1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зависност од Facebook

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од meredith, 18 април 2010.

 1. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Многу луѓе во светот го користат фејсбук.Јас сум член на фејсбук и сум голем зависник.Никако не може да помине дена јас да не седнам на фејсбук да видам што има ново.Животот ми се врти околу фејсбук.По цели денови седам на фејсбук и денов ми проаѓа како 1 секунда.И сватив дека на фејсбук само губам време и не правам ништо корисно.Решив да се уклучувам на фејсбук да видам известувања , некој новости и така.Инаку сум љубител на физиката и хемијата и сега ги проучувам тие работи и се што е повржано со нив.Научив многу нови работи и имам време за се.Но ипак си седам на фејсбук во доцните часови.Како вие се справувате со зависноста на фејсбук,игричките и др. ствари кои се поврзани со интернетот и губењето време????
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  jas imav facebook do pred nekoj mesec, i eden den neke pa neke da mi se logira,i skroz mi se izbrisa profilot(ni drugarki ne mozea da me najdat).i si rekov aj da ne pravam nov da vidam bas kako ke mi bide bez fb.i mnooogu mi e poubavo, mnogu poinaku go koristam sega internetot, i imam mnogu poveke vreme za se.a ako nekogas me interesiraat nekoi sliki ili slicno,ke se upalam od kaj drugarki na 10min i tolku.
  inaku, po mene mnogu vreme za gubi na toj fb za bez vrska,ok e da go imas i se uklucuvas ete i sekoj den na pola saat i slicno, no sedenje po cel den,pisuvanje na status so pravis na sekoj saat,e cista glupost.duri i tel razgovori i odenjeto na kafe se zameneti so chat i dogovaranja na wall, pa ajde cel fb znae so koj se druzis i kade ke izlezes.ama toa e,navlekuva i dodeka da mu pomine popularnosta taka ke bide
   
 3. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  ax toj fb zavisna sum od nego :) nekogas poveke vreme minuvam na nego nekogas ne,nemam vreme so kerka mi me zbudaluva i ne mozes da sedis :lol: ama ima i nekoi denovi koga ne sum na fb podolgo i zavrsvam poveke rabota,ke iscistam cela kuka,ke izlezam,poubavo mi e :clap: ama zaso ziveam daleku od mk se ukl onaka da vidam koj ima koj e online i nekogas zaboravam da si legnam :^) si pomisluvam nekogas da go izbrisam,ama ne mozam :D
   
 4. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  lele lele ej moram da vi kazam jas nemam fb. zamislete imuna sum na site pritisoci da otvoram demek bilo ok , demek site kisnele tamu jas spored mene smetam deka ama ic ne e dobar i uste dolgo ne planiram t.e. ne planiram ic da otvoram a kako trgnalo dosta luge pocnuvaat da svakaat deka fb. ne e i bas najdobar. kolku tolku za da se slusnes so nekoj imam msn i skype a sto demek nekoj drugar ili drugarka od osnovno ili sredno ako gi najdam na face sea ke bideme top drugari abe tie sto sakaat da drugaruvaat so vas tie se sekogas pokraj vas i navistina vi se pravi prijateli ( izvinete no ova e moe mislenje pred se )
   
  На 4rever.unique и Bieber-Fever им се допаѓа ова.
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  ^^^Исто како јас да кажав. Од веќе горенаведените причини, ниту имам, ниту мислам да имам фб профил.
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Си отворив профил од пред точно една година. Играм фарма и обавезно се уклучувам барем еднаш дневно за да си ја средам :) Не го сфаќам тоа како зависност, напротив, благодарение на фејсбук си најдов многу роднини кои живеат во странство, исконтактирав со нив и ги видов барем на слика. За разлика од порано кога кредитот на мобилниот ми одеше за 2 недели, сега ми стои и со месеци затоа што комуницирам со сите преку фејсбук, на чатот или во инбокс. Се договараме за на кафе, за шетање, особено контактирам со колегите од факултет за заеднички проекти - се преку фејсбук. Забавно ми е, но кога имам друга работа се случува да не го отворам цел ден. Бидејќи сите другарки што сме во друштво сме на различни факултети, особено кога ќе дојдат испитните недели немам време воопшто да се видиме, така што преку профилите дознаваме што има ново кај нас, а потоа кога ќе ни завршат сите студентски обврски се гледаме на кафе како што е редот. ;)
   
 7. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  99% од луѓето од Македонија па и ресто не го отвараат фејсбук нити да се договарат за кафе,нити да се чујат со колегите,нити да видат што има ново кај нив(тоа е успатно) туку сите го отвараат да бркаат дечковци и девојки.Тоа им е првата намера и последна,а средната тоа е веќе друга работа.Има и корисни работи да видиш луѓе што не си ги видел шо се у странство подолго време на школување,живеат таму и слично но има и негативни работи и премногу дебили на коишто владата преку бесплатниот интернет им отвори можност да се просеруваат со својот провинцијализам и ниски коментари ЛОЛ
   
 8. gabigabi

  gabigabi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  leleee imam.... se vklucuvam onaka za zabava, da resam nekoj glupav kviz, a imam i farma :$ koja edno vreme ja izbrisam ama sega pak se vrativ :|
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.907
  Допаѓања:
  32.494
  Пол:
  Женски
  Имам профил на Facebook. Секој ден се уклучувам да видам што има ново. Ако нема ништо ново веднаш се исклучувам.
   
