1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од najmilo, 22 септември 2010.

  1. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Мене во 11та недела ми правеа заб со многу анестезија
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, едно прашање

    Минатата недела бев на пескарење и чистење на забен камен, расипани немам.
    Само што на долново непце, на предниве 5-6 заба имам едно како после протеза што се става, одзади за да ги држи забите, на Р се викаше, ама не ми текнува. Во тој дел ми се јави како чешкање на непцето, ме нервира ме пецка кога го допирам со јазик.
    Дали смеам да ставам Генгигел?[​IMG]

    Некоја? @Annath ?
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.004
    Пол:
    Женски
    Ставај. После чистењето може да имаш такво чувство на чешкање. Мачкај гел слободно. Ретејнерот не чепкај го.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  4. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.463
    Пол:
    Женски
    Muchas gracias! :D:*
     
  5. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ај да прашам, дали во бременоста пиете некои витамини или земате нешто за вашите заби, дали матичен ви препишал или на своја рака, и од кој до кој период пиете? Имам слушнато дека кај некои жени мн им се расипувале во 8/9 месец....Фала мн:*
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И јас ги имам слушано истиве работи и се плашам. Стоматолог ми ги даде Citrus Bioflavanoids, на HealthAid. Не е проблем да се пијат и во бременост, ама провери состав да не си алергична на нешто. Инаку сигурно пиеш и други витамини за трудници, спореди го составот мислам дека содржат некои исти работи и прашај го гинекологот дали може да ги пиеш. Јас на следна контрола ќе го прашам. Тетка ми е мед. сестра и ми вели да не ги пијам демек да не се предозирам со многу витамини, ама сепак факт е дека сите не се апсорбираат целосно во нашето тело и дека во бременоста навистина ни требаат повеќе витамини.
     
    На LadyC и lavinija28 им се допаѓа ова.
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот :hug:обично не сум алергична на ништо, пијам само фемибион 2 и магнезиум директ ама сега почеток на мартов сум на контрола па можи и ќе почекам да видам дали матичнава нешто ќе ми препорача:)
     
    На LadyC и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  8. Zhozefin

    Zhozefin Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Citam temava e za bremenost i zabite, ali ako moze nekoj sovet i za vreme na doenje. Dali moze da se cisti zaben kamen, da se popravaat zabi so toa sto ke mora da se umrtvuva nerv, da se lekuva zab?!
    Vi blagodaram
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Се може да се прави, слободно прави си.
     
  10. Dana31

    Dana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    1.601
    Пол:
    Женски
    Девојки ке ве молам за совет...23та недела сум,веќе два дена како ме боли заб на кој имам ставено коронка...Поради ситуацијата до Короната матичниот стоматолог не ми работи а плус и викенд. Се слушнав со неа на телефон и крајно незаинтересирано ми рече дека тие сега прегледуваат само сериозни случаи(како јас ради досада би отишла кај неа) и најдобро е да си земам некој антибиотик. Сега не може да ми направат ренѓен за да се види коренот но од ноќва почнав да чувствувам биење на забот. Совет или слично искуство?
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Снимка можеш и треба да направиш, па после ако треба антибиотик. На клиника работи стоматологија, Јане сандански има дежурна служба сигурно работат и тие, ако треба и некоја интервенција.
     
    На Dana31 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    И јас со забите си имам проблем . Ми се скрши заб пред некое време ( веќе бев 5 недели бремена ) но не ме болеше , па решив да почекам до породување за да го извадам . Меѓутоа од ноќеска око немам склопено . Страшно ме боли во коренот ( забот е 5-ка од горе , дури и окото ме боли ) . Е сега , јас немам уште 3 полни месеци од бременост , што да направам ( пијам , ставам на забот ) да не ме боли ? На гинеколог сум за неколку дена ( треба да правам крвна анализа утре , па со резултат кај матичниот гинеколог ) па сакав да почекам за консултации околу вадењето , а поради ситуацијата со коронава ми е страв да се мотам многу по доктори и здравствени установи воопшто . Да напоменам , фобија си имам од 11 годишна возраст од стоматолог од оправдани причини , така што и најмала точка на заб да имам , со анестезија го поправам . Исто така да прашам , како е можно забот да излезе веќе расипан ( 2 осмици добив на 24 години т.е малку пред да останам бремена , сеуште ги имам , ако смее ќе ги вадам и нив во текот на бременоста додека не ме заболеле ) ?
     
