1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од najmilo, 22 септември 2010.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.221
    Допаѓања:
    10.894
    Пол:
    Женски
    Ова што го опишуваш е парадентоза. Нема никаква поврзаност со поправање на забите, и здрави заби може да се расклатат, зошто таа болест ја напаѓа коската и непцето околу забите. Се третира со идеална хигиена, често професионално чистење, и некогаш антибиотска терапија. Нажалост лек нема, и некогаш и се препорачува да се извадат забите ако веќе премногу се клатат.
    Советот што ти е даден погоре воопшто не е добар и како стоматолог би ти советувала да не го следиш. При бременост често се случува да се воспали непцето и да се јави крварење, најчесто таа реакција поминува по пораѓајот. Секако се препорачува чистење на забен камен, но во моментов тоа е една од интервенциите кои се избегнуваат заради коронава. Ќе земеш четка со меки влакна, паста за воспалени непца (парадонтакс, лакалут актив), редовно миење на забите по секој оброк, и плакнење со вода за испирање или хидроген 3%. Сода бикарбона на воспалени и раскрварени непца никако, не само што ќе боли, ќе направи и потешко да зарасне непцето каде што веќе е оштетено. Таа во комбинација со лимон во домашни услови се користи за белеење на заби, па можеш да замислиш што може да направи на отворена рана (што уствари и ти е моментално воспаленото непце).
     
    На BeloMache, Annath, Tsukinory и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    Ми треба совет, ми испаднала фасетка од заб кога јадев и сум ја голтнала дали може нешто да наштети на бебе? Мало парче порцеланс одлепило :(:(
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.221
    Допаѓања:
    10.894
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, ништо не штети. Исто како семка да си голтнала, ќе ја исфрлиш, нема ни да сетиш.
     
    На stoimanovskamarija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stoimanovskamarija

    stoimanovskamarija Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.526
    И јас така помислив ама се исплашив малку, тоа сигурно не се разградува па да може да наштети. Фала за одговорот:*:*
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Magiluna

    Magiluna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Дали сте користеле ефридол за забоболка или кажете лек ќе ме пукне :sweat:;( ќе родев до сега :D:D
     
  6. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    Не е дозволен ефридол во бременост.. За болка само парацетамол ако ти помага, ако не на лекар ќе ти кажат што смееш
     
    На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.221
    Допаѓања:
    10.894
    Пол:
    Женски
    На стоматолог. Што и да е маката, третирај го додека не си влегла во 9ти месец, па да не знаеш што да правиш.
     
  8. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Odi si na zabolekar mi stavija anestezija za trudnici resen problem
     
  9. Magiluna

    Magiluna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Оо навистина јас мислам дека не се прави заби барем првите 3 месеци :^)
     
    На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.221
    Допаѓања:
    10.894
    Пол:
    Женски
    Ако мора да се прави, во секое време се прават заби. Ако може да почека, најдобро е после третиот и пред деветиот месец, или после пораѓај.
     
    На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ne be nema vrska uzivaj ja sum veke 8mi mesec
     
  12. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    Каде можам да најдам флуонатрил табл. 1мг итно ми требаат, многу ми крварат непцата препорака од матичната да ги пијам но нигде неможам да ги најдам
     
  13. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ајде и тука да си ги запишам проблемите да не пропуштам. Ме болат забите...си изреагирав уште прв триместар ми рекоа почекај. Во меѓувреме еден куп други проблеми се одложи работата. Сега еве почеток на трет триместар и имам бар 3 расипани и една осмица во раст која убаво знае да ме заболи. Ме нервира целата ситуација. Четкам со две пасти наизменично против крвавење на непцата и кариес и до сега беше се во ред да не речам преку ноќ се расипаа ама така ми доаѓа. Проблемот ми е што сум со ризична бременост и не знам колку е паметно да одам да поправам. Неможе без анестезија. А и неможе повеќе од пола саат/саат да седнам на тоа столчето. Читав во анестезиите има адреналин ствара контракции тоа па ич не ми треба. Дајте совет. Не сакам во 9ти и да се пораѓам и заб да ме боли, убитачна комбинација.
     
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.818
    И јас пишав во трето тромесечие не знаев тема дека имало...сега гледам.
    И јас за прв пат се соочувам со расипани заби не знаев ни што е ни како изгледа тоа...језда сама сум си крива се убив благо јадење е ај да не се расипат.
    И ја не сакам да одам на забар ем што ќе ми биде прв пат, ќе се стегам ми е страв беља да не си напраам... Помислив едино на калциум да појачам да видам со жатичнава друго не ми паѓа на памет.
    Ме болеше и мене еден 2 дена па помина така сам од себе без ништо... (facepalm)
    Чекам и ја совети ...
     
  15. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Се слушнав со матичната. Вели после 20та недела нема никакво влијание на плодот. Е ми вика сега ти како се осеќаш со твоите грчеви болки дали ќе издржиш. Имам доверба во стоматологот брзо работи нема да ме измачува. Се слушнав и со него и објаснив патолошка дека сум. Велам да го отвориме стругнеме набрзина и ако не се трпи затвориме со лек. Уште два месеци сум би требало да се издржи. Подобро сега да се санира отколку да чекам до 9ти и да се измачувам со болки такви кога допрва други болки чекаме. Подобро тогаш бебе да вадиме него заб нели.
    Иначе јас си ги расипав од благо ама прво ги продупчив со залетано од јатка од праски нагризав на два пати меѓу пломби нели помеко. Толку фали.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.818
    Така е да во право си.. ја ќе се молам валда нема толку баксуз да сум да ме фати некоја болка а ќе видам дали ќе има ефект Калциум додатно. Мислам дека е грешка што до сега не пиев Д3 и Калциум ама тоа е што е нема назад.
    Дур отидам дур закажам 9ти месец ќе влезам (facepalm) ми е страв и да не испозакачам корона тек после кај ќе ми биде крајот... муки труднички во пандемија:D
     
  17. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @Milkiway ќути Д3 пијам од сам почеток не сум престанала и пак се расипаа. Едино непцата ги држам колку толку под контрола. А за ова што велиш. Матичниот стоматолог ми е спроти државна. За секој случај среќна околност ќе биде ако тргне нешто наопаку. Мада добро сум деновиве и немам крвавење за тоа собрав храброст да одам на еден саат да ме средат. Иначе ќе баталев се и ќе си седев дома.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.818
    Мојов па го имам на инста и го гледам де албанија де охрид де со народ.:rofl:
    И ептен треба друг да барам ние толку со мм не се мешаме со никој викам мораше ли сега.(facepalm)
    Баш пиши како ќе поминеш
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Епа само пофални зборови за стоматологот мој. Две минути работа и ме спасил два месеци да сум раат. Ми рече не е за бушење овој период да си издржам би требало ми настава памук со лек. Премногу сум задоволна и од однос и од професионалност. Ми честита и се договоривме следно гледање после пораѓај се ќе се санира со две/три одења.
     
    На Milkiway и K7M10J им се допаѓа ова.
  20. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Мене од тотхемата ми поцрнеа, со ништо не се вади бојата, паста и хидроген пробав, едноставно пигментираа. Ужас.