1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ЗАМП

Дискусија во 'Свадба' започната од Sun.shine, 19 мај 2011.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Се разбира сконтав :D Само коинциденција :D
    Инаку јас си реков и не се повлекувам од моето мислење, не плаќам и точка. Во Каскада на флаерот ни пишува дека наша обврска е ЗАМП, ако и во договорот стои таа клазула не планирам да правам таму свадба, во Бисера ништо такво не ни спомнаа. Ќе видиме во Петок и другите ресторани па ќе се одлучиме. Инаку мислам дека не смеат во рестораните да ги кажуваат нашите податоци, забрането е да се даваат податоци, тоа е како јас да земам сега од фирма да ви ги кажам на сите клиенти приватните информации, глупост невидена.
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    имаш книга каде што си ги запишуваат нели закажаните свадби, ЗАМП ги бара истите и по тие се орентира. Е сега доста ресторани не ги даваат или ако имаш познат во тој ресторан или ако ресторанот заради профит сака да ти излезе во пресрет после свадба во неговата книга ке си пише свадбата е откажана ;) се зависи од луѓето таму каде што закажуваш.
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Ма ќе го натерам јас татко ми да го посети другар му Бодо, не плаќам па што сака нека биде. Грабеж тежок! Да не треба на гостите мои да им кажам, секој по 4 денари да ми даде што ќе ја слуша музиката а? Срамота :!: И одозгора овие другиве ММИ, ММЕ кој прв почна му иде работава :@ Рекет на културна база, те рекетираат како знаат и умеат. Ама јас глава сечам ако рестораниве не добиваат нешто од овие, зошто иначе ќе ги даваат информациите, никој на сила не ги тера. Све бре лоповлук еј :o
     
  4. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    А ова со давањето податоци наоколу е сосема друга приказна. Замислете кога уште од декември поЧнаа да не бркаат по телефон едно фото студио кое претпоставувам работи со ресторанот, зашто нема како поинаку да разбрале за нашата свадба-никој не ги контактирал, а тие веќе знаеа и дата. Првиот пат кога се јавија, ама многу се изнервирав. Иако ресторанот беше лиЧно наш избор (родителите не се мешаа), таквиот непрофесионален однос ме разоЧара.
     
  5. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Дааа, дааа, тоа е нормално! Нас не прогонува и фото студио, и еден бенд од кој ми е мило да бегам... А за ЗАМП или ова ММглупост, не можеме ништо. Мене Кате од Кате и нели ти реков ми рече нема потреба да плаќаш, ќе си кажеш таму дека ќе пееме наши авторски песни, песни без автор и странски, ама хотелот бара, нормално. Ич више не се замарам, во лоповска држава важат лоповски правила... Не се лупам во гради веќе, џабе е... :@
     
  6. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    О, па тоа било редовна практика знаЧи, а јас се нервирав како само јас налетувам на шалабајзери.
    Елена.мак фала за идеата - ќе зборувам директно и со групата, да видам што они ќе кажат околу ЗАМП и другиве.
     
  7. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Moже сум ја утнала малку темата на ова прашање сега што ќе го поставам, но сакам да знам дали некој знае нешто во врска со ова што е сега ММИ (МАКЕДОНСКА МУЗИЧКА ИНДУСТРИЈА) дали се плаќа нешто ако се прави свадба. Ние закажавме свадба во октомври месец, па сега тоа се прашуваме со мм да не треба нешто да се плати на тоа мафијата ММИ.
    А јас на тоа ММИ>MME
    (Маме Му Еб*м) :x :lol: :devil:
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Агрона, мислам дека сега и они бараат пари, и ЗАМП се разбира :!: И двете мафии невидени, иако има сега протест кон ММИ, не знам што ќе излезе од тоа ама мене не ми се свиѓа. Јас не планирам ни едното ни другото да го платам :!:
     
  9. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам и јас најискрено не знам што ќе правам. :^) Абре мафија невидена с с с :@ :devil:
    Ни јас не сакам да плаќа, но сега ептен ако треба да не се фаќаме за коса тогаш на сред свадба да не ми ја расипат ќе мора да платиме. УПМ нека идат !!!
     
