1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од najmilo, 22 септември 2010.

  1. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Те рабирам, јас немам сеуште искуство бидејќи сум на почеток, ама пишувам од тоа што читам по интернет. Пример, бидејќи фетусот се развива во првите три месеци треба да се избегнува стоматолог за да се избегне и најмала шанса за несакани последици (болка, самиот стрес и сл.). Идеално е во второто тромесечие ако треба нешто да се прави, а никако не е пожелно во третото бидејќи голем број на трудници не можеле да седат во таа положба на столот подолго време (може да се јави и прерано породување поради позицијата на телото) и обично кога се јавува потреба од интервенција во третото тромесечие истото се остава за после раѓањето.

    Е сега, тука сигурно не станува збор за тешки инфекции кога подобро е да се интервенира отколку да настане некој пострашен процес. Башка како што пишав постојат такви анестезии без адреналин кои може да се користат во текот на бременоста, за во случаи кога интервенцијата е неизбежна.
     
  2. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    ехехееееј сега забегавме со темата, односно со прашањето од Forko :D Во периодот на ембриогенеза многу работи не смеат да се прават, не само одење на забар... ама не беше тоа прашањето :) јас само си дадов совет (кој е поткрепен и од Др.) и пак ќе кажам: од едно обично кариесче може да настане поголема компликација (која побрзо се одвива кај бремените), ова го пренесувам и од искуство на моја пријателка...Ајде јас да се спремам отидов на забар (најискрено) :rofl: :hai:
     
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.586
    Пол:
    Женски
    Болки и други здравствени проблеми во бременоста

    женчинја смеат ли да се поправаат заби?некаде имаше прашанја за тоа ама не можам да најдам.еден заб ме боли а на другиот ми падна пломба.на различни страни од вилицата ми се па не можам да јадам.докторката ми рече смеам да поправам ама да внимава стоматологот со анестезијата.ама сепак ме интересира вашето искуство .
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Болки и други здравствени проблеми во бременоста

    Не се препорачува да се поправаат заби, освен ако е итна ситуација.
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Нели здивот само по спиење ти се менува.
    Ама во последниве месец дена, по неколку пати на ден си мијам заби...зошто некако како самата да си осеќам промена во усната празнина, мн.чудно.
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    феминкии јас пред да дознаам дека сум бремена бев на заболекар и со анестезија ми го вадеше тој глупав умник ме измачи за сите пари забот.. пиев и вентор аналгин.. тоа на гинеколог не сум го кажала се надевам се ќе биде во ред нели??? пошто јас верував дека сум bремена и пред да го вадам забот преку крв испитав дали сум бремена и не покажа ништо, сигурно зашто било уште рано... има ли некоја такво искуство ве молам да ми пишете :|
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    јас почнувам да имам проблеми со непцата како што ми стои.. левиот умник ми се има дуено од порано а сега повторно сака внатре жлебината ми е набабрена и на горната вилица непцето ми е поддуено како воспалено споделете искуство...
    пс. пошто на горниот пост немам одговорено од никој јас си го прашав матичниот гинеколог и рече дека нема проблем се е во ред.. јупии ми падна камен од срце
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Во бременоста се јавуваат промени во усната празнина. Здивот поинаку мириса. Кај мене така беше.
     
  9. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Дали некој од вас користи Флуонатрил во текот на бременоста?
    Колку што знам јас за време на бременост забите обично се расипуваат,па затоа и ги даваат овие таблети.
     
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    мене почнаа да ми се воспалуваат непцата и да ми крварат.. нешто да ми препорачаш ако знаеш некоја паста ......
     
  11. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    За паста не знам да ти кажам но еве јас ги користам овие Флуонатрил и до сега немам осетено никаков проблем.
    И со син ми кога бев бремена исто ги користев и сум задоволна.
     
    На Keti30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    бев на заболекар и ми рече дека горната 8 ми е за правење ми била расипана... и сеа да ја правам или да не ја правам.. а за овој другиот умник доле шо ми се дува жлебината ми рече да си купам некој гел гингивит и ќе се спајнала жлебината.. ме загрижува осмицата горе...
     
  13. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.586
    Пол:
    Женски
    мој совет поправај со време,оти како тече бременоста порасипливи се а и потешко ке ти биде да седнеш и да поправаш.нека ти поминат првите три месеци и среди си ги забите.ова од искуство ти кажувам оти поправав заб минатата недела со анестезија и едвај издржав а две недели претходно завршив на брза помош од силна забоблка.
     
    На Keti30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    уф од заболекар бегам како од ѓавол.. едвај се убедувам да одам а сега како да се решам да одам ццц ауу ќе се помочам од страв....
    заболекарката ме прашува шо така кај мене... викам никој од арно не оди на заболекар :D јас пак ќе си го прашам гинекологот да ми даде тој зелено светло.... ама се плашам затоа што долу кога ја отвори заб. осмицата внатре беше мн расипана дури до нервот па го вадевме забот а од надвор ништо не покажуваше .. се плашам пак да не е исто а не ме боли :worried:
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    се вратив од заболекар ја направив 8 цата нормално пред да одам го прашав гинекологот и добив зелено светло.. значи може и да се прават заби и да се вадат... јас поминав супер фала богу
     
  16. Keti30

    Keti30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    И јас сум мноогу задоволна од Флуонатрил и ги пиев со минатите две бремености и никакви проблеми со забите немав...сега со оваа бременост кај си знам и имам позитивно искуство со нив,на секоја контрола ја прашував мојата матична и само ми викаше ај не сега понатаму и така одеднаш ми се расипаа 4ри заби и тоа катници па мака мачев по заболекари и без двоумење си ги купив апчињата и сега за сега супер ми е...затоа мој совет земете си ги со време,не само јас повеќето што ги знам ги користеле,па немале никаков проблем,јас ги пиев и после бременост,немаат никаква штета само корист ;)
     
    На TSS му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    помагајте непцава партал ми се :( ем отечени ем ми крварат и страшно боли (цела вилица ме боли ;( ) дали че ми помогни со камилица да ја жабуркам устава :?:
     
  18. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    земи си ваква паста за заби парадонтакс ...помага многу...мене многу ми помагаше и жабуркање со растворен јод...
    [​IMG]
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    исти проблем и јас буквално плувам крв иста паста користам само без флуор.. ама гадна е :puke: после неа треба да си миеш со друга паста заради здивот :x
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317

    пастата е со солен вкус, на почетокот е малку ,, гадна,, меѓутоа со тек на време се навикнуваш :) јас ја користам со години и сега не можам да замислам да се мијам со друга паста
    сега тие вкусови од другите пасти ми се ,,гадни,, :D
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.