1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана за движење со детски колички во продавница!!

Дискусија во 'Бебе' започната од Macyyyyy, 12 декември 2014.

  1. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Иако за еден месец ќе станам мајка, не оправдувам секаде да се влегува со количка, конкретно во базаро се продаваат кршливи предмети кои ако се оштетат паѓаат на товар на мајката, сигурно дека нема да и простат. Но, за таа цел самата продавница треба да обезбеди соодветна опрема за да може да влегуваат мајки со бебиња, односно да обезбедат соодветно место за колички. Исто така ако е нужно да влезам со бебе ќе го ставам во марама или кенгур или во краен случај ако видам ваква забрана едноставно не влегувам таму и крај, не ми дошло нож под грло да купам играчка или украс затоа што базаро не е единствена џиџимиџарница во градов. До некаде ја сфакам и мајката затоа што можеби не го забележла знакот за забрана и влегла, а вработените буквално ја исфрлиле, наместо културно да и објаснат. Сума сумарум на се продавноцата е во право но доколку забранува колички треба да обезбеди соодветна опрема за бебиња и сите среќни и задоволни.
     
  2. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Вие почнавте и пресметки да водите за тоа каде да го оставам детето и колку бактерии ќе голтне?
    Мм работи секој ден по14 саати. Кога јас да го чекам за да купам масло. Или можеби треба да одам во 10 часот навечер кога сум мртва уморна. Патем, ако сум мајка не значи дека треба да јадам секој ден бајат леб. Тинекс ми е најблиску и што? Треба да одам уште 10 минути за да најдам мини продавниче за да не пречам некому со децата?

    Не само по маркети туку и во јавни државни институции ги влечкам. Можеби сметам и по банките кога одам ама ич не ме боли дали му сметам на некого.

    На Форумов не може на никого да му се погоди. Ако кажеш дека го носиш детето секаде со тебе, бидејќи нема кој да го почува, сите скокаат дека никој не треба да ти се мисли за детето. Од друга страна, остави го, пречело. Од една страна мајките имаат право на социјален живот од друга секаде пречат.

    И да ќерка ми на 3 недели се изнаголта бактерии затоа што случајно останав без леб а на големкото му се јадеше. Иако породена со Царски си го завиткв бебушот, во десет ќебиња и тргнав. Ама кога кажав дека ја замолив свекрва ми да ми купи леб, а таа ме одби, цел форум скокна против мене. ЦЦЦЦЦЦ никако не ви одговара.

    Извинете што забегав од темата
     
    На kjukli, Kaetana, mila25ve и 9 други им се допаѓа ова.
  3. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Мене па ми се многу интересни вакви душебрижници за туѓи деца, секое излегување од дома децава си ги полниме со болести затоа што кивале, кашлале по продавница,|( имало паркови за шетање и тоа во зимно време во Скопје каде пак во последно време е толку загаден воздухот ама битно не е во затворен простор со кашлачиве.

    За болдираното па секоја мајка со тек на времето и според потребите многу добро се извежбува во сите тие активности.

    Морам само уште ово значи кога станува збор за туѓи деца сите се знаат што е а што не е добро и као ги жалат и им е грев за сиротите деца со такви бесни мајки а истите да го виделе дедо ми кој како дијабетичар паднал во сред центар и човек не го погледнал, сам си станал, сам си викнал брза помош, тоа од толку добри души што водат грижа за здравјето и добробитот на туѓите деца.

    Инаку јас моите три деца си ги возам во дупла количка на кој му сметам нека му сметам, не можам дома да преседам додека ми пораснат децава.:lol:

    [​IMG]
     
    На kjukli, Kaetana, Teodora* и 11 други им се допаѓа ова.
  4. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Јас најчесто пазарувам во Веро или тој во ГТЦ или во Веро во Џамбо што е ,и до сега немам видено некој родител со количка рели да вози. Мада тие 2 маркета се доста големи и не би имало проблем со туткање и гужвање така да воопшто не ми сметаат. Во Верото во Гтц кај што се стаклените предмети знам има забрана да се поминува и со количка за пазарување што е многу логично ,мал е просторот и ке потфатиш нешто ке испокршиш лом ке направиш.

