1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана за цитирање во СДК...

Дискусија во 'За форумот' започната од Gosh, 14 јануари 2019.

?

Дали ја подржувате очајничкава мерка за да не стане секоја тема Милфици40+ или МладиБунтовници ?

 1. Да

  65,7%
 2. Не

  34,3%
 1. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.129
  Добар ден.

  Ако може да се смени воведот у СДК, и да се забрани секакво цитирање во истата тема, при што би можело да се цитира во соодветна тема, или нели наравно може и да се прави глуп муабет за кого никој не го заболе у ЛП или чат.

  Наградата за цитирање , бан на една недела од темата. Нема прва , друга шанса, Не сме деца или кучиња на дресура.

  Фмп.

  @RainBow @Mihajlo
   
  На Shalitra, daylight, ЕденЧлен и 5 други им се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.190
  Допаѓања:
  138.962
  Пол:
  Женски
 3. N.2106

  N.2106 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2017
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  19.121
  Пол:
  Женски
  Еве и од мене:bow:
   
  На A.27 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  2.421
  Допаѓања:
  15.906
  Добро, влегов и штракнав по грешка (facepalm) А немав намера да гласам(facepalm)
   
 5. rolulika

  rolulika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2018
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  :clap: не само што примети туку и тема отвори.
  Гласано(highfive)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.129
  Еве и сеа да пишам едно мислење на темава - да и ја сум цитирала чат пат, и да, и ја треба да јадам бан...

  Али, единствена причина поради која сум цитирала е оти сум мислела дека имам да кажам нешто битно, а сум видела дека и за најобични глупости се цитира.
  Т.е. на мене ми биле глупости, а најверојатно на тој што пишува не му се, и обратно.

  Е сеа, од тука произлегува дека е субјективна поделбата на битни и небитни, глупи и паметни цитирања, и затоа треба севкупно да се забрани цитирање.
   
  На Herrera, sparklie, Emma2 и 12 други им се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.190
  Допаѓања:
  138.962
  Пол:
  Женски
  Ова ти се вика
  - Немој да дојде Гош со секирите,ќе ти каже убаво. :rofl:

  Од мене имаш прво да
  8)
   
  На edna_malecka, DraganFem и rolulika им се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.107
  Допаѓања:
  56.335
  Пол:
  Женски
  Веќе имаме тема во која не е дозволено цитирање.
  Меѓутоа мислам дека сите може да се согласиме за претерувањето во сдк. И во нас е дел од вината, дефинитивно треба да сме построги со темата, и во членовите е дел од вината, не мора на секое нешто да се одговори, а дури и кога се прави тоа може да се тагне членот или да се цитира и да се праша во соодветната тема.
  Може еве за почеток сите заедно да се потрудиме, да не одиме веднаш со радикални мерки, туку вие да се надоврзувате во соодветна тема, ако веќе морате, а ние побрзо да реагираме ако пак вака се претерува во темата. :)
   
  На edna_malecka, Victorian, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.129
  @RainBow
  Темата во која е забрането цитирање, не е достапна за сите членови, и сигурно нема да одам ја у таа тема да пишувам како фризерката ми ја зезнала косата, или дека симатијата си фатил женскa ,само за некој да не ме цитира ,, ахахха, и мене маче ,,.
  Сосема две спротивни теми, нема споредба.

  Друго, со години е така на темата, не гледам каде е радикалноста у мерката, нит дека нешто ќе се смени.

  И онака форумов замре од коа се отворија чат - темите за Стари и Млади, особено Сдк.
  Не е мој форумов, правете што сакате.
   
  На DraganFem, oblace1, ivi1987 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.376
  Пол:
  Женски
  Да.

  Цело време викам да се забрани цитирање во таа тема пошто од тоа цитирање настанати се милиони безврска кавги и расправии, а да не правам муабет колку чет мислења се пишани па никому ништо.
  Некои како едвај да чекаат нешто да пишеш и одма ќе се надоврзат или со кавга или со ДА/НЕ/ИСТО/ХАХА...Значи не знае да врзе сам/а две глупи реченици, туку мора баш да цитира некого.

  Пример, некоја пишала дека денес е среќна пошто престанала косата да и паѓа, и сега читај милиони цитирања под неа...Браво срцка...Кој шампон го купи?....А на колку дена ја миеш?....Како си задоволна?
  И нормално мислењата не се префрлени во темата за шампони и коси.
  (facepalm)
  Има чет и лични пораки за такви муабети, ама не, баш тука е интересно да пишеш две зборчиња и смајли.

