Зависност од Facebook

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од meredith, 18 април 2010.

 1. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  291
  фб отварам само ради сестра ми и другарки бидејки некогаш ги мрзи да отворат скајп..слика имам само една некогаш играм покер али тоа е само кога немам што да правам или не ми се спие,имам само 160 пријатели а тоа се...другарки пријатели и роднини немам некој кој не го знам се ми е тоа ужи круг...и не разбирам како некои начукуват по 4000-5000 пријатели а 80% не ги ни знат или не ни комуницират со нив во нормалниот живот...
   
 2. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  73
  Овој фб е крив за се...па не можаам раат да си го живеам животов..појди-дојди да видам на фб..ново-старо..инбокс,чат...и 300 глупости кај го измислија..што убаво ми беше без него..Имам издржано 5 дена без фб..аама заради што бев во друга земја..инаку..на секој 2 часа...можеби и помлаку..и правец фб.Првото нешто што уклучувам кога го уклучувам комп. е фб..дури и ако треба домашна да пишувам...фб пред се.. ...а не сакам..ми се чини дека станав зависна..ах.... :tmi:
   
 3. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  вооопшто не сум зависна од фб, има со месеци не се уклучувам буквално заборавам дека го имам, бидјеќи се презаситив од такви страници сега ми се тапа. :|

  моментално сум зависна од форуми, youtube таму си имам профил, модниве странци како looklet, polyvore, mytaaz и panoramio, кои се сто пати поинтересни од фб.
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Мислам дека сум зависна од фб во буквална смисла на зборот затоа што не можам без него. :lol: Кога седнувам пред компјутер првото нешто што го отварам е фб, сите пријатели ми се таму и така... добро е и за одржување на контакти. Ама свесна сум дека некогаш претерувам и тоа не е добро. Сум издржала најмногу 2 недели без да се уклучам и тоа затоа што бев во друга земја и немав можност. Се надевам дека за брзо време ќе намалам со фб. :D
   
 5. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  190
  Обавезно секој ден сум уклучена :D
  Не дека седам пред компијутер туку онака прво станување сабајле се уклучувам па дури пред спиење се гасам :D Ми стана навика :)
   
 6. FuffyToooU

  FuffyToooU Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  119
  Имав фејсбук.. но веке немам.. и јас бев зависник од тоа, на ден мораше барем еднаш да влезам, но веке немам (го деактивирав) и убаво ми е без него, мислев дека нема да можам да издржам без него, но сега сватив.. вака е подобро :)
   
 7. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  јас не сум зависник ама баш ми се наоѓа зато шо мн мие досадно по цел ден сум дома,и се занимавам ;)
   
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.594
  Допаѓања:
  57.450
  Па, зависност... што знам, не дека не можам без фејсбук... ама кога можам, прво тоа вклучувам :D

  Го користам за повеќе работи... пример, за роднини кои живеат на други континенти, барем на слика можеш да ги видиш... или пак,... за школо, кога има некоја новина, веднаш на фб се пишува... корисен е се разбира, ама не треба да се претера со оставање статуси секој саат и тоа од типот - се бањам... :* уау, стварно, од вцто ли пишуваш |(

  Имам една другарка која си го избриша,... и гледам сега пак го активираше... ја прашав зошто, и ми рече... најискрено, се чувствував изолирана, сите нови работи,... било некој евент, или нешто материјал за школо кога си праќаме... се јас последна дознавам и едноставно чувствувам дека не сум во тек со настаните... :x
   
 9. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  73
  Ако има групна терапија за зависници од фб со задоволство ке им се приклучам на сесиите зошто сум З А В И С Н А од фб...... :@ Мада, деновиве не киснам толку на фб си имам и попаметни работи :emo: 8) :D
   
 10. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Користам Фејзбук но не сум зависник. На него седам 2 часа дневно најмаксимално :). Всушност, више и Фејзбукот стана здодевен, ќе уклучиш, почетна, инбокс, известувања, малце слики и коментари, и толку :)
   
 11. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Порано, кога имав многу за учење или многу работа, морав да го избришам. -.-
  Сега тазе ми е фб отворен, ама не сум зависна од него... :)
   
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  Животот ти се врти околу facebook? Извини, ама тоа не е нормално.
  Факт е дека facebook како и twitter станува животна навика, што мора да се спречи!

