1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана од родител за посета на дечкото во странство

Дискусија во 'Канта' започната од purple.world, 8 јули 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Ова ме мачи деновиве и тоа многу..

  Со дечкото сум 3 години во врска, тој е во странство, последен пат бевме заедно за зимскиот одмор, проблем е што сега за летниот период неможе да дојде во Македонија затоа што има нова работа и не му даваат одмор ;(

  Затоа што многу сакаме да си се видиме, ме вика да одам јас таму :) Се си испланиравме, и на мајка ми и кажав, и кога го прашав татко ми дали може да одам го разочарав многу :( Ми рече дека не требаше да му го спомнам тоа и др. Со тоа се повлеков, затоа што му го знам карактерот кога со еден збор кажано е се и тука е границата.

  Кога му кажав на дечко ми дека татко ми не ме пушта, се разочара премногу.. Но, јас не се откажувам.
  Правам планови како да му спомнам на татко ми повторно и да добијам дозвола ( барем 10 дена да седам таму ). Не сум сигурна дека ќе ми рече Оди, ама се надевам.

  Ако имате некој предлог како да го убедам пишете..
   
 2. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  probaj uste ednas da razgovaras so tatko ti i objasni mu na naj fin nacin kolku bi ti znacelo da se vidis so deckot ti i deka vo sprotivno bi bila mnogu razocarana. Ako ne pali ova i ako pak ti rece ne, samo povleci se i nemoj da se raspravas. Vo toj slucaj jas iskreno bi otisla bez dozvola i bi mu kazala na tatko mi deka sum so drustvo nekade, a vo slucaj da doznae nesto (nedaj boze ali na se treba da bideme spremni) kazi mu deka ti fino lepo mu objasni deka sakate da se vidite so deckoto a toj ne go prifati toa...epa ako ne e milo ke e silom...od druga strana, zosto majka ti ne sedne da napravi muabet so tatko ti i da proba da go ubedi? Mozebi nea ke ja poslusa???
   
 3. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Најпрво разговарај со мајка ти и таа со него нека разговара за да го „омекни“, а потоа ти повторно разговарај со него. И да ти кажи не, на смирен начин објасни му колку би ти значело да се видиш со дечко ти... јас сметам дека тој го сака само најдоброто за тебе, па затоа само убеди го дека тоа е најдоброто. :)
  Бдв колку години имаш?
   
 4. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Srekicka и јас мислев истото да го направам, да го прашам татко ми уште еднаш во најпогодна ситуација, но доколку се случи пак да ми забрани решително да му кажам дека Ќе одам :angel: (не знам колку е паметно ова).
  Мајка ми знае дека не може да го убеди, се останува на моите убедувачки способности :^)

  Victorya имам 19 години, но за тато секогаш ќе бидам неговото мало девојче :)

  Има ли некој ваков проблем? Нели секогаш мајките се тие со кои си разговараме за момчето без срам, додека татковците знаат за нашите врски само до граница? Има и такви кои се послободни со своите татковци на таа тема, па дали може да ми каже како разговараат за некои работи во врска со љубовта?
   
 5. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Abe glej sigurno deka lazenjeto ne e najpametno, megutoa ako ne te pusta i pokraj site ubeduvanja a ti tolku mnogu sakas da bides so decko ti togas....neznam :x Mozebi treba da probas da razgovaras so nego isto kako so majka ti...da mu kazes sto osekas za decko ti, deka ne si veke mala i deka treba da ima doverba vo tebe. probaj i taka ;)
   
