1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Завеси

Дискусија во 'Дом' започната од Malecko-sk, 29 октомври 2011.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    моментално во станов имаме црни бели и не ги менувам иако не ми се допајгат :^) бидејки сакам да си имам лично мој стан и тогаш ке средам по мој вкус :)
     
  2. cungalunga

    cungalunga Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    Дали некој има искуство со завеси кои се влечат по земја, го допираат подот со некои 10-15 цм. Ми делуваат многу богато, ама се плашам дека многу ќе се валкаат...Плус сакам да се бели :?:
     

    Прикачени фајлови:

  3. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Можеби убаво изгледа, но завесите, какви и да се се лепак за прашина, брзо се прљаат, лошо мирисат и се една обвска плус. Затоа моето мото е- убави пвц прозори без завеса. Ем полесно за одржување ем посветло ем без мирис на прашина.
     
    На Azzra му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Каде низ Скопјево можам да најдам детски завеси?
     
  5. Macyyyyy

    Macyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ...Станот ми е комплет љиљаково со крем.....Е сега сакам да си купам завеси....Планирам крем проѕирна завеса и темно љиљакови драпери....Дали некоја од вас може да ми даде подобра идеја....И уште нешто имам прозор и врата заедно па сега незнам за таа крем завесата која должина да биде...Страв ми е да не ми испадне премногу монотон станот и теписи сакам да земам темно љиљакови....
     
  6. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.861
    Пол:
    Женски
    Е се очекував ама дека ќе има тема баш за завеси, не! Ама сепак браво, баш се мислев каде да прашам.
    Ставивме дома парно и ги извадив завесите бидејќи пречеа, е сега сакам да ги скусам до парапетот на прозорот односно над парното ама во дневна имам еден фиксен прозор со балконска врата, е тука не знам како да постапам.
    Мислам дека ќе е смешно кај прозорецот кратка завеса а кај вратата долга, или цела кратка да ја направам ама кај вратата да не дојде како поткусена, не знам не ме бива за декорации :(
    @cungalunga Вакви завеси ми делуваат како да се од некаде земени па несреќно закачени тука, не ми замерувај ама мене не ми се допаѓа. А и сета прашина од подот ќе ја собираат, е сега ако си спремна еднаш неделно да ги переш тогаш напрај си кеиф.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.072
    Ќе ти кажам мое непрофесионално мислење, пошто далеку сум од архитект :D
    Ми се допаѓа комбинацијава што си ја направила ама сепак јас би додала и трета па дури и четврта боја, затоа што некако ќе биде монотон просторот само во две. Имаш една варијанта боите што ќе ги уклопиш да бидат посмирени затоа што и онака виолетовата е доволно доминантна па можеш да играш на посигурна варијанта. Од друга страна имаш и некои посмели варијанти со воведување и на втора повпечатлива боја под услов совршено да се совпаѓа со виолетовата по тоналитет.
    Има различни начини како сето ова да го изведеш, можеш да ставиш или завеса во повеќе бои, или тепихот да ти ја разигра собата, исто и можеш да ставиш разни перничиња на гарнитурата, барем тие најлесно се менуваат ако евентуално ти здосади после некое време. Обрни и внимание на разните ситни украсчиња затоа што и тие многу често му даваат свежина на просторот.
    Како и да е само немој да ја направиш премногу темна собата и на крај да добиеш резултат како да се смалила. Најголем дел од времето мислам дека поминуваме во дневна па треба да биде пријатна за седење и да носи позитивна енергија и чувство на топлина.
    Или имаш опција ако не сакаш да имаш повеќе од две бои тогаш да додадеш впечатливи темнозелени растенија што ќе ти разбиваат монотонија и ќе го разубавуваат просторот во исто време.

    Еве некои слики за идеја што успеав да најдам. Знам дека малку забегав од темата, ама ова е само за да видиш како би функционирале различни комбинации на бои.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Macyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    dekorativno deluvaat ama ne sum za zavesi, mislam deka mi ja odzemaat svetlinata i go zatvoraat prostorot
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    Каде се продаваат завеси со реси?
     
  10. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Мене куќа без никакви завеси ми е некомплетна, ладна и празна. Ете, за во кујна лани летото си смислив една интересна варијанта, затоа што не сакав долги завеси како претходно, ама па не сакав и без завеси да останам. За да не објаснувам на долго и на широко, еве како излезе таа работа.

    P1040387.JPG

    Бидејќи ми се покажа како многу симпатична и практична варијанта, истото го направив и во спалната соба. Инаку, материјалов за завеси живо џабе го купив од Битпазар, го сошивме дома со мајка ми, корнизичките од Mr. Bricolage и ми испадна далеку поефтино отколку со класични завеси. Во спалната ми фалат само драпери, затоа што ролетните не функционираат.

    P1040390.JPG
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ме интересира од рпилика цените во „Талија“ како се движат?

    Ви благодарам
     
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @kikin Цената на завесите во "Талија" е од 400 ден.за метар па нагоре. Има голем избор и за таа сума вредат.
     
    На Victorian и kikin им се допаѓа ова.
  13. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас веќе година дена бев во дилема дали да ставам завеси или не ама се решив и купив материјал за завеси, некако завесите му даваат топлина на домот. Е сега сакам сакам да ставам плафонски корнизи и сакам да ги правам завесите на фалти, дали имате искуство со завеси на фалти или видео за начинот на шиење?
     
  14. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Во Талија во ГТЦ има навистина убави завеси ама цените им се солени, од 2000-6000 ден. од метар.
    Продавачката ми кажа дека имале дуќан и во Мавровка и таму 500 ден. од метар била најскапата завеса. Планирам деновиве да одам да видам што има.
     
  15. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ги видов во МАвровка, ама не се ни слични како во ГТЦ...обични се во мавровка затоа се толку. Јас си купив од женски пазар и топ ми се погодија, а дознав дека на талија завесите имало во пп некоја продавница и дупло поефтини биле
     
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @kikin Се сложувам со твоето мислење.
    Голем е изборот на завеси на женски пазар. Цените се пристапни, а можноста да се вклопат во ентериерот е голема според моите потреби (избор на неутрални бои) .
    И јас од таму купив пред извесно време. За квалитет се уште е рано да коментирам, ама кога се работи за завеси нужна е потребата старите да се заменат со нови и не би вложувала поголема сума за нешто што е доволно за да му даде комплетност на домот.
    Сакам едноставни по дизајн и практични за одржување и се надевам дека овие што ги имам ќе ги исполнат моите очекувања.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Dali znaete kaj ima gotovi kratki zavesi?
     
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    на женски пазар ќе ти ги скратат и порабат колкави сакаш ти...Мислам дека така функционира и на секое друго место
     
    На Paljus му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ModernMuse

    ModernMuse Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Дали знаете каде можам да најдам тавански корнизи? Не знам дали тоа е точниот назив :D
    Знаете оние како шинички за на таван, да му даде дополнителна висина на просторот:)
     
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @ModernMuse Такви корнизи имам забележано на Бит пазар. Изложени се на главниот влез на женскиот пазар
     
    На ModernMuse му/ѝ се допаѓа ова.