1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана за емитување на македонска музика во Македонија

Дискусија во 'Музика' започната од theunforgiven, 20 септември 2016.

  1. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149

    Не е баш така...

    Плус, постојат online српски радио станици. И не само српски... Ако ни душа засака, јутуб, Јелена Томашевиќ, Бјело Дугме итн, ете имаме каде.
     
    На cresa-jagoda и ceca-1 им се допаѓа ова.
  2. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    А дали ова е музика воопшто??

    :puke:
     
    На cresa-jagoda, PaLaVa и elimkd им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Дома утрото го почнуваат со радио и така се будам, супер е сега со странскава музика. Се вртат подзаборавени хитчиња од пред 7-8-10-15 години, ми го прават денот поубав.
     
    На Јаневски и theunforgiven им се допаѓа ова.
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149
    Дискутабилна тема е темата „Што е музика“.
    Ако еден сака jazz, јас не сакам.
    Ако некој го опушта rock, мене ме напнува.
    Не можеме да генерализираме и да бидеме убедени дека ОВА е музика, а ова другото - не е.
    Така што, за сечиј вкус постојат секакви нешта. Па така и музика.
     
    На cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
  5. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.238
    Допаѓања:
    23.985
    Пол:
    Женски
    многу добар муабет :D
     
  6. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149
    Инаку, да се разбереме! Не се само Лоба, Елена, Ламбе, Владо и Тоше забранети. Забранет е СЕКАКОВ тип на музика кој е произведен од македонски автор-член на ЗАМП. Тоа подразбира дека тука зборуваме за секаков тип на музика.
     
    На cresa-jagoda и annii им се допаѓа ова.
  7. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Да деее.. Демек ние се утепвме од радио слушање.
    Тоа во кола од немаај каде и по канцеларии .
     
    На LollySky и Sesil им се допаѓа ова.
  8. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149

    Јас слушам радио секој ден. Call me weirdo. Познавам уште многу други кои слушаат.
     
    На PaLaVa, elimkd, ceca-1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    4.764
    Поголеми лопови од овие во ЗАМП нема! Наместо да си ги опремуваат канцелариите со кожни гарнитури, да ги трошат парите на храна, пијалоци и плати за нив, прво нека ги поделат парите на пеачите и авторите оние кои си ги заработиле тие пари, а тоа што ќе остане нека си биде за нив. Се донесе закон кога ќе се прави свадба за ЗАМП да се одвојат огромна сума пари. Народ си се утепа од плаќање а никој не кажува каде завршуваат тие пари. Нека прерачуна некој колку свадби се прават годишно и колку пари треба да има на сметката на ЗАМП...
     
    На LollySky, cresa-jagoda и theunforgiven им се допаѓа ова.
  10. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не знам и не се замарам кој зошто , како... Сепак самата вест и факт "Во Македонија забранета е македонска музика" звучи многу фашистички.
     
    На LollySky, realGirl, PaLaVa и 3 други им се допаѓа ова.
  11. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149

    Е,е,е! Епа ета баш тоа ми е поентата на мојот муабет и моите „караници“ по темава :D :D :D

    Баш тоа! Да си жива и здрава ! :D
     
  12. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    А песни од македонски пејачи ама на српски? Оти ја слушнав на радио денеска од Тоше - Једина(српската верзија на Громови на душа):?:
     
  13. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Веќе долго време тлее револтот, беше само прашање на време кога ќе излезе на виделина, односно кога ќе се забрани. Со самото тоа што на локалните настани се повикуваат артисти од другите соседни држави и им се плаќаат астрономски цени, а нашите се во некој заден план со процент доста помал од тој што го треба да го добијат, се јавува револт кај обожавателите, фановите, како сакате наречете ги. Немаат ниту баланс во програмата.