  10. veronika-17

    veronika-17 Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    znaci vaka, ako restoranot prijavil deka toj den ima svadba, togas vie samite treba da si platite okolu 1500 den vo ZAMP, no i cenata zavisi od brojot na gostite kojsto ke go prijavite tamu, znaci ako prijavite pomalku gosti, togas i cenata e poniska. No, ako restoranot ne prijavi deka ima svadba, nas ni kazaa deka ne doagaat vo kontrola.
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    4.764
    Ај, сега вака... Дали ќе може некој убаво да ми објасни што треба да платам, на МММ или на ЗАМП? И колку се плаќа, некаков ценовник, ако има такво нешто... :lol:
     
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Господ Бог и Мајка Богородица мила моја нема да знаат тоа да ти го објаснат... Ќе си прашаш во ресторанот каде ќе ја правиш свадбата, би требало да се малку по упатени, иако им се тресе душичето и нив за динарче-две повеќе. лопов тражи лопова ни е работата со овие ЗАМП и ММЕ или како и да се викаат овие вториве проклетии... :@
     
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    http://www.zamp.com.mk/zakonska_regulativa.html
    Си имаат страна и тарифник согласно закон, ма да тарифников е малку збунувачки и нејасен.
    Дали тоа сака да каже за свадби дека треба по 4 денари од човек, така разбрав.Ако грешам изивинете.
    Ама ако е така, треба да се плаќа и за прослави, матури, зашто секаде се свири музика.
    А баш дека се плаќа незнам баш.
    Ова свадбиве компликации, на чоек да му се одмило свадба да праи. А после не не сваќате зашто неќеме свадби :D
     
  14. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Јас исто се сметав за писмен човек, па си реков чекај ќе си прочитам по правилниците што како пишува. И добро се ОК, додека не почнавме да бараме место. Секој ресторан си е различна приказна, така да не се само ЗАМП и ММЕ или И како и да се лопови, туку кој стигна. Арно не сакав свадба, кај попуштив кај се заебав... :rofl:
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    На нас ни стигна писмо од ЗАМП осум месеци по свадбата. Требаше да платиме такса од 100 евра. Не сакавме, ама моравме затоа што ако не платевме ќе не тужеа. Такса за ЗАМП е чиста глупост. Реално, тоа треба да го плаќа групата што свири на свадбата. јас сум платила на групата за да ми свири и зошто да им плаќам такса на ЗАМП. Разбирам што бараат пари за наши песни. Ама која логика е да бараат пари за српски песни? Тоа е само перење на пари.
     
  16. feminka33

    feminka33 Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пред некој од рестораните да почне да ве убедува дека вие треба да платите
    платите надоместок кон ЗАМП, прочитајте што Министерството за култура пишува на својот сајт, за тоа кој треба да плати на следниов линк.
    http://copyright.gov.mk/index.php?optio ... &Itemid=14
     
  17. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    Девојки и на нас ни стигна писмо за ЗАМП и ни бараат 200 евра да платиме данок за музиката,некако ме фаќа инает не сакам да ги платам тие пари,тежок грабеж :devil: .....Сакам да ве прашам за ваше искуство,сте го платиле ли овој данок или НЕ,ако НЕ го платам дали знаете кој се последиците ?
     
  18. sasosaso

    sasosaso Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Ovie od ZAMP se pravi hohstapleri. Naplatuvaat pari kako ke im dojde. Od kade znaat na moja svadba koi pesni se peele? Moze se peele samo stranski pesni. Ic oko ne im trepnuva za da ti gi zemat parite. I toa po tarifa koja samo tie ke ti ja odredat. A ako ne im se plati, odma te pustaat na izvrsitel. Najgolemi jadaci na makedonskiot narod. Se pravat deka gi zastituvaat avtorskite prava na makedonskite avtori, a neka kaze nekoj makedonski avtor dali zel barem eden denar od niv. Se si odi vo privaten dzeb. Kotek za site niv od ZAMP.
     
  19. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Овој линк треба да е во насловот, ептен ќе им помогне на сите кои се во дилема дали треба или не да платат на ЗАМП

    Корисник е:

    А корисник НЕ е:

    Ако добро разбрав, ресторанот или музиката (ако е регистрирана како правно лице во ЦР) треба да имаат договор со ЗАМП кој им дозволува да ги пеат македонските песни на било кое место, и истите тие треба минимум 15 дена пред прославата (т.е. свадбата) да пријават дека на таа локација ќе го искористат правото кое им е дадено со нивниот меѓусебен договор.
    Граѓанинот нема НИКАКВА ОБВРСКА, кон никого, посебно не кон ЗАМП :)

    п.с. Да дополнам за износот (кој реално нас не не` интересира, ама чисто онака, како доказ дека ние НЕ плаќаме ништо)

    Ќе си плати музиката % од парите што сме им ги платиле, и тоа е тоа :)
     
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Сето тоа е фино, ама јас очекувам дека музиката ќе си ја крене цената кога/ако мора и ЗАМП да го плати, за тој износ. Не дека тоа го оправдувам, тука кај нас така одат тие работи.