 6. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Зошто бе да не те пушта кога долго време сте заедно? Кажи му дека тоа ти е убава шанса да се прошеташ и да видиш нови места, нешто како екскурзија и одмор заедно споени :) Кажи му дека сите твои другарки ќе одат со дечковците на одмор и не е фер само ти да останеш дома. :*
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Да, еве јас на пример сум поблиска со татко ми. Е сега не дека му кажувам што правам за време на секс, но тоа ни на најдобрата другарка не и го кажувам. Во твојава ситуација јас би постапила така што би седнала да разговарам со него кога сме сами. Без разлика колку ќе бидам нервозна или нема да ми се допаднат неговите одговори, јас ќе пробам да бидам максимално смирена и трпелива без разлика на неговиот одговор. Би му дала на знаење дека јас го сакам дечко ми, дека јас страдам што сме разделени и би била најсреќна кога би имала „нормална“ врска, односно да се наоѓаме во ист град за да можеме секој ден да се гледаме. Но, бидејќи тоа е тешко, дека ни преостанува да се гледаме само за време на летниот или зимскиот распуст, што значи дека ова би било совршена прилика да се видиме. Би му кажала дека јас го сфаќам неговиот страв, дека се плаши да не ми се случи нешто, или што би било кога ние би раскинале, но во моментов мојата најголема желба и најдобра одлука е да сум со него, па да ми дозволи да бидам среќна. Се надевам дека овој разговор би го подзамислил, барем татко ми...
  Со среќа и да ни кажеш што си направила. :)
   
 8. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Толку ли не може мајка ти да го убеди некако? Или барем да му објасни и да го омекне малку пред ти да разговараш со него. :)
   
 9. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Јас мислам дека ако си доволно блиска со татко ти ќе го убедиш! И мене не би ме пуштиле ама не татичко, туку мајка ми! Ете мојот дечко е од др град па јас кога сакам да одам и кажувам на мајка ми, но си барам дозвола од татко ми, затоа што тој ќе ме пушти а мајка ми ќе најде триста работи заради кои не би требало да одам! Исто е и кога иди дечко ми кај мене, тато секогаш ми вели-Нека дојди, а мајка ми ќе почне да најдува мани и сл. Јас со мајка ми не сум блиска, со татко ми пак не зборувам за мојот однос се дечко ми, но кога сакам нешто знам од каде да го добијам ;) ;)
  Е сега нормално е дека малку е загрижен за тебе, сепак 19 год не се многу, во друга држава, не е сеедно за човекот. Но обиди се пак и пак! Ако не оди јас би ти го рекла истото што и другите-ПОЈДИ БЕЗ ДА ЗНАЕ! Но барем мајка ти да знае, сепак не е вкомшии, се може да се случи! Поздрав и ти посакувам среќа!
   
 10. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Штом ќе има нешто ново ќе ви пишам, се надевам ќе бидат среќни вести :?:
   
 11. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  1.434
  Јас мислам дека одлуките би требало да си ги донесеш сама...веќе имаш 19 години, полнолетна си и се што правиш е на твоја одговорност...мислам дека треба на татко ти да му објасниш дека веќе си доволно голема, дека знаеш што правиш и дека иако тоа на него не му се допаѓа ќе одиш кај дечко ти во странство...позз па пиши што како !! :*
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Женски се извинувам што на темава немам пишувано подолго време, тоа затоа што нема ништо за што да ве известам.

  Чекам да дојде средина на август, ќе дојде идната свекрва од странсво,
  планираме да дојде кај мене и така татко ми да ми даде дозвола да одам заедно со неа кај дечко ми :)

  Пуштете ми среќа и да се надеваме дека овој пат се ќе испадне како што е планирано... поздрав на сите што ми пишавте :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Се надевам дека сваќата ќе среди работа :D :D
   
 14. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Ти ја пуштам целата среќа и чекаме да кажеш како си поминала :*
   
 15. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Фала женски, сваќата е многу добра па и јас се надевам ќе успее работава.. 'Sve za ljubav' :) мора :)
   
 16. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  До кај си? Средината на Август речиси помина...или отиде па не остави без одговор?
   
 17. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Не заминав :(
  Мајка му си замина, имаше шанси да одам, ама на крај така одлучивме и со дечко ми..
  Се разбравме дека подобро е да останам тука, отколку татко ми да ме пушти, а да не е со ќеф...
  Ќе издржиме, тоа е :(
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  ооо сонце... не се секирај,се што е твое ќе си дојде ;)
   
 19. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Фала Ива, ми останува да чекам до зима кога ќе се видиме пак со дечко ми :|
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.