    Не знам дали сте добро запознаени со нашите артисти, бидејќи не се само Ламбе, ДНК и Каролина. Има алтернативни бендови кои се нова надеж. Зборувам за Суперхикс, Мизар, Фолтин, Smut,Project Orpheus, June, Hardfaced итн. До лани се слушаа и на Пиволенд, Виноскоп и останати културни настани и мини фестивали, но оваа година беа (благо кажано) потценети. Ама гледам дека скоро и на никој да не му смета(ше) тоа.

    Надлежните се секако глуви и слепи за било што, белким после одлукава ќе ,,прогледаат‘‘. Надежно.
     
    На Rama, LollySky, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  14. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149

    Тоа не. Зборуваме за музика создадена од македонски автори кои што се членови на ЗАМП. Е, сега, список со имиња на авторите - нема. И не можат да знаат од ТВ и радио станиците кои автори се а кои не се, па да прочистат список на песни кои можат да ги пуштаат...
    Конкретно, JEDINA е производ на автори кои не се од Македонија.

    Да се надеваме дека од целава оваа работа на крај ќе испадне нешто добро. Дај Боже да не е за џабе...
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Значи не се работи за пејачите туку за авторите? Тогаш и од Жељко Јоксимович - Нисам те због лепоте волео треба да се забрани зш е дело а Лазар и Магдалена Цветковски. Фактички никој не им забранил туку авториве протестираат "со глад" како стечајците кога не знаат кои мерки да ги превземат протесираат пред влада со нејадење ама да знаат авториве/музичариве нешто - ако не сакале некој да ја слуша нивната музика тогаш зошто ја прават? Наместо да протестираат нека си пробат среќа во друга професија нели од музиката пари/аир немало секако или не?:?:Ебати ненормалните:emo:
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  16. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    @ceca-1 Вложуваш во себе, во образование, во опрема, материјали, бидејќи во таа насока се пронаоѓаш и ти доаѓа некој и вика : Што се мачиш, најди си друга работа.
    Треба да почнеме да го гледаме потенцијалот и да вложуваме во него. Ние најмалку што можеме е да дадеме поддршка. Секоја земја има своја музичка култура, свое одбележје, свој фолклор. Што имаме ние ?
     
    На cresa-jagoda, Rama и theunforgiven им се допаѓа ова.
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149

    Опасна ситуација сме ние... Што и да се каже е сувишно.
     
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.189
    Пол:
    Женски
    Oва е срамота од ЗАМП, и таа малку македонска музика што се пушташе и слушаше ја нема. А од друга страна кукаат авторите и изведувачите дека нема продукција, нема промоција, не се доволно застапени. Што сакаат повеке од тоа некој да им праи бесплатна промоција.
    Дното беше допрено уште кога почнаа да им наплаќаат на рестораните, кафаните што пуштаат македонска музика во објектот. Тие пак од гостите земаат пари. Пола евро од човек ние плативме за нашата свадба за ЗАМП, а дали 5 песни беа македонски.
     
    На Rama, Antebellum и theunforgiven им се допаѓа ова.
  19. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Што сега и српска забранија?(facepalm)Е баш сакам и од Дејвид Гета и слично да ја забранат па да видиме дали ќе се крене на нозе некој.
    @annii Нека преземат други мерки за да ги остварат своите цели(а што им е целта усвари:^)). Ако на првата потешкотија удираат со ниски удари тогаш немаат почит спрема својата музика и дело и воопшто музиката како целина. Значи побитна им е заработката од љубовта спрема музиката, тогаш зошто се решиле да станат пејачи првенствено, заради пари??? Ова не е во ред на било кој начин или гледано од било кој поглед. Јас да направам добра песна, хит што сите ќе го слушат и после да се зафркавам заради било која причина и да ставам забрана...:|Мислам, не се ова детски игри. Воопшто не ја вреднуваат музиката а пејачи ќе речеш:?:
    Ве молам не ја мешајте политиката во секоја чорба, и без тоа е непотребна и сувишна а и смешно-тажно е.