1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зависност кај децата од мобилни телефони

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 27 април 2018.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    Има :) наместо телефон земи некоја книга и читај, почни со 1 час во денот па види дали ќе ти оди :)
     
    На cresa-jagoda и simona_baby им се допаѓа ова.
  2. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Прво можеш да деактивираш социјални профили ,тел само за разговор. Времето пополни го со читање книги, прошетка и слично.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.188
    Пол:
    Женски
    Штом си свесна дека си зависна и сакаш да се смениш тоа е првиот чекор.
    Е сега за почеток почни да ограничуваш време кое го поминуваш на телефон. Почни да намалуваш пола саат дневно од тоа што сега користиш. На телефонот имаш мерач колку време поминуваш. Земи го тоа време и подели го на слотови дневно и стави да ти звони аларм после одредено време користење. Кога ќе се огласи алармот остави го телефонот и почни друга активност (читање книга, шетање, работење по дома, учење, јави се на телефон на некоја другарка и слично). Потоа пак врати се на телефонот, ама пак со аларм. По некое време намали уште повеќе користење пак со алармот. Пробај да најдеш некое хоби, нешто што може да ти го одвлече вниманието. По некое вреем кога ќе најдеш нешто друго што ќе ти биде интересно ќе намалиш.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Читај книги и шетај во природа.
    Убаво е што си свесна дека премногу време поминуваш на телефон. Одбери некоја книга со интересна содржина и така пробај, потоа може ќе ти се допадне читањето па ќе поминуваш помалку време на тел.
    Земи ги книгите од Хари Потер. Нема да сакаш да ги оставиш од раце.

    И јас поминувам многу време на телефон. На сабајле кога ќе станам седам околу 1 час потоа на пладне кога ќе заспија синко 2 часа и навечер исто кога ќе заспија синко седам по 3 часа :( свесна сум дека е многу.
     
    На lackygirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.244
    Кај нас немаше баш некоја зависност која не се лечи, ама не сакав да биде со одземање телефон, со лимити, некако сакав да створам услови сама да го остави телефонот, или да го користи минимум во текот на денот.
    Добри 6 месеци поминавме дома, ја занимавав со боење, разни игри и шетање во природа.Но сепак остануваше време за телефон.
    И купив животинче - домашен миленик.
    Мислам дека тоа ја преокупира.

    Така да, лекот не е насилно одземање телефон или гледање на тајмер колку време ќе гледа цртани туку лек е само детето да не посака телефон.

    П.С... во 2018 ја отворив темата зашто имав проблем, ама постепено го решив
     
    На Biljarkata, zuto, supergirlmb и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Седни учи, гледај телевизија, работи нешто по дома. Телефонот остави го во друга просторија. Убаво што си пројавила интерес да го сториш ова иначе :)
     
  7. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Спортувај, најди си некое хоби што ке те исполнува, декорирање или нешто друго
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.720
    Ти може проблемот си го решила, мене еве ми чука на врата:worried:. Корона-морона-онлајн учење-онлајн работа...Животот станува страшно комплициран долго време во 4 ѕида:doh:
    Ај да ја фатам темава со ред, да видам ќе најдам ли решение...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    Се согласувам. Децава поготво се толку време затворени дома , па онлајн часови - тука кај што сме сто пати ги отворија-затворија школите , па и да го испратиш надвор да игра со кого , не сум видела никој дете да пушти надвор.Барем овде кај нас зборувам. Моево има 10 години и за жал веќе е зависно од телефонот. Ќе најдеме нешто заедно да правиме ама тоа да е 1-2 часа во денот , настрана што учи , другото време е се на телефонот.
    Греота за децата :(
     
    На Bozica1980 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.244
    Го решив...како да не...
    Со затварањето дома и не дружењето не е во прашање телефон туку таблет.Барем по едро нека гледа.

    Настојувам да црта, бои, лепи колаж...сега ќе ја учам и мозаик да правиме, игра со кукли..
    Кога ке и го дадам таблетот настојувам да гледа некоја приказна на македонски јазик.
    Па низ разговор ја прераскажуваме.

