1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од najmilo, 22 септември 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Прашај го гинекологот дали ќе може со анестезија да го средиш забот. Кај нас стоматолозите ретко се нафаќаат да поправаат или да вадат заби со анестезија во тек на бременоста, посебно кога се работи за рана бременост. Обично бараат дозвола од гинекологот. А друг начин да се среди забот нема, или ќе се трпи болката или ќе се даде анестезија. А така да шеташ со отворен заб или затворен со некоја привремена пломба без лек не е препорачливо, бидејќи може да прогредира процесот.
     
  2. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Само да се надоврзам на погоре кажаното,може да користи анестезија но без АДРЕНАЛИН.Анестезијата што се дава за стоматолошки цели,освен анестетик има и мала доза на адреналин,кој не би тебало да се дава во бременост.
    Инаку јас имам поправано заби во бременост затоа што веднаш откако престанав да го дојам син ми останав бремена со второ и токму заради намаленото ниво на калциум забите почнаа да се расипуваат.
    Ми ставаа анестезија без адреналин.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Во принцип, анестезијата не е контраиндицирана во бременоста, освен ако жената е алергична на анестетикот. Меѓутоа, денес анестетиците ретко предизвикуваат алергија, и да, препорачливо е без адреналин. Но многу стоматолози се плашат да не дојде до некаква реакција, пред се' затоа што телото на жената претрпува промени под влијание на хормоните и не знаат како организмот би реагирал. Затоа и избегнуваат посложени интервенции во бременост. А самата анестезија не делува на ембрионот, посебно ако е во минимални количини кои се доволни за поправањето на забот.
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Дали пиете нешто за заштита на забите??? сестрами кога беше бремена пред една година пиеше флуо натрил, исто сега и на другарками заболекарот и рекол одма што остане бремена да ги користи ...јас ке си ја прашам четврток докторката, туку бев во аптека да ги земам саботата, можело без рецепта и таа ми вели а не овие не се препорачуваат повеке и не ми ги даде :?:
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Труднички муабети

    Стоматолозите препорачуваат флуонатрил, со објаснување дека додека нешто се уботребува во препорачани дози , е корисно и не е штетно. Гинеколозите веќе не го препорачуваат, зошто било штетно. Е сега е интересно што има поделени мислења, специјалистите за областа заби даваат зелено светло, а специјалистите за областа бебе црвено. На кој да се верува???
    Јас имам другарка стоматолог и она ми кажа да ги земам, слободно. Но, секогаш кога одам на лекар заборавам да прашам за нив, па така до сега сто пати сум заборавила и да ги купам.
    Другарка ми беше бремена пред 4 год , ги пиеше и сега малиот пу пу пу има супер здрави заби, а последици нормално нема никакви.
    Сметам дека не се штетни, но ете и покрај големата грижа за забите јас сеуште не сум ги купила, едноставно не ми е паметот таму :?:
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    јас пијам центравит пренатал уште откако останав трудна, тоа ми го кажа една медицинска сестра, и тие содржат се што е потребно за правиле развој на бебето, и треба да се пијат и откако ке се породам, се додека цица бебето, тие апчиња содржат и 150мг калциум што дневно му е потребно на бебето а со тоа нема да зема од калциумот во твоето тело, и така нема да се расипат забите, доколку редовно ги миете. Кога сме кај миењето јас секое утро маки мачам оти многу ми е грозно кога четката ја ставам во устата одма имам нагони за повраќање, ама таа е ке издржам уште малку.
     
  7. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Труднички муабети

    Факт дека при недостиг на калциум, први страдаат забите.Бебето ќе повлече колку му треба, на мајката ќе и фали. Мене докторката ми препорача до 20 недела калциум само преку исхрана, не преку таблети. Па ќе причекам да видам на следен преглед што ќе каже, а до тогаш ќе пијам млеко, јогурт и сурутка и ќе внимавам на хигиената на забите.
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Труднички муабети

    и јас ја имам истата мака , неможам да ги мијам забите воопшто неможам да ја поднесам пастата :(
    е сега јас имав др проблем , пред 2 недели имав пареза на нервот на лицето, сега веке ми помина ама морам да пијам колострум таблети за имунитет по 3 на ден, така да други за трудници не пијам...
    па затоа реков да ги земам овие за заби... ама како и да е ке ја прашам докторката па ке видиме што ке каже ;)
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Не страдаат само забите, страдаат и коските... што повеќе млеко, млечни производи јадете.
    Него, за флуонатрилот... и јас не ги препорачувам нешто многу, затоа што немам искуство дали имаат голем позитивен ефект. Флуорот не е толку безопасен, а сепак е одличен за изградба на забите кај бебињата, затоа што кристалната решетка на глеѓта која содржи флуор наместо калциум е поздрава и поцврста, а со тоа и поотпорна на кариес. Меѓутоа, дали и колку е ефективно внесувањето флуор од страна на мајката - мислењата се многу поделени. Инаку, ако решите да го земате, се зема од 4 месец натаму (гестациски месец) - после 12 недела. Јас земав, ама го прекинав после читањето на многуте негативности на земањето флуор.
     
