1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана за движење со детски колички во продавница!!

Дискусија во 'Бебе' започната од Macyyyyy, 12 декември 2014.

 1. Macyyyyy

  Macyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Драги мајки ова сега го најдов и искрено сум изреволтирана....Се извинувам што ова не е на кирилица го преземав од мајката на која за жал и се случило ова денес...Мислам дека треба да ја подржиме во нејзината борба,секому можеше да му се случи ова...Kako majka na ednogodisno bebe sum krajno izrevoltirana i povredena pred se od Vasata politika za zabrana za vlez na majki so kolicki vo prodaznite mesta, a potoa i od odnosot na vasite vraboteni...
  Deneska bukvalo bev isfrlena od marketot vo Novo Lisice bez nekoe posebno objasnuvanje zasto ste ja donele taa odluka, tuku mi bese posoceno KAKO TOA JAS NE SUM GO VIDELA ZNAKOT ZA ZABRANA NA VLEZOT OD PRODAZNOTO MESTO. Prashav kako jas da ispazaruvam so deteto, a vrabotenite ne bea voopsto ljubezni i me zamolija da go napustam lokalot so objasnuvanje deka toa ne e nivna rabota da mi objsnuvaat!!! Zasramena od osuduvackite pogledi na ostanatite kupuvaci (koi najverojatno mislea deka me isfrlaat poradi KRAZBA) go napustiv prodaznoto mesto... Vo prodavnicata imate dovolno mesto za dvizenje pomegu raftovite i smetam deka ZABRANA voopsto ne treba da stoi, tuku da se ostavi na svesnosta na roditelite dali tie bi vlegle ili ne vo prodavnicata so KOLICKA.

  Dali ste svesni voopsto za diskriminatorskata politika koja ja vodite? Dali ste svesni deka posotjat pravni ramki, postojat zakoni i komisii koi sprecuvaat DISKRIMINACIJA vo drzavava?

  Samo da Ve informiram deka jas kako MAJKA gi prevzemav site merki za zastita na sopstvenoto dete i deka naskoro ke Ve kontaktiraat relevantnite institucii vo odnos na ova prashanje!!!!

  Pozdrav,
  od MAJKATA SO KOLICKATA koja nikogas nema da vleze vo Vas lokal!!!!
   
  Последна измена: 12 декември 2014
  На ennaz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.271
  Допаѓања:
  8.904
  За која продавница станува збор?
   
 3. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.105
  Пол:
  Женски
 4. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  2.107
  Пол:
  Женски
  Ниту мене не ми е јасна оваа политика на водење бизнис - забрана за колички со бебиња.
  Мене ме нервираат родители кои што земаат огромна количка исклучиво заради возење на сопственото 4 - 5 годишно дете низ рафтовите и создаваат неверојатен метеж кога треба да се разминеш. Тие среќни, а ти нервозен со кеси, па ќе се судриш и дури извини не добиваш.
  За разлика од нив, мајките се внимателни бидејќи станува збор за бебе и не дозволуваат некој да го почукне а камоли да се тркаат низ маркет.
  Само ради овие причини ваквата одлука не ми е јасна.
   
 5. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Да да, апсолутно, за вас секогаш има простор, прашање е дали за нас останатите има?
  Искрено, не сте во право и не е дискриминирачки ако продавницата логично сака своите купувачи да имаат голем слободен простор дека шетаат внатре низ неа. А како тоа може да се одвива кога се влегува со тенк и притоа се очекува сите ние да се стокмиме на еден ќош за да може мајката слободно да минува.
  И сега?
   
  На daylight, CameliaMiller, De-lovely и 8 други им се допаѓа ова.
 6. Arthur

  Arthur Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  2.518
  Пол:
  Женски
  леле поголема глупост ни имам слушнато ниту ке слушнам во секоја земја секоја мајка си зема детето во количка и си оди на шопинг + на пример да си во америка дури и ке ти го причуваат ако пробуваш нешто облека чевли и слично jас да работам во УЈП(или како и да беше) ке им го затворев локалот
   
  На kjukli, anina и Dust им се допаѓа ова.
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.602
  Допаѓања:
  171.660
  Пол:
  Женски
  А како една мајка (еве да речеме дека е самохрана мајка и нема каде да го остави детето) треба да испазари што и треба? Да не треба да плати жена за да го чува детето цел ден?
  Никаде на запад немам видено ваква глупава забрана, ама во еден случај видов како бебушко дури доби и мало симболично поклонче од вработените.
   