    Имам моменти кога ,,куќниот притвор,, ни јас неможам да го издржам па давам таблет - што сака нека си гледа
     
    На _N_Girl_, koritsaki и Biljarkata им се допаѓа ова.
  11. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    Моето дете е многу зависно кога ке ме види дека зборам на телефон одма трча да го земе.Ништо не го интересира освен телефон.Почнав да одбивам телефон кога јаде.Ама писле јадење го бара.Како да го одвикнам?
     
  12. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    3.574
    Пол:
    Женски
    Така ке пресечеш нема тел и готово. Ке поплачи некој ден е ке се одвикне.
     
    На My litle pony, Mia Fuentes и Cka им се допаѓа ова.
  13. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.609
    Допаѓања:
    103.871
    Пол:
    Женски
    Ќе му одвлекуваш внимание, ќе му смислуваш игри и заедно ќе играте, читате книги, ќе шетате, возите точаче итн итн.
    Па ќе му направиш филм дека е распипан (исклучи го), нема нет (исклучи и тоа), телефон никогаш да не му биде во видик..
    Верувам знае и сам да барата, ама има начин за да не провалат и нека нема момент во Х ситуации дека "оп е сега работи, има нет".
    Занимацијата секогаш нека биде нешто друго.

    Моментот да не дадеш и он да плаче и плаче и да преплаче мене не би ми било опција..
    Па до вчера што се вика го добивал кога сака.
    На секоја навика има и одвика, вие сте дозволиле, така да ќе се поправите.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    Си играме секој ден,читаме кога јаде,после јадење не читаме многу ама многу шетаме.Кога ке и кажам дека не работи се љути и писка,а сакам и јутуб да и укинам дека стиска и може да направи некоја беља.
     
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
  16. Broken heart

    Broken heart Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2024
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека децата искрено претераа со мобилните телефони и тешко е да им се докаже дека само им штетат повеќе треба да се посветат на книгите без училиште нема ништо во животот дури сум размислувала дека и во училиште треба 1 час да се одвои од раководителот на паралелката да ги увери преку некои програми како влијаат мобилните телефони на нив нарочито кога игриците се агресивни и навлегуваат превише треба и наставниците и училиштата и родителите да се изборат со ова зло кое ги демне најмладите.ретко кое дете е самосвесно за тоа.значи треба работа и од училишен професионален кадар а исто така и од родителите честопати се извлекуваат па што јас да немам кога сите имаат зошто јас да не играм кога сите играат
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.037
    Допаѓања:
    6.614
    Пол:
    Женски
    Моето има 15 месеци.
    Телефон во рака нема земано.
    Кога не гледа,го бара,посега по него ама строго се кажува НЕ.
    Знам дека е рано и кога тогаш ке има телефон,ама дури можам да контролирам јас како родител, телефон нема да пипне.
     
    На DaftyCrafty и Broken heart им се допаѓа ова.
  18. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Ако бидам некогаш министер,ПРВО нешто што ќе направам е МОБИЉКА, ЛАПТОП и све таа техника ќе ја воведам над 18ГОДИНИ. Само така ќе имаме здрави генерации.(y)
     
    На Wideperpetual, Ava.84 и Broken heart им се допаѓа ова.
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.188
    Пол:
    Женски
    А како тоа ќе го направиш да ми је знати.
    Зависноста од мобилни/игрици и слично ја прават родителите. Не децата. И се создава дома, внатре зад затворени врати.
     
    На Srckata28, LiquidLuna, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    1.992
    Допаѓања:
    7.180
    Пол:
    Женски
    Таа зависност ја прават родителите и никој друг. Од луѓево околу мене чии деца се зависни од тел. побитно им е да седат со мене, отколку заедно да прават со децата нешто или да му понуди некоја забавна задача/игра на детето.

    После години кога детето незнае да збори како што треба на 5 години, нема вокабулар, нема изговор на букви, има агресија кога нема телефон, сфаќаат дека е грешка, ама пак го прават истото.
     
    На JoyJoy и Srckata28 им се допаѓа ова.