    Но приказната во Џамбо е друга. Стварно не ја разбирам потребата таму со мали деца односно бебиња кои воглавно спијат и не се радуваат на шаренилото да ги влечеш со количката мегу рафтовите кои истовремено се претесни човек да не може да се размине а не па друго. Баш пред некој ден нозете во Џамбо ми ги сотре еден татко со количката пошто немаше место за поминување.Го затна цел пролаз кај лампионите,луге егзибиции правеа за да поминат,тутма се направи ни лево ни десно .Од една страна тој со количката и детето иде од друга страна пазарувачи со нивните колички за пазарување и застој. Е тоа напиња.Крај краева како и вас и оснатаните без деца излегле да си пазаруваат па и да уживаат во шопингот (како на пример јас) и не сакаат да вежбаат балет или егзибиции да прават во сред продавница за да стигнат до посакуваниот рафт.

    Не ми е јасно зашто све сфакате толкгу трагично и одма рипате со аргументот -Ке видите вие деца коа ке имате или сте вечито несфатени и обезправени од оние кои немаат деца. И бтв многу е низок удар инвалидите да ги ставате во овој кош,кои што па мегу другото никогаш до сеа немам видено инвалидитетно лице со својата количка рели да вози низ маркетите.
     
    На CameliaMiller, calliope, Sanjichka007 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.339
    Тоа е битниот момент - мајка сум, на кој му смета дома нека седи, јас сум раѓала и имам право да сум себична и да сметам на сите оти не сакам дома да седам. А вие што сте бездетни, немате права, оти не сте родиле.

    И јас сум лоша, оти се грижам за туѓи деца дека ги носат во место полно со зарази, а вие сте океј оти ви се шетало, па овие бездетниве нека пукнат од мака.
     
    На kikikikirika, Marossa, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Оффф леле, пренеси и на другарка ти дека ништо не им може, нека не се заканува на празно. Не станува збор за никаква дискриминација во случајов се додека не стават дека е забрането да влегуваат деца. Едноставно тоа си е политика на фирмата. Утре ако сакам можам да отворам продавница, да си ставам тепихче и да ставам забрането влегување со кондури, па кој му одговара нека соблече и влезе, кој не, нека ме одмине.. И не се согласувам дека во Базаро има доволно простор за да се влезе со количка. Сум била во 2-3 Базаро продавници и во сите просторот бил тесен, би било исклучително тешко да маневрираш со количка и невозможно да се разминеш со некој. Исто така во оваа продавница се продаваат стакло, керамика и многу е лесно во тој тесен простор да се бутне нешто со количката и да се испокршат производи. И многу ми е смешно што мајкава посочила дека тоа треба да се остави на свесноста на родителот дали треба да влезе или не, а она ја нема таа свесност. И јас сум мајка, и имам бебе во моментот, па не мислам дека сум го фатила господ за м*да и дека можам да си правам како што мене ми одговара и да се бутам со детето во секоја дупка. Моево бебе е секогаш е со мене со количка ама пред да влезам некаде без разлика што нема ставено забрана гледам каква е ситуацијата, дали има простор за поминување со количка, дали има гужва. Значи треба да се има обзир и кон останатите кои пазарат таму. И воопшто не се чуствувам ни хендикепирана ни дискриминирана со количка, одам по маркети, трговски центри, во поголеми продавници, а таму каде што е тесно го одминувам и влегувам таму каде што имам услови..
     
