1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана за влез во ЕУ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Danush, 5 јануари 2021.

  1. Danush

    Danush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво :) решив да се обратам тука бидејќи има многу членови,можеби случајно некој има проблем како мојот,или некое искуство па да ми даде совет.
    Значи вака имам забрана 5 год за влез во ЕУ бидејќи останав подолг период од 3 месеци во Малта,е сега тие 5 години ми завршуваат сега на 17ти јануари.Па прашањето ми е дали забраната сама се трга од системот или треба некаде да се обратам за да ја тргнат?Многу би ми значел секаков совет :)
     
  2. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Обрати се во амбасадата на земјата членка на ЕУ која ќе ја посетуваш, значи ако одиш во Германија преку Бугарија тогаш обрати се во бугарската амбасада затоа што првото преминување на границите на ЕУ ќе го сториш преку Бугарија, ако патуваш со авион од Скопје до Германија, тогаш обрати се во германската амбасада, или јавете се во нашето МНР нив ги информираат за сите граѓани кои имаат забрана за ЕУ, па возможно е да се поднесува нешто преку нашето МНР.
     
    На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ја мислам дека автоматски се трга од системот и дека наредно патување не би требало да имаш проблем. Но, за најсигурно прашај си во МНР.
     
    На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Обрати се директно во амбасадата на земјата која што ти ја ставила забраната или во службата за странци ( на Малта) кои ти ја изрекле забраната.
     
    На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Danush

    Danush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на советите ќе прашам и во МНР и во службата за странци на Малта :)
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TrinityNeo

    TrinityNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    Најдобро во Грчка граница да провериш ,ако не ти е избришана казната ке те вратат само
     
    На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.777
    пробај да поминиш на бг или грција
    може и воопшто ме ти била активирана забраната
    или
    активирана е покасно
     
    На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Danush

    Danush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Во Буарија имам одено бидејки не е во шенген зона па можам да поминам,само треба да потполнам лист каде одам,и колку ќе се задржам,а за Грција немам отидено треба да пробам.
     
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.777
    пробај за во Грција
    Наш пријател му ставија забрана за еу земја 2 години ама он можеше да оде секаде уствари на муабет беше само казната Затоа види и ксј тебе да не било така
     
  10. TrinityNeo

    TrinityNeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    Ima taxisti sto nosat na grcka granica odis so niv ti proveruvaat- se znaat so granicarite/policajcite i ti kazuvaat imas zabrana ili nemas ako imas ke te vratat bez kazna .ama sekako taa sama ne se brise odmaa .treba da si podneses baranje
     
  11. Danush

    Danush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Fala vi na site preeska bev do germanska ambasada...pa sega treba da cekam odgovor dali smeam da patuvam vo Germanija
     
  12. Pregmam

    Pregmam Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Zdravo, vo 2019 vo Ungarija mi dadoja kazna od 100€ ama uste ne mi e platena dali ke mi pravat problem na granica vo Germanija ? ili da ja platam sega ?