  На kjukli, Victorian, ivancekitty и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.995
  Сериoзнo зa еднa зaбрaнa ли се бунaт? Сoсемa лoгичнa е зaбрaнaтa. Вo супермaркетите сaмo сo кoличките зa пaзaрење немa местo, пa уште и мaјки сo кoлички дa се буткaaт. Ќе јa исчукaaт сите кoличкaтa сo бебетo. Пa немoже сегде дa oдите сo дететo. Целиoт свет не се врти oкoлу мaјките..
   
  На CameliaMiller, mims-89, nena2010 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Macyyyyy

  Macyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Епа според вас поединци испадна дека тие што имаат бебе не треба да шетаат и живеат....За да вие милите имате место да играте хокеј во маркетите!!!!!Срамота значи...!!!!А што е со личностите со инвалидски колички според вас и тие треба дома да си седат????Убаво ви е вам кога си седите и стоите на местата наменети за инвалиди во автобусите,а во маркетите не ви требаат така????Ви сметаат?
   
  На slobodka, Tinushka, VladeMila и 16 други им се допаѓа ова.
 10. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.438
  Допаѓања:
  2.595
  Пол:
  Женски
  Ova ispaga deka nie majkite ne treba od doma da izleguvame, za vie sto nemate deca raet da ste ,ama I nie kako vas sme zivi ljuge I imame svoi potrebi I ne zaboravajte utre I vie ke bidete majki, togas ke ve vidime vaka na zborovi mnogu ste jaki....
   
  На kjukli, Macyyyyy, anina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  3.389
  Едноставно кажано - ако детето е мало, заедно со транспортерот се става во количка што се нуди во маркетот.

  [​IMG]

  Доколку детето е поголемо, се седнува во делот на количката што е НАМЕНЕТ за деца.

  [​IMG]

  А тоа што биле некултурни во маркетот, сепак се работи за домашно (не)воспитание :)

  Странство, вака го решаваат проблемот со количката што кај нас се крева бунт а решението е толку едноставно.
   
  На CameliaMiller, Espadrila, DAngel и 10 други им се допаѓа ова.
 12. Macyyyyy

  Macyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Тие што рипаат веднаш со тоа дека мајките треба да си седат дома...Е баш тие ги чекам.....ох како ги чекам да дојде време да квичат овде на форумот..па тогаш ќе ги прашам што не си седат дома???Нели мајките се без потреби,да си седат дома,да не ни сметаат во маркети...Е значи колку ме нервирате вака саможиви...Наместо да помагате на тие со бебиња во маркети,автобус вие се однесувате како стоки,се вам ви пречи,се не ви е погодено...Ќе дојде денот да бидете мајки....
   
  На <3 pleza4e <3, Luna91, kjukli и 9 други им се допаѓа ова.
 13. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.238
  Пол:
  Женски
  Секој ден, леб, купувам во еден од најпознатите маркети во државава. Тргнувам пешки со 9 месечно и 5.5 годишно дете. Си ги носам со себе затоа што немам кај да ги оставам. Според некој треба по пат во некој контејнер да ги фрлам. Не носам транспортер бидејќи сакам да испешачам. 10мин од дома ми е. Така ми се сака. За да испешачам морам бебето да го ставам во количка. Така да, количката доаѓа со мене во маркетот. Затоа што мене така ми одговара а потрошувачот е секогаш во право.
  Си пазарам во корпа која фино лепо ја носи поголемото дете. Се движам без да ве газам вас ценетите, кои немате деца.
  Тоа што вие сте сретнале мајки кои се тркаат со колички и ве туркаат по маркетите, не значи дека јас не сум сретнала некултурни без деца. 5 члено семејство застанало да бира ориз, половина саат, и нормално дека не може никој да помине кога сите се напрчиле за да ги гледаат цените на производот. Две госпоѓи застанале пред пиљара и си расприкажале за тоа која какви лекарства прима. Треба три пати да ги замолиш да се поместат за да купиш портокали. Ако за нив е дозволено влегување во маркетот, тогаш зошто да ми биде мене забраето, ако се знае дека нема да има повредени и навредени од мојата количка?
  До сега не сум имала никаков проблем. Дури и на каса ме пуштаат кога ќе ме видат со бебе и само 3-4 продукти. Има и разбрани луѓе
  И можеби светот не се врти околу нас мајките ама не се врти ни околу вас ни околу еден или повеќе маркети.
   