  Јас не сум зависна.
  Не сум играла игри, правела квизчиња за мои пријатели и ред други работи.
  Точно е дека постојано е уклучен дури и да не сум дома. Ете така си седи ради реда и троши струја упалениот компјутер. |(

  Имав обид пред месец дена кога го избришав и веднаш го активирав наредниот ден поради групата на мојот клас каде се договараме за тестови, испрашување, излегувања сите на куп...
  Сега не гледам причина зошто да го избришам кога не трошам саати седејќи на facebook, напротив. Многу повеќе трошам тука на форумов.
  Едноставно facebook помага во социализација и е полесна комуникација, така што не планирам да го избришам во скоро време.
  А зависно? Нема никаква. :)
   
 13. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.326
  Допаѓања:
  114.579
  Не, не сум воопшто зависна.Иако знам да го оставам оклучен да стои по цел ден. Го користам за полесна комуникација и пронаоѓање на пријателите.
  Мислам дека и без него би можела.. :D
   
 14. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Женски
  Не знам шо толку некои луѓе напнале дека ние младите сме биле зависни од фб , мислам мене фб воопшто не ми претставува зависност, а во последно време ретко и седам на фб... онака кога немам шо да праам, анема шанси да ги запоставувам другите работи само за да седнам на фб.. :)
   
 15. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  223
  Имам фејсбук, но на него освен кога ќе видам дали има нешто ново се задржувам само доколку се договарам со некого нешто.
  Немам потреба да го бришам, ниту губам време на него ниту сум зависна од него.
   
 16. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.862
  Пол:
  Женски
 17. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.907
  Допаѓања:
  5.919
  Пол:
  Женски
  порано за да не станам зависна го деактивирав постојано и искрено воопшто не се замарав ни што има ни како има потоа го избришав скроз воопшто не користев после тоа си направив нов само за полесна комуникација искрено а и не ми е којзнае колку корисен имам мал број на пријатели скоро сите познати се улкучвам гледам што како и толку ретко кога може да ме најде некој на чат скоро никогаш ...
   
 18. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Според мене Facebook е најголемата глупост што постои на денешницата :puke:
  Наместо да биде мрежа каде што навистина можеш да разбереш нешто корисно,претворен е во една голема мизерија.Од едно огромно лицемерие не гледам ништо повеќе тука. Преплавен е со лигушење од типот на те сакам,кисс4е...итн,а уствари во приватниот живот не се ни поздравуваат.
  Е добро, ако сакаш да влегуваш во туѓата приватност кој со кого е во врска,кој со кого се скарал,кај бил,кај се напил сокче,кај се напил пиво,кај си извршил нужда,Facebook е најдоброто место :!:
  Најмногу ме иритира некои што при секое излегување од дома прават по милион фотографии и веднаш ставаат се на Facebook :x :fubar: (познавам една таква |( ) и имаат по милион албуми.Добро бе луѓе стварно не сваќате дека е мизерно? :^) Стави неколку слики да се знае од кого е профилот и доволно е.
  Се на се го деактивирав мојот профил уште одамна.Мојот живот не се врти околу Facebook,a ни тој околу мене! :hai:
   
 19. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  :nod: :nod: Да, нажалост. :x
  Ама сега поинтересно ми стана на Фемина, него ли на Фејсбук. Којзнае можеби и ќе го избришам привремено. :)
   
 20. Aurelia-Aurita

  Aurelia-Aurita Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  40
  Не би рекла дека сум зависна. Наоѓам многу поинтересни работи за правење кои не се на интернет. Фејсбум имам бидејќи знае да биде интересно и таму, и многу полесно се одржува контакт со личности кои не се блиску, но никогаш не сум била зависна од него :)