  Ајде кажете колку гласови да се соберат и навистина да се забрани цитирање, зошто тие што имаат осет секако не цитираат, а тие што немаат осет досега, нема да имаат ни отсега и темата ќе продолжи со исто очајничко темпо.
   
  На edna_malecka, ivi1987 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  162.478
  Пол:
  Женски
  Ако се спроведе ова, за по некоја членка ќе треба да стане скроз недостапна темата. :D Мислам на оние контра-настроените што хејтаат и старо и младо, и кога ќе ти се закачат мора во секоја прилика да те искоментираат, небаре професионално колумни пишуваш и рецензија си им побарал. Нив ги заборавивме. :wasntme: (знам дека една ќе се пронајде :*)
  Заради ова првенствено би потпишала со две раце строго да се забрани. :bow::bug:
   
  На DraganFem, cresa-jagoda, Tan4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.407
  Допаѓања:
  108.710
  Слoбoдa зa цитирaње, не сaкaм дa се вoздржувaм aкo сметaм декa нештo некoму требa или сaкaм дa кaжaм/прaшaм. Oд некoлку цитирaњa темaтa не мoже дa се претвoри вo чaт. Вo тaкви примери секaкo се реaгирa. Дневници дoмa дa си пишете вo рoзевите тефтерчињa, тукa штoм си пишaлa ќе ти реaгирaм aкo сметaм декa требa.
  И пaзи кaкo се изрaзувaш, милфици е нaвредлив збoр. @Gosh

  Јaс сум зa oвaa темa дa oди вo кaнтa.
   
  На marlonbrando69, Leviosa2503, Јаневски и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.129

  [​IMG]

  Ти си една од последните особи кои треба да кажуваат на некој да пази како да се изразува...Не е ова твојот розев тефтер, па да ми кажуваш како да реагирам.

  А за цитирање, си кажав - у соодветна тема. Прочитај шо сум пишала , па после скокај.
   
  На Sejfullai, DraganFem, DAngel и 6 други им се допаѓа ова.
 14. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.407
  Допаѓања:
  108.710
  Леле вo петтo oдделение сме, леле кoлку е смешнo. Чекaј пoинтересен гиф дa нaјдaм. Не.
   
  На corto.maltese и baba Rada им се допаѓа ова.
 15. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.512
  Во право е @Bridget. Ова е форум и навистина е глупаво да има забрана на цитирањето во било која тема. Ако сакам сама да си пишувам, ќе си водам дневник. Ако сакам само да ме читаат, ќе си напишам/издадам книга. Ова е форум. Не разбирам зошто пишувате овде ако не сакате да бидете цитирани.
   
  На Marossa, Leviosa2503, corto.maltese и 4 други им се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.049
  Допаѓања:
  159.482
  Пол:
  Женски
  мислев Ратка ја отворила темава. не сум од топик. Доволно кажува тоа.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  28.382
  Допаѓања:
  223.015
  Не можам да ја поддржам забранава, колку и да е 'паметно'.
  Од натре ми иди некогаш да цитирам некој!
  Имам многу мислења :smoke:
   
  На Nigredo Odor и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  162.478
  Пол:
  Женски
  Ма немој. „Потребно реагирање“ е некого да следиш и стопати да му коментираш (на обични постови од реален живот) колку е незрел, со розови очила, сакал да ја оправи државата, пишувал емотивни романчиња и сл.?
  Со зборот „милфици“ жениве од 40ка одамна и сами си се зезаат низ форумот, а и од кога ти па ги застапуваш нив, кога и таа тема ја имаш исмевано на долго и широко?
  Да не се лажеме сега со некој подипломатски речник, слободи и не знам што. Сите знаеме што и како ти конкретно цитираш. За твоите лични примедби и закачки не ни има соодветно место на форумов.
   
  На Sejfullai, cresa-jagoda, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  52.464
  Пол:
  Машки
  Мене не ми пречи да се цитира во СДК и сам сум цитирал повеќе пати коа не можам да се воздржам на нечива глупоќа али затоа се тука модераторите да ги средат тие работи ако сметаат дека е оф топик.
  п.с. зошто не стига известување кога ти е избришано мислењето?|(
   
  На Feminka22 и WildMk им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  28.382
  Допаѓања:
  223.015
  Инче, да ја искористам на дело новата пракса: Цитирање во соодветна тема

  Малоумна сум!
  И не е смешно

  За да прашаме! Е за то!
  И јас трујам со то прашање откако сум на форумов!

  @RainBow , ај еднаш - за секогаш.. удостој не со одговор на прашањево :D
   
  На Nigredo Odor и John Snow им се допаѓа ова.