  На DigY, Eli23, <3 pleza4e <3 и 27 други им се допаѓа ова.
 14. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  Многу глупава забрана освен ако се работи за некоја продавница за украси, чинии, чаши, финџали или не знам некои други кршливи работи по кои детето би можело да посегне и да ги скрши, а и да се повреди самото да се исечи и слично додека родителот разгледува нешто. Ама и тоа се решава ако стават знак дека ве замолуваат меѓу тие рафтови да не минувате со количката туку ете да го оставите детето на почетокот на рафтот или да го земет в раце, а не да е забрането во целиот маркет. И на крајот на краиштата навистина е срамота така да се однесуваат со клентите, навистина не е на место. Или даобезбедат купувачки колички со седиште за детенцето и некој кој би ги чувал количките за деца додека клиентите пазарат со кубувачката количка, ако сметаат дека така е побезбедно и за едните и за другите. Исто така самиот однос на продавачките е огледало на односот на нивните шефови и висината на казната која би ја добиле од нив доколку се направи некоја штета или дозволат некој да пазарува со количката за бебе,дете.
   
  На kjukli, bubamara12345, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Nigde vo North Amerika nemozes so kolicka vo prodavnica.
  Dobro utro makedoncinja.
  Ne si setana moma. Ne e vo sekoja zemja. Kakva Amerika sto sonuvas, koga ne e dozvoleno so kolicka vo prodavnica.
  Ako e bebe treba da go stavis vo korpa i korpata vo shopping cart,ako moze da sedi treba da sedne vo shopping cart, vidi slika pogore.
  A zakon se dovede, sto bi se reklo red vo drzavana odma ne vi odgovara. Luge odete vo svet, svetot ne doaga vo Makedonija.
  Ke otidete nadvor od zemjava, site vooduseveni, lele kolku e ubavo, pa ubavo e zasto ima red i site go pocituvaat.
  Eve vi slika kako e vo Disney Land, pravilo za parkiranje na baby stroler.Toa e mesto nameneto za deca, no so kolicka nikade vo zatvorena prostorija ne e dozvoleno.
  Види го прикачениот фајл 188014
  [​IMG]
  Red i disciplina, zatoa se funkcionira.
   
  На CameliaMiller, Captain-Omni, nena2010 и 7 други им се допаѓа ова.
 16. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  2.107
  Пол:
  Женски
  ^
  Убава замисла, како и обично реализацијата во Р.Македонија се сведува на казни и забрани. Верувам дека таму имаат и посебно место каде да оставиш количка и патем да си сигурен дека некоја будала нема да ја собере. Тука ако газдите треба да вработат плус лица одма имаш доживотен бан за да влезеш во продавница зошто нема намера да плаќа. Разумеш?

  Баталете вие Америки и бел свет, таквата имплементација тука е невозможна мисија бидејќи тој што треба да ја реализира си молчи и не го решава проблемот и ете ти револт од муштерии во кои треба да се крсти за промет. Кај нас зонско плаќаш и редари дека ќе биде се во ред со колата, а утредента ја наоѓаш изгребана, дупната гума, ебан ретровизор и нема кој да одговара.
  Еве објасни ми како ќе купуваат мајки со деца ако маркетот/објектот нема обезбедено услови да се работи по негови правила? Или најлесно е да ги исфрлиш со образложение дека е забрането?
   
  На janula, Dust и MiloMalo им се допаѓа ова.
 17. macovska

  macovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Пред некоја нервозна мамичка да ме напдни,истата нека дочита до крај.
  Незамисливо е со колична и бебе/дете до 2 години (нели се смета сеуште за мало,па од оправдани причини го носите со вас) да одите да купувате облека! Посебно ова важи за места каде што колку сакате сега да ме нападните ми е буквално сеедно,не можи кај што нема простор ти со количка да се туркаш.
  И несвесно некој со количката да удриш (нормално нема да осетиш ти дека боли,ќе осетам јас која си ја удрила со количката).
  Доооолго време имав огромно разбирање поради тоа што имам блиска особа која има малечко нема кој да го чува и го носи со неа секаде.
  Не можи со количка на места каде што се продаваат украси,чинии,чаши и слични кршливи работи.Пред се поради тоа што може да се повреди твоето дете ако нешто подфати.
  Имено,пред една недела во Сити мол,незнам,искрено не знам во колку бутици имаше мамички кои си шетаа внатре бре во бутик со количка и си прави пауза па застанува па разгледува,то ако јас немам место да поминам и сите ние други,него најјако е кога две со количка ќе треба да се разминат.И тоа не е се,од култура почекав 20 секунди по моето ,,Извини ако може да поминам'', не ме ни погледна,ме изигнорира.И по втор пат,па после трет пат ми се сврти дури и ми се развика : Застани,стрпи се, гледаш со дете сум..бла бла.
  И од култура не вратив.(не сакав да се расправам затоа што сигурно не сум и била јас причината за нејзината нервоза) . Си заминав.

