1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од najmilo, 22 септември 2010.

  1. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.983
    Јас пред да останам бремена ми направија ревизија на стари пломби, ги променив, некои точки исчистив, и редовно чистење камен и дренажа на џебови. Непцата на почеток многу ме чешаа и крвареа па накај 13 недела си бев на заболекар исчистив камен и џебови и планирам уште еднаш пред крај, здравје боже, зошто си ја познавам ситуацијата со овие непца чувствителни. Сега ми се супер. Воедно и контрола да не дојде до кариес.
    На заболекар може да се прават заби колку што знам, не чини да се трпи болка.
    Мене одењето на заболекар ми е задовоство. Порано ми беше страв и стрес, но веќе не :) Сега одам со мерак на 6 месеци па дури и бремена.
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и јас сакам да прашам. 8ма недела сум нема шанси да издржам без анестезија да поправам,и без тоа имам големи болки. Нешто што можам да се напијам? Или капки против забоболка.... Као побезбедно не се?
     
  3. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    За болка можеш парацетамол само, за заболек капките јас знам дека несмее да се ставаат во бременост така и кажаа на другарка кога беше бремена, а за анестезија јас не би мада многу кажуваат дека е локална и во мали дози и дека несмета, прашај си доктор најдобро знае. Мене ми рекоа дека ми расте умник и дека ке мора да се снимам, добро е што ми престана болката инаку не би прифатила снимање колку ди заштита да има не би :)
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас користев едни грчки но сепак ќе прашам во аптека. Се имам напиено 2 пати аналгин ама по 1/2 сега ќе пробам со парацетамол па петок сум на преглед ќе прашам дали смее да се оди на стоматолог. Инаку забот е 7ка и ми е скоро пола скршен па мислам нема фајде од поправки,да си го извадам.
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Смееш да одиш и да ти прават заб, само без анестезија, т.е. без анестезија која содржи адреналин бидејќи може да предизвика контракции. Јас чистев забен камен и правев заб во 7ми месец, имав болки и ова ми го кажа и матичниот гинеколог и забарот. Има опција за безадреналинска анестезија ама види со твојот забар дали има таква или најди некој кој користи таква ако ептен не можеш без анестезија. Јас поминав така, ми ставија лек па сеа после породување треба да идам за пломба.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Да ве прашам непцето на 8мица десно ме боли, изгледа се проширува и ќе ми расти 8мица. Веќе втор ден како имам болки. Болката се качува нагоре накај увото, и имам проблем со џвакање и отворање на вилицата воопшто. Совет? Да плакнам со нешто или некое друго мислење....?
     
  7. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Некој да користел Заболек во бременоста? 7ми месец сум и многу боли.
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас во првите недели користев и заболек и пиев аналгин не можев да издржам. А исто така не смеев тој период да одам на стоматолог. Ти веќе можеш. Оди поправи си го не трпи болки
     
    На honeyboney му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Добро вечер, едно блиц прашање ќе ве молам... маж ми ја купил пастава за заби со активен јаглен е, па информативно вака, смеам да ја користам или не? демек не смее да се голта во никој случај, е сеа ако ми залетне шо прајме? па затоа... фала!
    download (1).jpeg
     
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ам ако залетне залетне јеби га и да погинеш колку можеш ќе се спасиш.

    Голтање на паста се мисли тубата во уста да ја истуриш подалеку од деца итн. А ова активен јаглен немам поим дали смееш.
     
  11. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    :rofl: амори тоталке низаедна не се заебаај, наводно ептен ги белеела забиве..вакви ситни радости почнаа во текот на денот ќејфои да ми праат, шо да праам, по цел ден у кафез :@ ај ќе прашам доктУр .. туку шо ми се измести ова циклусов за спиење (facepalm) до 2 на пладне спијам... ко факултетлика сум станала... ајде добра ноќ и убаво да нанкате со малото цуфле :l: :*:
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    @Anath Здраво. Јас сум трудна 7 месец и имам проблем со осмиците на десната страна. Вчера имав големи болки и стоматологот ми стави малку токсавит на двете и ми рече дека болката полека ќе се намалува во текот на две недели ама не нагло. Јас вечерва имав страшни болки на цела десна страна на вилицата и не знам дали е тоа реакција од токсавитот или нешто друго? Парацетамолот само благо ја направи болката поднослива за да можам да заспијам 2-3 саати. Инаку долната осмица е без забен ѕид од едната страна, во која ставија лек. А горната само површински ја отворија зошто беше без анестезија и ставија мала количина токсавит таму. Дали е ова алармантно? Што да направам со болкава?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ако многу те болат, извади го лекот некако, да дишат забите. Иначе може да ги извадиш на клиника, нема врска што си бремена. Ама побрзо, оти мислам во 9 месец не вадат. Да беше во втор триместар ќе можеше бруфен да пиеш, ама не е дозволен во трето тромесечие.
     
    На Dafnee му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.392
    Пол:
    Женски
    Дали смее при бременост да се изврши интервенција на умници имам за вадење уште еден умник кој што не е излезен ама расте криво и мора да се прави операцииа , па да си планирам кога да го вадам и дали смее во бременост?
     
  15. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    @TutiFuti
    Мислам дека да. Зборувај со стоматолог. Мене пред месец дена ми се скрши заб, многу лошо се искрши, во понеделникот бев на стоматолог и ми рекоа дека морам со операција да го средам. Само не ми препорачуваше сега, бидејќи сум веќе 40 недела па да не ме фатат контракции на сред операција и да незнаат што да ми прават :lol:
    Да бев 8 ќе отидев, ама морам да чекам. Инаку ми рече не е страшно што си бремена.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Во 9ти генерално не вадат, ама во уредна бременост во секое време можеш да вадиш. Најдобро е во второ тромесечие, од искуство најдобро го поднесуваат вадењето трудниците бидејки најдобар им е имунитетот тогаш. На почетокот и крајот има други тегоби кои се нормални во бременоста, не дека не може и тогаш да се вади, ама ако ти се лоши на пример сигурно ќе ти биде помачно заздравувањето.
     
    На Annath и TutiFuti им се допаѓа ова.
  17. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.392
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам женски ќе се консултирам сепак со заболекарот и гиникологот, сеуште немам болки но за секој случај прашав дали смее да се вади умник со операција.
     
  18. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Во 9ти месец може ли да се поправа заб?
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.196
    Допаѓања:
    10.835
    Пол:
    Женски
    Ако не е голема интервенција, може. Ако имаш уредна бременост може и со анестезија. Ако те боли или општо се плашиш од стоматолог, не е препорачливо, од стрес и адреналин има шанса да добиеш контракции.
    Јас лично си пломбирав заби со анестезија во 9ти месец, ама јас сум стоматолог и за мене поправање заби е исто како нокти да си правам :)
    Ако не ти е итно, можеш да почекаш по пораѓај, нема нешто многу страшно да се случи за 1 месец. Ако е нешто итно, подобро направи го што поскоро отколку да почне да те боли кога ќе доиш па да не можеш да пиеш аналгетик или антибиотик.
     
    На KidA, Филотеа, Butterfly1107 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Страшно ме боли 8мица. Имам пломба стара 4-5 години која ја осетив дека попушта ама со матичниот додека да се оправиме со други заби па со снимање јас останав бремена и сега во 9та недела осеќам дека ме боли. Не е постојано. Повремено. Благо ич не јадев последниве недели и денес за беља реков ај една коцка и ете .Тапа слаба болка ама не знам натаму како ке биде. Да пробам да издржам до 12та недела или да си фатам пат на стоматолог? Искуства?