    На CameliaMiller, calliope, macka91 и 12 други им се допаѓа ова.
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Дали бидејќи свесно одам низ продавници кога има најмалку гужва па ги немам многу приметено мајките со колички но минатата година за малку ќе доживеев такво лошо искуство што верувам дека до крај ја живот ќе ги чувствував последиците, и физички и психички. Бев во Голден Роуз во трговски и влезе мајка со помало дете и бебе во количка. Количката намерно си ја паркира паралелно со штандовите ( нормално никој не можеше ни да се проближи до продуктите додека таа си бираше нијанса на раат), јас во меѓувреме го најдов тоа што ми требаше, плаќам и да закорачам наназад за да се тргнам од касата со крај на окото го гледам поголемото дете како се вртка зад мене, ми текнува дека веројатно тука некаде е и мајката со количката, застанувам во полуакробатска поза и на едвај 10 цм зад мене мене ја гледам количката со бебето. Да не го го видов поголемото дете, со моите (тогашни) 62 кила и 167цм така ќе улетав во бебето, ај на страна што јас ќе се искршев, бебето сигурно немаше да помине неповредено. Да живееш до крајот на животот со свесноста дека си виновен за повреди па можеби и инвалидитет на едно бебе... И сега додека пишувам ми се крева косата кога ќе ми текне што можеше да се случи. Со кој памет некој ќе застане со количка толку блиску зад друг човек, не ми е јасно...

    Исто така, во очи ми паднаа изјави од типот на `јас ќе си правам така како што мене ми одговара, гајле ми е за другите`. Епа мајки, разберете дека во помали и потесни места претставувате проблем со количките и ставете се малку во кожата на останатите купувачи.
     
    Последна измена: 13 декември 2014
    На tessie, calliope, Sanjichka007 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со чка, додека вие гледате а количката ви е на страна, детето може да земе нешто и да го голтне, мало невнимание ќе ве кошта многу. Треба да имаат таква опција детето во количка односно корпа за пазарење или во транспортер за да ви биде пред нос. Работата на базаро е всушност да не одговараат они ако нешто му се случи на вашето бебе при мало невнимание.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не сакам или не можам да седам дома има голема разлика.:?:
    Пошто имам 3 мали деца дуплата количка ми е неопходна а не е моден хир и јас како и вие бездетните морам да излезам да пазарам за храна, на пазар да одам, сметки да платам, на лекар да одам па и кафе да се напијам, се исто само плус три деца во багаж.:lol:

    И пак ќе кажам од толку што сте арни и мислите за доброто на туѓите деца, луѓе кога паѓаат по улица и имаат вистинска потреба од грижа тие ги одминувате, да да се гледа колку ви вистинска загриженоста.

    Што ќе голтне детето кога е врзано со каиш во количка, да не му се подадат рацете како мр експендабле|(:D
     
    На kjukli, Annath, green.eyes и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Конкретно за Џамбо ќе одговорам- толку многу им е збутана новогодишната роба оваа година што просторот за поминување е таман колку една количка за пазарување од Џамбо. Во средината меѓу два рафта исто има изложено роба така да можно е дете да дофати и тоа што не треба (далеку било!)
     
    На okcenzi и tessie им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Сигурно им се случило нешто во Базаро, имало некаков инцидент, па вовеле таква политика. Не им текнало од чиста мира да постават некаква си забрана која може вака да изреволтира некого и да изгубат муштерии. Не им требало таква дрскост на продавачите, ама веројатно и чекале некоја да влезе со количка и да си ги истурат фрустрациите. Исто како Macyyyy тука што чекала да пише некој дека ја поддржува забраната за она да може да си ги лечи фрустрациите и да ги нарекува другите стоки.

