1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ЗАМП

Дискусија во 'Свадба' започната од Sun.shine, 19 мај 2011.

  1. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51

    девојќи има ли некоја новост во врска со измените за Законот на авторски права.....или да си ја плаќаме таксата :(
     
  2. feminka33

    feminka33 Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Deneska na stranata na Sluzben vesnik se objaveni izmenite na Zakonot za avtorski i srodni prava koi mozete da gi najdete vo broj 147 na Sluzben vesnik. Ovie izmeni vleguvaat vo sila na 05.11.2013 godina.
     
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој што се изгласа?
    Ако имате некоја информација плс пишете, не ми се даваат 18000 ,,на гладно срце,,.
     
  4. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    ајде нека се најде некој правник што ќе ни ги протолкува измените во службен весник бр. 147. измената ја има на веб страната на ЗАМП во законска регулатива - измени!!!!!!
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Како што велев претходно - корисник НЕ Е ФИЗИЧКОТО ЛИЦЕ, туку само правно (хотели, ресторани и други угостителски објекти), и истото тоа, НЕ СМЕЕ во меѓусебно потпишаниот договор со клиентите да им ја „префрли“ обврската за плаќање на ЗАМП таксата.

    Рестораните ќе си плаќаат, а дали тие пари ќе бидат побарани од физичките лица е веќе прашање на договор, ама најверојатно таксата ќе биде пресметувана во цената на порциите.

    Ај правник да каже дали е ова вака или не :)
     
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Е ние бевме и кај правник, и кај адвокат и сите креваат раце... Викаат тоа мора да се плати, затоа што ако не се подмири во даде временмски период, ќе се замрзне сметката на потписникот на договорот, т.е . на оној кој гласи фатурата.
    Многу ми е криво што нема некое решение, нам ни стигнаа 18 000 ден.
     
  7. Lollipop

    Lollipop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    31
    мене сеуште не ми естигната фактурата од ЗАМП а свадба правев во септември, тоа знаци дека согласно измените нема да плакам?!?!?....ај израдувајте ме :rofl:
     
  8. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Ние правевме свадба почетокот на октомври, и се уште ништо ни нема стасано. И не се замараме многу со мм, ако стаса-стаса сега тоа е тоа.
     
  9. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ова се измени на законот кој стапи на сила деновиве, нема шанси да важи ретроактивно...
     
  10. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    ние правевме свадба во мај а за ЗАМП ни стигна дури во август и си го плативме бидејки ако не го платевме ке одеше преку извршител и за тие 12000 ден ке требаше да плаќаме плус уште 7000 ден а знам дека може да се плати и на рати една моја другарка така на 3 рати го платија.
     
  11. Girl1983

    Girl1983 Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Plus i paricna kazna im e predvidena so noviot zakon na ZAMP ako naplatat nadomestok od lice koe e kraen korisnik (onie koi ja organiziraat svadbata t.e mladozencite) od 20.000 do 50.000 evra
     
    На bumblebee511 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736

    Ц Ц Ц не ми се вреува... а од тие 20.000 евра колку ќе добие правниот наследник на авторот На убавиот син Дунав,шо ќе ми го свират како валцер за отварање на свадбата :tmi: :tmi:
    А на Жељко Јоксимович ќе му дадат ако ми ја свират Дрска жено плава???????? :lol: :lol:
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Girl1983

    Girl1983 Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Za ZAMP e taa kazna.Sto znaaci ako naplatat od lice koe ne kraen korisnik ke im ja naplatat taa kazna.Toa e noviot clen 184 stav 1.
     
  14. Bezopasna2002

    Bezopasna2002 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki, dali nekoj znae novosti vo vrska so ZAMP zatoa sto svadbata ni e na 5ti avgust a gledam vo dogovorot (koj patem seuste ne go imame potpisano) ni imaat vmetnato deka treba 200evra da se plati na ZAMP pred svadbata...ve molam koj znae neka kaze nesto povekje za ova ili neka mi prati link, poso nikoj od gorenavedenite linkovi ne e funkcionalen....
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.505
    Допаѓања:
    144.209
    Правев свадба во септември и никој не ми побара пари за ЗАМП.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.539
    Пол:
    Женски
    Сега мислам дека не смеат да наплаќаат за музиката. Нас ни стигна писмо дека треба да платиме, 8 месеци после свадбата.
     
  17. katce patce

    katce patce Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Здраво ќе правам следната година свадба, е сега ресторанот што го одбравме нема ЗАМП. Како оди тоа дали ние треба да си платиме и каде и колку?
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.539
    Пол:
    Женски
    Ќе ти стигне писмо. Од ЗАМП проверуваат дали имало свадба тој ден. Се плаќа во зависност од бројот на гости. Ние за 50 гости плативме 100 евра. Писмото стигна 8 месеци после свадбата. Ама ова беше пред 8 години. Во договорот што го потпишавме за ресторанот беше наведено дека ние треба да платиме. Види го договорот. Не знам дали уште се плаќа. Едно време се збореше дека тоа ќе се укине.
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Нас ни наплатија 50е, пред 4 години ова, кои ги дадовме како плус на целата сума. Мислам дека по правило е пола евро од човек, ама обично рестораните не пријавуваат точен број на гости. Не знам дали е укинато ама за секој случај да не ви стигне некоја ,,честитка'' дома распрашајте се и во ресторанот и ако знаете некој скоро шо правел свадба.
     
  20. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Нити ни стигна од ЗАМП, нити за ЗАМП прашавме.