајле околу 8 (бидејќи веќе е пекол) да прошетувате бар по пола саат. Во болница ми кажаа дека можам да давам и декстроза/глукоза еднаш дневно.
  Жолтицата се повлекува од долу нагоре, значи ако приметиш дека ноџињата се бели, потоа ќе се избели стомачето и градите, дури на крај лицето и очите.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  10.197
  Допаѓања:
  125.984
  @december може да помине и месец дена додека се исчисти.
  Скоро секое новороденче добив физиолошка жолтица и не е ништо страшно.
  Кај моето пожолте само главчето и белките на очињата.
  Не меревме билирубин оти не беше алармантно. За некој три недели целосно се исчисти.
  Колку повеќе цица и мочка толку побрзо ќе се среди.

  Вади го секое утро на сонце. Преку ден можеш на прозор ако не ве пече јако.

  Се чисти од долу на горе. На крај ќе се исчисти главчето. Буди го ако често спие на 2 часа за да цица.
   
 4. CurlyBlossomGirl

  CurlyBlossomGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2018
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  2.798
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми почна да се чисти после месец и пол. И не жолта, портокалова беше дури. И не држеа една недела во болница и џабе. Не е страшно, сонце, цицање и ќе биде. Без паника.
   
  На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Билирубин 230, колку дена треба сончање за да намали вредноста? Знае ли некој? Многу ми е мака, не задржаа во болница, едвај чекам домче да одам.:hug:
   
 6. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  1.034
  Пол:
  Женски
  Uste vo bolnica 2ra den fati zoltica.nez kolku bese. Ne pustija so 241.posle nedela vreme bese pak 241. Ja soncaa vo bolnica skoro 2 saati so piskanje placenje zajde deteto od prevezot so go stavaat na oci. Sega sme skoro 7 nedeli pred nedele bevme ima uste 171 e..
   
 7. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  8.966
  Пол:
  Женски

  Подобро што сте во болница,за ден два како ново ке биде. Ние само што си дојдовме дома па ја фати. Верувај 2 месеци ја мкнеше,а 20 дена беше успан и жолт жолт... :worried: а вака со сунчање побрзо ке ја исфрли
   
  На Flower123123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Ден ипол цело време е на сончање, нон стоп, само го земаат за хранење и малку кај мене за цицање. Се надевам ќе не пуштат и ќе се намали вредноста.
   
  На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Стефанни27

  Стефанни27 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2019
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Ние 1 недела бевме со малиот во болница,после тоа не пуштија. Но целосно се исчисти на 2 месеци и доби убава боја на кожата. Не се секирај треба време,ќе помине!:l:
  Гушкајте се и ужувајте❣
   
 10. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  739
  Пол:
  Женски
  Леле кога ќе прочитам дека по повеќе од недела можам да лежам во болница со жолтицава, депресија ме фаќа.
  Еве веќе 4та ден не сме пуштени дома. Па и ретко ми го носат за да го дојам , страшно ми фали па ;( а и млекото не ми е надојдено, само едвај колострум истиснувам.
   
 11. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.356
  Допаѓања:
  7.021
  Пол:
  Женски
  Душо колострумот треба да го пие бебето, побарај од дома да ти донесат чаеви во гранула за лактација хип, хумана или некој друг.
  Не е финтата да ве пуштат дома па од дома назад да се враќате во болница, јас и мојата ќерка пред три години кога се роди по првичното отпуштање од болница се враќавме уште два пати по 7-10 дена во болница. Е тоа е хорор, со бебе што никако не сака во инкубатор, со држење во раце и нишкање во инкубатор, со прво заспивање па тек после тоа во инкубатор да го ставиш на сончање, трчање контроли по клинка во Скопје дека ние не сме од Скопје, со сирупи, капки и триста чуда до четвртиот месец. Седети си мирни и без аздисување, подобро ден два плус по породување отколку после тоа пак назад. Да напоменам мојата фати жолтица на 3ти ден од раѓање а не пуштија на шеста ден дома, па за два дена пак назад, па пак не пуштија па пак уште една тура назад.
  Толку ми е мака што ова ни беше прво дете а не му се израдувавме како шѕо е редот, од старт болнички ходници, чекање, па што ќе биде како.... Но за среќа се помина одлично фала му на Господ
   
 12. Ice&Fire

  Ice&Fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2015
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  79
  Ги знае ли некоја референтните вредности на билирубин за новороденче?
   
 13. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  5.381
  Пол:
  Женски
  Зависи од бебето и одлуката на педијатарот. Мислам дека до кај 200 250 пуштаат без сончање, со тоа што на бебето треба да му се дава да циц на 2 часа.
   
  На NNik и Ice&Fire им се допаѓа ова.