    Оваа тема како и секоја друга, што и да се каже е џабе, мајките се секогаш во право, треба и небото и земјата да се отворат за да имаат они простор секаде и секогаш, ако е можно да дојде Мојсеј и да ги раздели рафтовите како црвеното море за они да поминат ако нема место.:rofl:
     
    На Marossa, CameliaMiller, Victorian и 12 други им се допаѓа ова.
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.290
    Пол:
    Женски
    Моρам да го носам сеκаде со мене,зашто дома нема на κого да го оставам,пρитоа сеκигаш е во κоличκа(тој си спие а и јас не можам во ρаце да го носам)па од 3недели знае κаде е Вип,гинеκологот на мама,Тинеκс и сл. Случајно ми падна во очи,неκни го носев на ваκцина и на вρатата има поставено ПЛАΚАТ κаде што пишува забρанет влез со κоличκи. Не κоментиρам,почитувам пρавила сеκаде κаде што се јавно истаκнати.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    34.328
    Пол:
    Женски
    Makedonija i se e mozno :)
    Poglupavo nesto ne sum sretnala. Da ne moze majka so dete da vleze vo market .
    Ovaa esen bev vo Mk. So decata bev izlezena i trebase da ispazaram nesto vo Tinex . Edno dete vo kolicka drugo do mene. Nemase mesto da vlezam so kolicka , toa tesno pretesno.Kolicka za pazaruvanje isto nemase.
    Uzas . E aj kako da pazaram vo tie uslovi.
    A nemav na koj da gi ostavam decata znaci moram so mene da gi zemam.
    Drugo na kasa kasierkata muka si nema . Sporo rabotenje , si kucnuva poleka sekoj proizvod .Onaka poleka ....narodot ima vreme za cekanje.Sklet me fati na kasa ,neznam kako ne gi tresnav proizvodite i ne izlegov od tamu. Aj toa e druga tema

    Zborite za Jumbo vo Vero ,pa lugje mili sekade e ista prikazna. Tesno pretesno. Tamu ne ni vagam na seta taa kineska stoka , osip i kje dobijam .
    A i ne samo toa makedonskata kultura e isto na mnogu visoko nivou :)
    Tolerancija sprema majki so deca, postari lugje ... i ne samo za marketi ...
     
    Последна измена: 13 декември 2014
    На kjukli, Kaetana, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Nema da imenuvam nikoj, a mozebi i ke se pronajde nekoj vo mojot post. Predaleku e Makedonija od Evropa, a da ne zboruvam kolku daleku e od Amerika. Sto znaci deka vo toj market bez razlika dali se prodavaat casi i tendzerinja, ili pak leb i zejtin, a kaj i da odis i da skrsis nesto pak ke si platis, be razlika dali si so kolicka ili ne, i stom ima zabrana nema da stapnat zenite so kolicki. Sigurno vlezot e sloboden za lica invalidi so kolicki oti nema takov znak za niv. U evropa kaj i da ja ostavis kolickata, duri i da ja zaboravis i posle 2-3 dena da odis da si ja pobaras ke si ja najdes, a istava rabota vo Mk ne mi e za veruvanje. Plus cergite od pred skali i vleckite gi kradat, so ostanalo za kolicki da parkiram nekade, ta posle da si ja poznae nekoj i da ja zbrcka. Mislam bez vrska tupite nekoi raboti vie devojcinja ili zencinja sto nemate deca i ne znaete kako odat nekoj raboti. Svetot ne se vrti samo okolu majkite, ami megju site. Ako nekoj gazda si stavil znak zabrana za vleguvanje, arno si stavil, ne pravo da ripate i da se ponasate ko bozem nie majkite so kolicki se zamisluvame deka sme formula vozaci i se trkame niz market. Nema koj da gi cuva decata i normalno oti ke gi zemame so nas. I ne sme dolzni vam da vi objasnuvame. Ako sum izlegla so kolicka a bebeto mi e dva meseci, togas znaci deka nema da moze toa bebe da sede vo kolickata za pazaruvanje. A i da e pogolemo i da sede, kaj ke ja parkiram mojata kolicka?? Na parking ili ima nekade odredeno mesto za parkiranje??? Mi ke mi ja zbrcka nekoj i posle kako do doma so bebe i kesinja :^)??? Pa so taksi sigurno. I u koj market u Mk ima kolicki za pazaruvanje so poseben del za stavanje transporter?? Jas u Strumica ne sum sretnala takvo cudo. Ami neli e i toa kolicka za pazaruvanje so ke ja butam, Pa kako za bejbi kolicki e zabraneto, a takvi specijalni za pazaruvanje ne e?? Pa mozebi samo za leb ke vlezam i so sea, da go vadam bebe od edna pa da go cucnuvam vo druga kolicka?? Eee kakoo da ne, tamu ako e zabraneto ne ni odam. Ama ke se namali prometot na gazdite, ama so mi e gajle pa mene ima 3738399432 prodavnici niz grad. Abe zboro mi bese da ne ripite mnogu na majkite oti ne znaete kakvi se super moki imame. Sedejte mirni da ne zemam da ve spricam so mleko :rofl::muscle:
     