  10. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Lele luge,cela nok oko ne sklopiv :@ duri utroto dremnav saat dva.Mn.me bolese eden zab,potocno ostatocite od nego(korenite) se napiv paracetamol i zaburkav so rakija,ama dzabe,kratkotrajno dejstvo imaa.Utrovo poglednav potekol :@ i sega?
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    обавезно оди на стоматолог, ке му кажеш дека си бремена и сигурно ке ти даде нешто тој, да не си направиш недај боже нешто полошо :(
     
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Stomatologot mi e na godisen,a znam od porano za istiot zab prvo mi davaa antibiotici da spadne otokot,pa posle interveniraa.A antibiotici ne smejam da primam posto sum rana bremenost...nekoj domasen lek ili 'bezbeden' lek?!
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    ми се чини дека нема лек, посебно ако е загноено местото. Најдобро да отидеш на друг стоматолог да не направиш беља, доколку се работи за гној, тоа го има и во крвта, а со тоа влијае и на бебето. Не е играчка, и да знаеш дека посебно на почеток од бременоста забите, непцата се страшно осетливи. Знам два пати одев за забен камен до 4месец, и на контроли за ако има нешто да направат, а кога ми чистеа камен ужасно крвареа непцата и при најмал допир. И сега е така, ама подруго е.
    Не оставај додека да дојде твојот стоматолог.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Оди итно на стоматолог, мора да го отвори забот, ако е затворен. И антибиотик ќе мора, скоро сигурно, да се спречи ширењето на инфекцијата - поголема корист отколку штета ќе имаш од антибиотикот ;)
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Annath во бременост до кога е ризично да се примаат антибиотици , поточно анастезија за заб, лекување на заби и сл???
    Имам читано дека не се штетни , но дали сепак постои некои период до кога би требало да се одбегнуваат?
    А исто ме интересира и каков е твојот став(со оглед на тоа дека си стоматолог) за флуор, што пијат мајките дополнително?
     
  16. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Procitav negde deka antibioticite od grupata penecilini ne bile stetni za plodot...koj znae :fubar:
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Во принцип, во првите три месеци, односно до 12 недела, додека трае органогенезата, најдобро е да се избегнува било каков лек или анестезија, затоа што ризикот од користењето на истите може да биде голем, односно да се јават нарушувања во развојот на плодот. После тоа, може да се користат одредени антибиотици, а анестезија ако нема друг избор. Меѓутоа, има случаи кога и во рана бременост е неопходно да се земе некој лек, па тогаш се препишува нешто што ќе има поголема корист, отколку штета за плодот и за мајката.

    Кога се работи за антибиотик, најчесто кај трудниците се препишува еритромицинот - сличен со пеницилинот, меѓутоа не предизвикува алергија како што може да предизвика пеницилинот, и не е ризичен за користење. Недостаток му е што има ограничен спектар на дејство - не делува на голем број бактерии, ама има скоро 100% дејство кај оние инфекции со бактерии осетливи на пеницилин.

    Што се однесува до флуорот, и самата сум во дилема: и јас пиев во текот на бременоста, по препорака на гинекологот, ама ги прекинав после одредено време. Читав доста стручни и научни трудови на интернет и стручната јавност е поделена во однос на флуорот, ама гледам дека во принцип, западните стручњаци одат кон негово избегнување, бидејќи со честото внесување на истиот, макар и во мали дози, тој се акумулира во организмот и како таков има штетни влијанија. Затоа е подобро да се избегнува, и се препорачува локалното третирање со флуор по потреба.
     
    На meU и Peperutka90 им се допаѓа ова.
  18. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    јас ќе ти кажам еден домашен лек кој мене ми помага една лажичка цимет и 5лажички мед ќе го измешаш убаво и ќе ставаш на забот 3 пати во денот додека не ти престане јас вака правам зошто имам фобија од забар и ако не ме фатат некој страшни болки неодам
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека во бременост треба да експериментира со домашни лекови. Не дај Боже, да се прошири инфекцијата, полошо може да биде.
     
  20. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    јас не сум бремена фала богу рано ми е за дете но како што кажав имам страшна фобија од забар и си се лечам со ова додека не ме фати некоја си неиздржлива болка па морам да одам и тогаш таму фешти се случуваат