  13. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас бев на заболекар во 11та недела и ми ставија фул анестезија. За фобијата битно е да си најдес заболекар на кој му веруваш. Маж ми беше таков од самиот збор заболекар бегаше на километар. Ама го натерав да доаѓа со мене и од тогаш нема никаков проблем, постојано оди. Ама мојот заболекар е срце човек и професионалец, немам зборови...
     
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Јас најдов , ама гужви има кај нив , дека работат во клинички центар Тетово . Плус , мојов матичен стоматолог има шубе да вади и поправа заби на бремени жени . Тој другиот каде што бев еднаш , е шутрак невиден , уште пред да ми се искрши забот му реков вади го осеќам дека е премногу расипан , и така сакав да ставам дали импланти дали мостови на мојте здрави заби . Не дупка ќе имаш ми вели (facepalm) човече вади забот и ќути . Тој не . Ми го избуши до корен за дренажа и ми го остави . Кратко по тоа , забот се искрши ...

    И ете ме сега , барам совет на форумов што да правам за да не ме боли , додека не се видам со гинекологот за понатамошни упатства ..

    П . С . Фала ти за за одвоеното време . Се најдобро :*
     
  15. Maaca

    Maaca Нов член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Имам веќе два дена забоболка. Бев на заболекар и ми стави лек, но болката не престанува. Знам дека парацетамол можи да се пие за време на бременост... но во колкави дози не знам. Некој искуство да кажи по колку е дозволено на ден да се пие? Иначе сум 9ти месец бремена.
    Фала однапред
     
  16. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски

    Ако си 9ти месец можиш да земаш од 500мг.
    И не знам колку е сигурно ама читав на интернет дека во рок од 24 часа можиш да земаш најмногу до 4 пати,што би значело 4 апчиња,ама сепак прашај си го гинекологот за посигурно.
     
    Последна измена: 17 мај 2020
  17. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ja zdravje posle poragaj se zivo ke izvadam. Ovoa ne se trpe, snaa mi e zavolelarka pred skoro 7 godini eden zab mi go napolni samo zelezo uzas neviden. Ne e na sekoj diploma da mu se dade. Maz mi mi vika mnogu ubavi zabi sum imala ja napred 9 mi se klacat ziti ubavinata. Ako saka neka mi se smee ke gi izvadam mn. me bolat. Samo fasada e, drugo nisto, se zivo se klaca, boli. U prvoto samo 2 se rasipaa, se sanira nekako, ovoa sega ziva nervoza. Pred da ostanam trudna, pocnaa umnici da mi niknuvat, ama posto kaj mene mn.bavno rastat zabite nisto od biznisot, sega uste tie da mi se rasipat so se nacnati da rasnat. Nekoe care ke ve molam, od paracetamoli se istruv veke. A da gi vadam sega ne smeam, posto bez anestezija. Ke ripam do plafon. Pozdrav, imajte si ubav den ☺️
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Јас исто осетив дека имам 2/3 расипани откако останав трудна и непцата ми крварат. За џебови и каменец чистење да не збориме и сакав пошто пото да одам да поправам ама гинеколог рече рано е стрпи се уште малку.:worried:
     
    На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Zemi u caska od malecko jogurtce pola limon iscedi I na vrv od kafeno lazice soda bikarbona, toa ke si provrie, sega i da ti krvarat nepcata ke potrpis malce ednas u nedelata mozis taka, posle toa za krvarenje na nepcata zemi si propolis ili Colgate so propolis, mada da izvinis na recnik site pasti se samo propaganda (isti kur drugo pakovanje) ako ne mozis propolis, mackaj si med malce na nepcata,
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам што да се прави. (fingers) Иначе и кај мене тргнаа осмиците чиниш стануваме мајки па се опаметуваме :wasntme:
     
    На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.