    На kjukli, Dust, anina и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Изгледа пишувањето на кирилица не е една од тие супер моќи.
     
    На Marossa, CameliaMiller, calliope и 8 други им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    Колкава расправија околу едноставни работи.Ете мајка сум но количката најчесто ја оставам надвор.Не ради забрана туку прво од општа култура второ поудобно ми е без неа,ако морам и корпа за пазарување да носам.
    Како што не се влегува со цигара,храна или животно во дукјан сметам дека во ред е да се избегнуваат и количките особено во мал простор.Но и ако некоја мајка ете и така влезе не скокајте не паничете ,никој не ве гази на жуљ.
    Др приказна е шетање низ голем трговски ..таму е мислам во ред да се влезе со колица.На кој како му одговара така.Да бидеме искрени лесно е со поголемко дете но со бебе е др приказна.Ни е да го оставиш ни да го земеш.Особено е тешко ако планираш да се натовариш.Но кај мене во тој случај муж ми го праќам да оди :)
    П.с зошто децата да седат дома додека се мали а и мајките со нив.Тоа најмногу ми боде очи на темава?
     
    На kjukli, Annath, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  17. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Epa vidis deka nemozes da go nosis kaj sto sakas i so sto sakas. Od vakvi razmisluvanja drzavana propaga i 25god odvoena od Jugoslavija uste na noze nemoze da zastane.
    Taka samo, napred, gradi ubava idnina na tvojte deca, uste poubavo ke vi bide.
    Nemoj veke da se prasuvate zosto nisto ne funkcionira, odgovorot e veke poznat.
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Nema potreba za negativni mislenja.Ima prekrasni mesta kade da odis so deteto. Niz prodavnici najmalku mu e interesno. Toa ne e kvalitetno vreme potroseno so deteto.

    http://www.parents.com/parenting/better-parenting/positive/quality-time/
    http://www.wikihow.com/Spend-Free-Quality-Time-With-Your-Kids
     
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ili ke si spajdermen ili supermen. Dvete ne biva 8-|
     
    На Dust, TIGARCE86 и anina им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Нема потреба од така остро напаѓање на мајките и алудирање дека се истите лоши родители, или дека не поминуваат доволно или квалитетно време со детето.
    Примерите кои беа набројани не беа поради тоа што родителите сметаат дека пазарувањето е позабавно од зоолошка за едно дете, или дека му скратиле некаков вид на забава од едукативна природа на сметка на турата во супермаркет, туку најчесто мораат да купат нешто за јадење а нема кој да им го чува детето.

    Споредување на западна европа и македонија е на жалост незахтевно бидејќи условите кои ги има една мајка во Германија и онаа во македонија не се исти.
    Треба да понудиш исти услови па да го зафтеваш истото.

    Се бара само малку свест кај родителот за одбегнување на некои непотребни ситуации,и разбирање од другите потрошувачи. А што се мора се мора.
    Шлакнати, безосетни и берзбетници имаво секоја форма. Сами, со бебе, со возрасни деца, пар...
     
    На kjukli, Victorian, calliope и 7 други им се допаѓа ова.