  Но!
  Мајка со количка во гоооолем маркет како Рамстор во Ново Лисиче нека оди со количка,мислам таму беше стварно големо, и ете ако има место нека оди. Кога не им смета на никој,слобоно.И мене мајка ми немаше на кој да ме остаи, па со сестра ми денес здрави живи сме.
  Јас разбирам изреволтирана да биди кога нема на кој да остаи деца па мора со неа.Но стварно нема место за толкава драма.
   
  На Hipster, DAngel, calliope и 4 други им се допаѓа ова.
 18. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Toa e pravilo. Odnapred znaes deka vo prodavnica nema odenje so kolicka i toa e toa. Do prodavnica kako ke stignes, toa e tvoja rabota, pravilo e nemoze vo prodavnica so kolicka. Se funkcionira so kola. Taka da kolickata ostanuva vo kola.
  Jas sum rabotela vo gradinka, doagase majka so kolicka (rano vo 7am, na -35), kolickata sekogas stoese vo dvor (sneg ja vrne, dozd...)Kolicka ne e dozvoleno vo zatvoren prostor.
  Prosta pricina, zaradi bezbednost na site. Ima stari luge koj odvaj odat, a ne da vnimavaat na kolicka, deca koj moze da se sopnat, da si igraat so kolickata i da padnat, da go kidnapiraat deteto na najbrz i ednostaven nacin i potoa prodavnicata e kriva i red drugi raboti....Za licna bezbednost i bezbednost na ostanatite koj go koristat istiot prostor kolicka vo zatvorena prostorija ne e dozvoleno.
  Ima nekoj na koj rabota im e toa da smislat sto e bezbedno a sto ne e, ostanatite ne treba da mudruvaat mnogu nego treba da pocituvaat. Namesto da se protivete, svatete go toa i pocituvajte go, a vaseto dragoceno slobodno vreme trosete go na sebe i svojata familija.
  A toa za koli na parking. I toa e normalno.Se slucuvalo i ke se slucuva. Pa toa e samo kola, nisto tolku vredno od vitalno znacenje pa sega ako se grebne treba vo nesves da se paga.Nemozes 100god da ja vozis, toa e potrosen materjal.
   
  На CameliaMiller, calliope, Lilit и 3 други им се допаѓа ова.
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.393
  Допаѓања:
  5.343
  Jas sekade si idev do edna dog so deteto so kolicka i ne sum zateknala isfustrirani nitu pak nervozni okolu mene i ne mi e ni gajle ako na nekoj mu smetam sepak toa e moe dete i ke si go nosam kade sakam so sto sakam. Posle god bkoga proode skav da patka i si go nosev bez kolickata i vo race .Jas bi im poracala na site majki da uzivaat vo sekoj mih so malite i da si giv nosat sekade i da si se smeskaat na site komentari
   
  На kjukli, Kaetana, janula и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.336
  Допаѓања:
  125.898
  Јас пред некоја недела пишував за ова, не од аспект дека сметаат (а стварно сметаат) туку од аспект на заштита на детето. Во маркет преполн солуѓе, кашлици, бактерии и вируси, кашлачи, прашини и слично, мајките своите бебиња гордо си ги буткаат во тоа место на зараза. Оти морале баш тогаш, да си купат маскара, рексона и слично, а не можеле да почекаат сопругот да си дојде да им го почува детето.
  Знаете зошто во Рамстор и слични маркети кај повдижните скали има шипки? Мајките и таму ги ставаат децата и децата им паѓаат од количките. До толку се.

  И да, како пазарувате додека буткате една количка за бебе, една количка за производи и уште едно дете за рака? Ако е за шетање, има парк, ама дека морате од огромен маркет да купите 2 кила млеко, е тоа не можам да сфатам. Јас ке ве заобиколам, ке почекам, ке пазам дополнително на вашите деца да не се удрат во мене (иако не се мои, морам заради вас) ама колку вие си ги пазите вашите деца кога ги нозите во затворен простор полн болести и прашина, не знам.
   
  На DigY, CameliaMiller, Victorian и 18 други им се допаѓа ова.