1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана за влез во ЕУ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Danush, 5 јануари 2021.

 1. Danush

  Danush Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Здраво :) решив да се обратам тука бидејќи има многу членови,можеби случајно некој има проблем како мојот,или некое искуство па да ми даде совет.
  Значи вака имам забрана 5 год за влез во ЕУ бидејќи останав подолг период од 3 месеци во Малта,е сега тие 5 години ми завршуваат сега на 17ти јануари.Па прашањето ми е дали забраната сама се трга од системот или треба некаде да се обратам за да ја тргнат?Многу би ми значел секаков совет :)
   
 2. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  1.940
  Пол:
  Машки
  Обрати се во амбасадата на земјата членка на ЕУ која ќе ја посетуваш, значи ако одиш во Германија преку Бугарија тогаш обрати се во бугарската амбасада затоа што првото преминување на границите на ЕУ ќе го сториш преку Бугарија, ако патуваш со авион од Скопје до Германија, тогаш обрати се во германската амбасада, или јавете се во нашето МНР нив ги информираат за сите граѓани кои имаат забрана за ЕУ, па возможно е да се поднесува нешто преку нашето МНР.
   
  На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Ја мислам дека автоматски се трга од системот и дека наредно патување не би требало да имаш проблем. Но, за најсигурно прашај си во МНР.
   
  На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.074
  Допаѓања:
  33.626
  Пол:
  Женски
  Обрати се директно во амбасадата на земјата која што ти ја ставила забраната или во службата за странци ( на Малта) кои ти ја изрекле забраната.
   
  На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Danush

  Danush Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам на советите ќе прашам и во МНР и во службата за странци на Малта :)
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TrinityNeo

  TrinityNeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  833
  Пол:
  Женски
  Најдобро во Грчка граница да провериш ,ако не ти е избришана казната ке те вратат само
   
  На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.606
  Допаѓања:
  151.865
  пробај да поминиш на бг или грција
  може и воопшто ме ти била активирана забраната
  или
  активирана е покасно
   
  На Danush му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Danush

  Danush Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Во Буарија имам одено бидејки не е во шенген зона па можам да поминам,само треба да потполнам лист каде одам,и колку ќе се задржам,а за Грција немам отидено треба да пробам.
   
 9. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.606
  Допаѓања:
  151.865
  пробај за во Грција
  Наш пријател му ставија забрана за еу земја 2 години ама он можеше да оде секаде уствари на муабет беше само казната Затоа види и ксј тебе да не било така
   
 10. TrinityNeo

  TrinityNeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  833
  Пол:
  Женски
  Ima taxisti sto nosat na grcka granica odis so niv ti proveruvaat- se znaat so granicarite/policajcite i ti kazuvaat imas zabrana ili nemas ako imas ke te vratat bez kazna .ama sekako taa sama ne se brise odmaa .treba da si podneses baranje
   
 11. Danush

  Danush Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Fala vi na site preeska bev do germanska ambasada...pa sega treba da cekam odgovor dali smeam da patuvam vo Germanija
   
 12. Pregmam

  Pregmam Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2021
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Женски
  Zdravo, vo 2019 vo Ungarija mi dadoja kazna od 100€ ama uste ne mi e platena dali ke mi pravat problem na granica vo Germanija ? ili da ja platam sega ?