1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Завеси

Дискусија во 'Дом' започната од Malecko-sk, 29 октомври 2011.

 1. Malecko-sk

  Malecko-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Видов дека нема ваква тема, па решив да ја отворам ;) Ве молам Феминки кажете ми какви завеси имате по дома и од кај си ги купивте..сега сум во таа фаза од средување на домот...
   
  На veronikaveronika му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Нешто што најмалце ми се допаѓа во домот се завеси. Ги умрев моите дома дедека не ги извадивме и си ставивме венецијанер. Како прво беа како ќебиња, на мајка ми душата и излегуваше додека да ги испегла после перење и откако ги извадивме, визуелно добивме поголем простор. Со нив ептен ми беше затворено, а сега венецијанерот си го вртам како сакам, плус многу лесно се чистат.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  И завесите и венецијанерите си имаат свои предности и недостатоци. Зависи како ти е уредено по дома и дали имаш ПВЦ прозори.
  Ако имаш ПВЦ прозори воопшто не се мисли стави венецијанери, бар сега има милион дезени а сега и овие најнови што се во комбинација со платно се фантастични и лесно се одржуваат.
  Мене сепак собата ми нема топлина ако нема завеса, штознам дали така ми е навикнато окото или ние сеуште го немаме оној перфектен модернистички стил. Гледај да не се пеглаат, тоа е најбитна работа, затоа што сакаат често перење бидејќи собираат прашина, полен еден куп и миризба а додатно ако ги комбинираш со драпери.
  Не се залетувај по звучни имиња еве на пр. Талија во ГТЦ истите можеш да ги најдеш и во др. помали продавнички, бар сега ги има на секој чекор.
  Еве ти линкче па разгледај си http://www.sezadomot.com.mk/zavesi-draperi.htm
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.019
  Допаѓања:
  198.887
  Пол:
  Женски
  Јас сакам завеси, куќата повеќе ми личи на дом со завесите. Со венецијанките ми е некако стерилно, ме потсетува на канцеларија или ординација. Ама имам дома венецијанки, онаму каде што ми се попрактични. А во другите соби само завеси од лесни и лелеави материјали, лесни за одржување. Ги перам често во машина со посебна програма за завеси и уште мокри ги закачувам. Нема потреба од пеглање.
  Во Охрид си ги најдов најубавите завеси... овде во Скопје ништо не ми се погоди.
   
  На Victorian и Eli23 им се допаѓа ова.
 5. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  1.083
  Пол:
  Женски
  Хахаха колку и се чудеа на мајка ми кога кажуваше дека не ги пегла и уште па дека ги закачува мокри :lol: ... многу сакам кога ке ги закачи така, цел стан мириса убаво баш дека уште се мокри :)
   
  На TheBluePhoenix, Ognenija, kristii и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Malecko-sk

  Malecko-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  И јас повеќе сакам завеси, од венецијанки, поубаво ми е некако...само ми е страв мерките да не ги утнам при нарачка на завесите :)
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.019
  Допаѓања:
  198.887
  Пол:
  Женски
  Нема што да утнуваш при нарачката, обично се оди на дупла должина од корнизите. Ако ти е корнизот 2 м, завесата ќе ти биде барем 4 м. А за должина е индивидуално, кој како сака. Јас не сакам до земја да ми се, туку кратки, некаде во висина на горниот раб на радијаторите. Ама кај мене и таваните се околу 3 м високи, што не е случај секаде :)

  LaBella, нема потреба од пеглање, не се гужваат при перењето... а дека мириса, навистина мириса :) не само додека се мокри, и после тоа :)
   
 8. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Хаха јас во мојата соба имам долги виолетови завеси :D :hai:
   
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  На вратата за тераса имам ставено венецијанер кој очајно сакам да го заменам со завеси, оние како конци што висат.

  Вакви
  [​IMG]


  Во Џамбо имаше црни со сребрено, меѓутоа премногу оштетени и не ги купив.
  Каде да најдам такви на друго место?
   
 10. Malecko-sk

  Malecko-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Оди на Бит пазар има такви во разни бои ! Поздрав :)
   
 11. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Кај мене се бели. А нешто вака ми се допаѓаат.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  За некоја собичка во село би било супер.
   
 12. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  мнн се убавии
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
 14. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  кај мене дома се вакви пред еден месец ги менувавме преубаво стојат посебно црната завеса,големите и тешки завеси воопшто не ми се допагаат ја голтаат цела светлина и премногу прашини собират само
   
 15. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Совршени за во детска соба, шарено, свежо, разиграно, весело
  [​IMG]

  Овие би ги ставила во спална( и моментално сум во потрага по некои убави, непрозирни завеси, на лила и кремасто за во спална)
  [​IMG]
   
 16. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  како првите имам земено од бит пазар едно 300 денари, црвени и бели , а бидејќи прозорецот ми е мал имам завеса за 900 денари :D , две црвени од страна и едно бело во средина.а и во Џамбото има крем боја 299 денари беа последно кога ги гледав, но многу беа прозирни и потенки.
   
 17. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Да ги гледав и јас во Џамбо, но тенки ми се. Сакам во спална како вторите ,материјалот со цветови што е или нешто слично
   
 18. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
 19. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
 20. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.