 10. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Не се сметам како зависник од Фб.Се пуштам дневно за да проверам нотификации и што има ново.Порано играв и игри меѓутоа ми се здосадија.Не сум ни била некој претеран зависник никогаш и не ми се случувало да го навивам алармот за да ја наберам фармата.Сега кога ќе се пуштам дремам само на почетна и не правам ништо.Понекогаш кога ми е досадно разгледувам слики и профили.Исто така и преку Фб контактирам со роднини од други држави.
  Би сакала да го избришам и би го направила тоа во иста секунда,ама со некои луѓе контактирам само преку ФБ и затоа малце потешко ми оди... :)
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Си го сакам фб пошто ми врши голема работа. На факултет прилично ретко одам, па си барам материјалчиња и да дознаам да не има нешто ново. Исто и со многу другарки од средно се најдовме на фб, па и со нив си зборам и си се договараме за на кафиња. И тоа е тоа. Игри не сум играла никогаш, ниту пак знам што игри има.
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Искрено, повеќе сум зависник од фемина отколку од фејсбук. Се уклучувам, проверувам што има ново, дали некој случајно коментар ми оставил или ми пишал порака и тоа.
   
 13. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.228
  Допаѓања:
  5.651
  Пол:
  Женски
  Порано имав , но ми стана досаден и deactivate ;)
   
 14. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  7
  срцки ми треба едн совет, имам фацебоок но сакам да играм на фармата а нензам како да се логирам и како да почнам, моѓеби ке е смесно малку но многу време не сум била на фацебоок а фарма воопсто и не сум играла, па ако сакте да ми помогните,
   
 15. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  И јас исто како Хипица, позависна сум од Фемина. :) На фејсбук бев порано , а сега само го уклучувам кога треба да се договорам нешто со некого, да пишувам со дечко ми или кога ми е досадно.
   
 16. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  302
  Јас бев корисник на Фејсбук ама ми стана досаден па го деактивирав оти стварно ствара зависност јас бев зависна од покерот и фармата стварно другите беа на 20 левел јас на 42 се тоа го играв ама сега не се замарам :D
  вака кога ке се уклучеш на фејсбук ке одиш горе на search и ке пишеш FarmVille ке ти се појави апликацијата и потоа ке кликнеш на неа и ке се уклучи..мислам дека помогнав маклу пиши дали се снајде :)
  п.с. ако почнуваш сега со фармата од први левел прво мислам дека ќе треба да си направиш земјиште баш и не се сеќавам како беше..
   
 17. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  7
  fala mnogu srcka, napraviv nesto se ukluciv nasadiv, pa ke vidam, fala mnogu ;)
   
 18. cool.girl

  cool.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Epa i jas se cuvstvuvav kako zavisnik od fb.. no koga izbrisav 90% od igrite svativ deka vremeto mozam da go trosam i na drugi webstrani a ne samo na fb.... ako porano sedev po cel den sega sedam po 2 saata max. nemam namera da go izbrisam bidejki najmnogu kontaktiram so lugeto preku ego i stvarno sea zasteduva kredit od mobiliot ... :)
   
 19. she-17

  she-17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  23
  јас имав фејсбук но од пред 2-3 недели немам.. го деактивирав. ми правеше проблеми во животот па си реков зошто да изгубам некои прекрасни работи во реалноста заради коментарии, лајковии и сл. пф и онака за пријатели ги имав само најблиските и сега многу ми е подобро оти комуницирам со нив во живо или барем преку телефон :) :) инаку ми беше преголема зависност, можев цел ден да киснам на компјутер и да вртам горе - долу да видам кој што објавил.. без везе стварно. денеска сите имаат фејсбук од 7 до 77 :^) некако ми стана претерано, претрупано и превештачко :D :D
   
 20. f.b

  f.b Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1

  Потполно се сложувам со ова :tmi: лоѓево се току преокупирани со фацебоок што не сакаат ни да комуницираат на друг начин ..... алоооо сонце има надвор .. АЈДЕ ДА ШЕТАМЕ !!! да пиеме кафе ... не на фб да ми праќаат кафиња, коктели, и др. :clap: :call: :rock: