ЗА/Против спиењето заедно во ист кревет со бебето?

Дискусија во 'Бебе' започната од gelkaa, 28 ноември 2013.

 1. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Ептен против , ма најпротив, ама само до 7м успеав да ја држам во креветче, од тогаш до денес е на спална и ми е многу криво поради тоа.
  Жива ненаспана, постојано на штрек, катастрофа. За тесно не ни е (поголема е спалната), ама она е мн лоша кога спие, од никаде и текнува станува, седи и се треска на перница, а најчесто врз мене(од толку слободно место се чудам како успева да ме погоди )
   
  На Serafima и pepita82 им се допаѓа ова.
 2. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  286
  Против, син ми од прв ден спие сам во креветче во своја соба. Така читав по препораки на педијатри, дека деца што не спијат со мајките не знаат дека нешто им фали,тоа им е нормално како и се друго, додека децата што ќе се разделат од мајката тоа го доживуваат како казна,како траума,како отфрлање дека мајката повеќе не ги сака и колку е поголемо детето,толко е потешко разделувањето.
  Син ми почна од 6-7 месеци да ја преспива цела ноќ, ако се разбуди по грешка не плаче,знае сам да си се заигра и да се успие.Јас само му подавам вода или чајче и си легнувам и сабајле кога ќе станам он спие со празно шише покрај креветчето.Првите месеци беше малку напорно и непрактично,ама затоа резултатот е ефектен.
  Топло препорачувам на нови мајки да не ги учат децата за спиење со мама,нема да им фали љубов,ќе си ја добијат целата љубов и внимание преку ден,оставете ги ноќе да се наспијат и они и вие,не си дишете во врат со детето,заслужува повеќе воздух.
   
  На Nevena.Smilevska и MacenceEna им се допаѓа ова.
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Веке претходно имам пишано - против
  Но ете испадна дека постоjат неизбежни ситуации вчера 2 саати и завчера исто 2 саати...со мене на спалната спиеше
   
 4. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  458
  ^ И јас сум против, ама си признавам два-три пати спиеше со мене :P
  Првиот пат ја ставив за да пробам да дојам легната, запа а јас секоја минута проверував дали е ок така да ја вратив на нејзиното место и реков никогаш повеќе.
  Вториот пат беше во средата ноќта, односно четврток рано сабајле. Не спиеше цела ноќ и јас повеќе не можев да издржам. Ја легнав до мене, ја ставив на града и така сме заспале и двете
  И вчера цел ден будна не сакаше да спие па кога конечно заспа кај мене во раце јас легнав а она ми лежеше на стомак.
  Сепак иако признавам дека понекогаш мора да се прават исклучоци, пак сум против.
   
 5. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  21.804
  Пол:
  Женски
  Абе вашите бебиња се уште мали :D , се мисли на спиење заедно секоја вечер .. исклучоци има секогаш .
  Убаво е да не се научи да спие со вас секогаш , ама сепак и ваш избор е тоа. Има парови кои сакаат да спијат во брачен кревет со деца.
   
 6. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  739
  На почеток спиеше во креветче, но сега си ја прибрав со мене. Поодморени сме вака сите и јас и мм. Кога ќе се разбуди ја осеќам веднаш и давам да цица и с и заспива без плачки, некогаш поцицува некогаш и веднаш заспива без цицање. Додека спеше во креветче додека ја земам па да с е наместиме, може д а ми заспие во раце па кога ќе ја вратам се буди,и ајде пак назад а сега пак посебно зимно време како што си е убаво затоплена во кебенцата со секое вадење и ставање, колку и да внимавам ќе ја разоткријам, вака сме си многу помирни/ Кога ќе се стопли може ќе ја вратам во креветче не знам, и мене ми е убаво со неа. Не знам зошто толку брзање за осамостојување на децата, еве и во статијата на првата страна пишува доста предности од заедничкото спиење. А со тек на време ќе пораснат и да ги бараме ќе бегаат од нас
   
