1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од najmilo, 22 септември 2010.

  1. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Добар ден трудни мешиња, јас да ве поздравам и да ве прашам дали одевте на забар за време на бременоста, и дали смеат анастезија да ми стават?
    Јас додека јадев ме заболе забот и сега неможам да си а затворам велицата многу ме боли на допир, така да морам да одам на забар. Ај кажете ми побрзо оти многу ми е страв :sweat:
     
  2. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Мислам дека можеш да ги правиш забите, се ставало некоја анестезија без адреналин и така може.
    Сепак почекај ја Аннатх мислам дека она има повеќе познавање на оваа тема :) :)
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  3. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    имама другарка заболекарка и пред една недела братучеда ми ја болелео заб цела недела и ми се јави да ја прашам другаркава дали се прават заби во бременоста и она и оговори дека е подобро да се прават отколку бебето да ја осека болката на мајката а и за вадење и за правење сега имало анестезии кои не биле штетни така да слободно одете на заболекар
     
  4. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    благодарам девојки на одговорите. И им посакувам добредојде на новите труднички со лесно да си ја поминат бременоста :*
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас денес кога бев на забар за забот, го прашав забарот дали смеам анестезија да ми стави ако во случај требаше да ми го вадат и ми рече после 3 месец може без проблем, локална е анестезијата и не штети на плодот. Мене без анестезија ми го правеше па ќе видеме за неколку дена дали ќе го биде или ќе мора да го вадиме :( се молам да не го вадам, само еден заб до сега имам извадено и многу ми беше жал и сега втор ако вадам ногу ќе се разочарам, сепак заби се, најпотребни ни се за јадењето и штета е да се вадат ако може да се проба да се направат за да се задржат :worried:
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ајде мисли позитивно ке ти помине и нема да мора да го вадиш ;)
     
    Последна измена од модератор: 9 април 2017
  7. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Девојчиња јас денес морам да одам на забар... :| И судејќи според очигледнава ситуација ќе мора да ми стави анестезија за да ми ги поправи два-та заба. Плус имам нешто протетика за работење, еден мост и една коронка да ми се стави. Сеа незнам...најмногу ме плаши анестезијата...смее ли да ме боцка? :?:
    Ургентна ќе да е болката и неможе да почека уште 7 месеци!
     
  8. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Јас до сега имам одено 6-7 пати на заболекар, меѓутоа никогаш немам ставано анестезија.
    Извести го стоматологот дека си трудна, мислам дека он пак најдобро ќе знае.
    Мораш да ставаш анестезија?? Ајде малку похрабро.
    Анат е стоматолог, почекај ја неа да ти пише, сигурно ќе ти каже како најдобро да направиш.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Ќе видите каква е состојбата со забите, ако е неиздржлива, ќе мора најверојатно да се стави анестезија. Ако не е итно, ќе почекате да поминат првите три месеци од бременоста, после ризикот е занемарлив. Инаку, не е во ред мајката да трпи болка, и тоа се одразува на плодот.
     
  10. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Јас живец вадев без анестезија кога бев бремена :) , ми кажа дека несмее да ми стави анестезија и си се помирив.
     
  11. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Aх тие забиииии.. јас мака голема си видов со нив во бременоста а и сеуште ме болат..
    Нон стоп значи немаше вечер да не ме болат .. и тоа не ни знаев кој заб ме боли едноставно сите ме болеа и сите ми се расипаа.. во последниот месец имав неиздржлива болка 2дена не јадев и не спиев и се решив отидов на забар 2 пати, едниот беше спремен одма да ми го извади ама му беше страв да не добијам контракции, а другиот забар ми стави само лекче и ми помина..
    Така да мој совет е средувајте си ги забите на време зошто јас сега не можам да јадам ништо тврдо ама тоа е..
    Поздрав и со лесно нека ви е на сите :)
     
  12. Cacush

    Cacush Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32


    Здравоооо. Јас во 5-ти месец бев на забар но претходно се консултирав со гинекологот и тој ми рече дека може со анестезија и ми ја кажа како се вика но сум заборавила. И когај заминав на забар му кажав на стоматологот дека сум бремена и ми стави анестезија која се ставало на бремени жени т.е тоа е анестезија која не му штети на плодот и фала богу не му е ништо на бебето, сега сум во 7-ми месец е се е супер. Ти разговарај со стоматологот, јас 2 заба правев со анестезија. Поздрав :)
     
  13. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    дај кажете лек за забоболка (на трудница) оти неможам да издржам повеќеееее многу ме болиии ;(
     
  14. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    не ти треба лек за забот него оди утре да си го направиш а сега за сега еден парацетамол ке ти заврши работа
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    нема да ми стават анастезија, на забар ке одам од кога ке се роди бебето, а парецтамол немам моментално нешто друго нели помага?
     
  16. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Пробај да држиш коцка мраз на расипаниот заб, го отрпнува местото и ја намалува болката.
    Друго што ми текнува е гаргара со чај од жалфија или ракија.
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    ај ке пробаме со ракијата
     
  18. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    со ракијата уште повеке ке те спука а зошто него правиш сега забот ломбарди знаеш дека болката ја осека и бебето оди смееш да вадиш и правиш заб во бременоста
     
  19. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    ама без анастезија не можам многу ми е страв. :sweat: кој доктор ке се нафати да ми стави анастезија?
     
  20. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ке кажеш оти си бремена и ке ти стават анестезија без анедралин знам дека сега има такви оди не ги трпи болките оти ке збрлавиш