1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од najmilo, 22 септември 2010.

 1. najmilo

  najmilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  3
  dali se vadi zab vo pocetokot na bremenosta i ako ne se vadi kakvi mozat da bidat posledicite od vadejne na zab za vreme na bremenost?
   
 2. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Истото ме интересира и мене. Јас сум 3 месец и забот ми е за вадење, а не знам како ќе го вадам без анестезија :( И затоа си одолговекувам само, не ми се оди...
   
 3. najmilo

  najmilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  3
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  jas seuste ne sum sigurna dali sum bremena ama gi imam tie simptomi no izvadov zabi toa so anestezija zatoa i me interesira dali bi mozelo da ima posledici i kakvi
   
 4. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  841
  Допаѓања:
  1.223
  Пол:
  Женски
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  За да бидете сигурни советувајте се или со забарот или со гинекологот. Знам дека НЕ СМЕЕ да се снима заб, а за вадење незнам.
   
 5. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Најмило и анестезијата е мислам забранета во бременост, ама сепак ако си на почеток, конултирај си се со гинекологот, т.е. запознај го со случајот...
   
 6. najmilo

  najmilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  3
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  okey ama fintata e za da ne odam si rekov nekoj da ne znaj sepak tnx darla
   
 7. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Во првите три месеци, не смее воопшто да се иде на забар..а не па да се вади заб...за понатау треба да си прашате а за до 3ти месец со сигурност ви кажувам не смее..
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?


  тоа и јас сега ќе го кажев. значи додека бебето ,,сигурно,, не се вгнези и смести во матката значи до 3, 3 и пол месеци не се препорачуваат никакви интервенции /поправки, вадење. Понатака се оди на забар. значи јас пломбирав заб во 6 и пол месеци бременост и одвај ја убедув д-рката да ми стави анестезија. Е штом е за вадење се надевам ќе стават, сепак шокот и болката и ризикот би биле поголеми ако нема анестезија...
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Јас со анестезија правев заб во 5-ти месец од бременост. Многу ме болеше и морав да го решам. Немав никаков проблем. Ми имат кажано дека можда можат да се појават лажни провокации ама не е страшно. Ако е се во ред со бременоста мислам дека нема проблем, али ако бременоста е комплицирана тогаш треба да се посоветува гинеколог
   
 10. Tadija

  Tadija Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  14
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Забите се многу чувствителни во текот на бременоста, се ронат и многу брзо расипуваат затоа што бебето го зема калциумот што мајката го внесува! И јас имам слушнато дека не треба да се користи анестезија, но сепак најдобро е да си прашате стручно лице! Поздрав
   
 11. afife

  afife Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  7
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Јас лично извадив во десетата недела од бременоста.Болките ми беа невидени и мораше да е реши тој проблем
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.019
  Допаѓања:
  198.883
  Пол:
  Женски
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Малку доцнам со одговоров од оправдани причини, ама сепак ќе дадам совет од стручна гледна точка, може ќе користи и во иднина.
  Во принцип, се вади заб за кој веќе нема друго чаре, т.е веќе има развиен, напреднат процес во коската над коренот што веќе не може да се лекува конзервативно, или пак постои циста која се повторува или пак е нешто друго во прашање, па забот мора да се вади. Во првите три месеци од бременоста, но и воопшто, во текот на целата бременост стоматолозите во принцип го избегнуваат вадењето заби. Поправката на забите е можна, и не е забранета, само да не се користи анестезија, ниту пак лекови (за лекување или усмртување на пулпата на забот - нервот) кои би можеле да му наштетат на плодот.
  Вадење на заб се презема само во екстремни случаи, кога веќе болката е неиздржлива, и дури и тогаш со најголемо внимание и препорака од гинеколог. Самиот процес кој се развива во коската и ја предизвикува болката и отокот, не е ништо друго туку расадник на бактерии кои при вадењето на забот со крвта може да се рашират низ телото на мајката, и притоа да ја поминат и плацентарната бариера (не сите бактерии, ама може да се случи). И во нормални услови при вадење на заб се користат антибиотици како превентива од ширењето на бактериите со крвта, а при бременоста користењето на поголем дел од антибиотиците не се препорачливи. А самата анестезија може, но и не мора да има штетни последици, но не се препорачува кај бремените жени, пред се поради причината што некој претходно ја спомна, дека може да предизвика лажни трудови. Како и да е, ако не е итно, може да се почека со вадењето заб до после породувањето.

