1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Завеси

Дискусија во 'Дом' започната од Malecko-sk, 29 октомври 2011.

  1. Malecko-sk

    Malecko-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Видов дека нема ваква тема, па решив да ја отворам ;) Ве молам Феминки кажете ми какви завеси имате по дома и од кај си ги купивте..сега сум во таа фаза од средување на домот...
     
    На veronikaveronika му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Нешто што најмалце ми се допаѓа во домот се завеси. Ги умрев моите дома дедека не ги извадивме и си ставивме венецијанер. Како прво беа како ќебиња, на мајка ми душата и излегуваше додека да ги испегла после перење и откако ги извадивме, визуелно добивме поголем простор. Со нив ептен ми беше затворено, а сега венецијанерот си го вртам како сакам, плус многу лесно се чистат.
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    И завесите и венецијанерите си имаат свои предности и недостатоци. Зависи како ти е уредено по дома и дали имаш ПВЦ прозори.
    Ако имаш ПВЦ прозори воопшто не се мисли стави венецијанери, бар сега има милион дезени а сега и овие најнови што се во комбинација со платно се фантастични и лесно се одржуваат.
    Мене сепак собата ми нема топлина ако нема завеса, штознам дали така ми е навикнато окото или ние сеуште го немаме оној перфектен модернистички стил. Гледај да не се пеглаат, тоа е најбитна работа, затоа што сакаат често перење бидејќи собираат прашина, полен еден куп и миризба а додатно ако ги комбинираш со драпери.
    Не се залетувај по звучни имиња еве на пр. Талија во ГТЦ истите можеш да ги најдеш и во др. помали продавнички, бар сега ги има на секој чекор.
    Еве ти линкче па разгледај си http://www.sezadomot.com.mk/zavesi-draperi.htm
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Јас сакам завеси, куќата повеќе ми личи на дом со завесите. Со венецијанките ми е некако стерилно, ме потсетува на канцеларија или ординација. Ама имам дома венецијанки, онаму каде што ми се попрактични. А во другите соби само завеси од лесни и лелеави материјали, лесни за одржување. Ги перам често во машина со посебна програма за завеси и уште мокри ги закачувам. Нема потреба од пеглање.
    Во Охрид си ги најдов најубавите завеси... овде во Скопје ништо не ми се погоди.
     
    На Victorian и Eli23 им се допаѓа ова.
  5. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Хахаха колку и се чудеа на мајка ми кога кажуваше дека не ги пегла и уште па дека ги закачува мокри :lol: ... многу сакам кога ке ги закачи така, цел стан мириса убаво баш дека уште се мокри :)
     
    На TheBluePhoenix, Ognenija, kristii и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Malecko-sk

    Malecko-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    И јас повеќе сакам завеси, од венецијанки, поубаво ми е некако...само ми е страв мерките да не ги утнам при нарачка на завесите :)
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Нема што да утнуваш при нарачката, обично се оди на дупла должина од корнизите. Ако ти е корнизот 2 м, завесата ќе ти биде барем 4 м. А за должина е индивидуално, кој како сака. Јас не сакам до земја да ми се, туку кратки, некаде во висина на горниот раб на радијаторите. Ама кај мене и таваните се околу 3 м високи, што не е случај секаде :)

    LaBella, нема потреба од пеглање, не се гужваат при перењето... а дека мириса, навистина мириса :) не само додека се мокри, и после тоа :)
     
  8. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Хаха јас во мојата соба имам долги виолетови завеси :D :hai:
     
  9. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    На вратата за тераса имам ставено венецијанер кој очајно сакам да го заменам со завеси, оние како конци што висат.

    Вакви
    [​IMG]


    Во Џамбо имаше црни со сребрено, меѓутоа премногу оштетени и не ги купив.
    Каде да најдам такви на друго место?
     
  10. Malecko-sk

    Malecko-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Оди на Бит пазар има такви во разни бои ! Поздрав :)
     
  11. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Кај мене се бели. А нешто вака ми се допаѓаат.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    За некоја собичка во село би било супер.
     
  12. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    мнн се убавии
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  13. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    кај мене дома се вакви пред еден месец ги менувавме преубаво стојат посебно црната завеса,големите и тешки завеси воопшто не ми се допагаат ја голтаат цела светлина и премногу прашини собират само
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Совршени за во детска соба, шарено, свежо, разиграно, весело
    [​IMG]

    Овие би ги ставила во спална( и моментално сум во потрага по некои убави, непрозирни завеси, на лила и кремасто за во спална)
    [​IMG]
     
  16. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    како првите имам земено од бит пазар едно 300 денари, црвени и бели , а бидејќи прозорецот ми е мал имам завеса за 900 денари :D , две црвени од страна и едно бело во средина.а и во Џамбото има крем боја 299 денари беа последно кога ги гледав, но многу беа прозирни и потенки.
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Да ги гледав и јас во Џамбо, но тенки ми се. Сакам во спална како вторите ,материјалот со цветови што е или нешто слично
     
  18. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
  19. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
  20. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.