  На V.e.r.o.n.a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. iva-na-na

  iva-na-na Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  17
  матеј си спие во креветче освен некогаш кога мама е преуморна или кога матеј е вознемирен .. ама таквите денови се многу ретки, на пр кога примаме вакцина.. спие со мама и тато.. мислам дека во креветче е посигурен и убаво му е да си нана сепак тоа е негово место, иако не сум против да си спие бебето со родителите :)
   
 8. RHS

  RHS Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  58
  Најубаво и најбезбедно е да спие бебето во креветче посебно од спалната. Бебињата уште се мали и не знаат да се заштитат па не дај Боже на спиење може да им се случи нешто, имам слушнато за случај каде мајката на спиење го загушила бебето. Малку е можеби по заморно за нас мајките кога се во креветче, ама посигурно е.
  Јас несакајќи сум заспала едно два-три пати со бебето до мене и многу сум се исплашила...
   
 9. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  кога сме за плашење, да ви кажам што ми се случи неколку дена од кога се породив, јас спиев на спална а бебето во дневната, незнам што точно сонував ама се уплашив во сонот и кога станав цела испаничена го барав бебето низ чаршави!!!
   
 10. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Јас уште ја немам ставено до мене да спие, дури ни на дневна дремка. Има време за гушкање и спиење заедно, засега вака сме најсигурни. :)
   
 11. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.360
  Допаѓања:
  4.218
  Kerka mi cesto spie so mene,spalnata ni e golema.pa taa na ednata kraj jas na drugata.iako jas sum zdrvena koga spijam i na strep.spie i vo krevetceto no retko
   
 12. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  838
  Денски постојано е на спалната легната и тука дремнува, а ноќе спие или во креветче или со мене.
   
 13. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  74.131
  Пол:
  Женски
  оооооо моја тема.од мене поголем противник за ова немаше.
  керка ми во овие 8 години на прсти можам да избројам колку пати преспала со нас во кревет.
  ама овој синко ми ги руши сите правила.од прв ден спие само до мене ,креветчето ни е експонат.ке го заспијам навечер ке поспие макс.2 часа и после се гушкаме(читај стискаме )на тросед двајцата.ама си се тешам не ке трае вечно,ке порасне па ке ми бега.користам лјубов дури можам.
   
 14. Meredit

  Meredit Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  90
  Исто значи првото синче откако се роди не спиеше до нас а и јас така си го бев научила да си спие во посебно креветче.Ама со раѓањето на второто синче се родија и нови правила.Некако си се навикна до мене да си спие а и мене ми беше полесно така па ете си почна да си спие до мене.Поголемото пак и тоа виде од братчето и сега спие тој со татко му.Ама да ви кажам право си уживам додека си се гушкаме со синко и мислам дека нема ништо лошо во спиењето во ист кревет со родителите.
   
 15. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.563
  И кај мене првото срце мамино спиеше само до 8-9 месеци...
  До душа не се штрекаше,мирно спиење по цела вечер и си спиеше само (сега ми е криво)
  Па почнаа заби нало да ни растат,температури,болки во увцињата и си го земавме со нас во кревет
  А второто до 3 месеци само во креветче....станување како аларм на 2часа за цицање...
  Па од 3 месеци несакаше во креветче,до мене да заспиеше па го префрлав,се будеше,плачеше и бев уморна ,со царски,анемична и моравме и него со нас да го земеме
  Имаме огромен кревет и спиеме сите заедно
  Тато,поголемото синче,мама и помалиот...милина...рај Божји :inlove:
   
  На Lolipop23 и emilijamak им се допаѓа ова.
 16. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Кога јас сум бидна сакам да ја имам кај мене :) таа си спие јас ја гледам а инаку кога и јас спијам подобро ми е таа да е во нејзиното креветче,посигурно е така.
   
 17. diorsa

  diorsa Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Јас ја ставам на почеток во нејзиното креветче,и потоа на секој два или сат си се буди за пиење и таа повеќе до мене спие одколку во креветчето,,а мм си замина во дрг соба :lol: зошто така и двата бевме вкочанети,,а сега само јас :D
   
 18. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  838
  И κај нас исто, мм неспие со нас на спалната го "избρκавме" од κρеветот :lol:
   
 19. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  8.410
  Пол:
  Женски
  И ние заедно си спиеме :inlove:
   
 20. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  И ние заедно си спиеме :P