  Инаку, во бременоста е препорачливо да се земаат таблети со флуор (кај нас ги има како ФЛУОНАТРИЛ) од 1 мг (една таблета дневно) за забите на бебето, но и за забите на мајката. Од крајот на третиот месец, почетокот на четвртиот месец се формираат забните зачетоци на млечните заби на фетусот, па препорачливо е да се зема флуор за зацврстување на кристалната решетка на глеѓта која како таква ќе оневозможи пребрзо расипување на млечните заби и нивно прерано испаѓање.А освен тоа, нешто подоцна, и после раѓањето почнуваат да се формираат и забните зачетоци на трајните заби, па затоа мајката треба да зема флуор се додека дои. А ако не дои, тогаш на малото му се дава таблета од 0.25 мг дневно дури после 6 месеци возраст, претходно никако. И да, ќе прочитате на многу места дека флуорот е отровен - тоа е точно, ама ако се зема во пропишаните дози е корисен за забите и коските - особено за забите. Повеќе од 1 мг дневно никако!!!, затоа што веќе доза од 4 мг предизвикува акутно труење.
   
  На gjoker4e, citiesinflames, Asja и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Проблеми со непцата во бременост

  Бремена сум и ми се појави проблем со непцата.Порано кога имав проблеми пиев Ровамицин и одма ми помагаа , сега незнам дали смеам .На упатството пишува дека се употребува за
  Токсоплазмоза кај бремените жени не знам што значи тоа.....

  Не сум во Македонија и овдека во Словенија прашував за тие апчиња Ниту знаат за што се тие апчиња Ниту ги имаат.Пред да дојдам овдека бев на стоматолог и ги чистев непцата и ги полирав забите и требаше да користам Генгигел и користев додека не дознав дека сум бремена. Но пред некој ден ми се инфицра мал дел од непцата и сеуште не помина и почнува да ме заболува.Па ве молам ако има некој стручен да ми помогне дали смеам да ги пијам затоашто имам проблем и ако има нешто друго што смеам а може да ми помогне ве молам напишете ми

  Поздрав и благодарам
   
 14. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  Проблеми со непцата во бременост

  LAKALUCT ACTIV паста за заба т.е.за непца помага одлицно со редовна употреба прасај и стоматолог ке ти казе инаце ако си во словенија мора да ја има таму
   
 15. nadenka

  nadenka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Проблеми со непцата во бременост

  Јас имав проблеми со непцата и пред да останам бремена, ама сега проблемот се зголеми. Редовно четкање на забите,користење на гелот генгигел и на два месеца посета на стоматолог за третирање на непцата со ултра звук и проблемот е решен.
   
 16. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Јас од сношти почнав да ги земам Флуонатрилот за возрасни, по една таблетка навечер по миењето заби. Ја чував под јазик , да се стопи...Само не можам да се сетам од колку мг беа...
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.019
  Допаѓања:
  198.883
  Пол:
  Женски
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Од 1mg треба, една дневно.
   
 18. Nine25

  Nine25 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  1.726
  Пол:
  Женски
  Дали се вади заб во почетокот на бременоста?

  Јас кога бев бремена и гинекологот ми препорача да пијам Флуонатрилот по едно апче под јазик еднаш дневно иииииииии во деветти месец кога ме заболи еден заб со трчање заминав на заболекар и го премолев заболекарот да ми го извади затоа што имав преголема болка ама заболекарот не се сложи да го избади сепак 9 месец и не сакаше да ризикува дан се породам на заболекарскиот стол :lol: :D само ми стави лек и ми кажа после породувањето да дојдам ќе ми го извади и така бидна.Мојот гинеколог ми кажа дека до 7 месец без проблем може да се вадат заби.
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Проблеми со непцата во бременост


  Земи си додатна доза на флуор и калциум за да си ги заштитиш своите заби и бебето да има убави запчиња
   
 20. Poisoon

  Poisoon Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Bremena sum 8nedeli,pred nekoja vecer me zabole zab,bolki nevideni a nesmeeam nikakvi lekarstva da primam.Odtidov na zabar utredenta i,morase da mi go otvorat zabot,za da go unistat nervot (toj mi bil vospalen )
  Do pola izdrzav i stanav od stolicata nemozev da izdrazam . I,samata doktorka veli deka toa se raoboti so anestezija,ama deka sum vo rana bremenost nesmeem da primam anestezija ! Ve molam za sovet .... Ne mi se veruva deka ne postoi uste nekoja metoda za trudnici .. :sweat: