Загадувањето на воздухот во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sesil, 11 декември 2017.

 1. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.319
  Допаѓања:
  18.232
  Пол:
  Женски
 2. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.506
  Итно да се направи нешто со загадувањето во Скопје. На ниво на цел свет сме на 7 место:|
  Да се донесат прочеститетелни колектори да се постават на неколку места со тоа што ке биде прочистување на воздухот.
  Да се стимулира ако треба и финансиски плус за тие кои што го користат јавниот превоз, да се забрануваат повеќе возила во градот во центарот со тоа што би се намалило загадувањето. Да се направат некои мерки иначе како ке се заладува загадувањето ке се зголемува и ке пречи на дишењето.
   
  На IvanaJenner и DAngel им се допаѓа ова.
 3. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  517
  Пол:
  Женски
  Многу е загадена државава, посебно СКОПЈЕ. Но со толкав сообраќај..|(
   
 4. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  97.158
  Пол:
  Женски
 5. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.960
  Допаѓања:
  3.586
  Како да се справиме??? Што да се превземе???
   
 6. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.443
  Пол:
  Женски
  Ќе пукнам од мака, ке си умрам од мака..Абе што гнаса од луѓе живеат во оваа проклетија од држава??????
  Сите зазбезекнати за идентитетот, за името, за вмровците и сдсовците, а никој не го били уво што сме први во свет по загадениот воздух, никој не го занима дека ќе не снема од земјата, ќе испоцркаме од карциноми на плуќа а не од името, дали сме север или југ, е голем ку*..Никој да не помисли на децата што ги труеме, егзодус....абе срамота, грев треба да не јаде што свесно труеме цел народ и никој на улица не излага...
  Јебало вас име...децата едвај ви дишат...

  Незнам дали има решение, знам дека никој не мрда со прст...Илјада страни пишан за политика а за загадениов воздух:!:
   
  На candy.cane, IvanaJenner, Elen4e_sonce и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.319
  Допаѓања:
  18.232
  Пол:
  Женски
  Скопје најзагаден град во светот.
  Бравооо :clap:
  Едвај милион жители имаме.Од некои градови не сме ни 1/4 ама најзагадени сме.
  Свест кај народов НУЛА :@
   
  На candy.cane, Cinnamon Bun и baba Rada им се допаѓа ова.
 8. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.694
  Пол:
  Женски
  100% се согласувам со напишаново. :clap:
  Да размислуваа сите вака, многу поинаква ќе беше ситуацијата.
  Ама не, за политика и глупости (во споредба со ова нешто) сите се спремни градот да го блокираат и војни да креваат, наместо да размислуваат што на вистина е за доброто на нивните деца... :fubar:
  Жално.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.256
  Допаѓања:
  116.797
  Пол:
  Женски
  Screenshot_7.jpg

  Секоја година иста приказна. Се некои планови се праат, некои мерки се презентираат, ама никако да се спроведат
   
  На Alisa22, oblace1, HardSex и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.319
  Допаѓања:
  18.232
  Пол:
  Женски
  Не ме карајте ама мене не ми личи многу загадено.
  Бар јас не осеќам.Памтам првата половина на распустов буквално прст пред око не се гледаше.Можевме жмурка со отворени очи да играме.Со денови сум надвор и денски и навечер и тоа настината, немам приметено дека е нешто ептен загадено.Обично ме гребе плуќата или кивам.
  Постот во саботата што го пишав стварно го мислев.Најзагаден град сме да само што не осеќам веќе како што кажав.
  Уствари кога ќе сфатам, се е ствар на навика.Може сум се навикнала на смог и чад.Да мрднам од Скопјево на ден-два ќе увидам разлика.
   
 11. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.312
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Машки
  Според извештајот на EUROSAI – Европската организација на врховни ревизорски институции, индустријата е најголемиот загадувач во Македонија, а веднаш потоа загревањето на домаќинствата и помалите фирми.
  https://meta.mk/megunarodna-otsenka...i-e-nesoodveten-i-nemate-kontrola-vrz-merkite

  Еве го и извештајот. На 29та страна се подредени изворите на загадување по приоритетност, а на 78ма страна е целиот извештај за Македонија.
  http://www.dzr.mk/Uploads/1_Joint_report_on_air_quality_2019-LQ_updated2_REDUCE_FINALE.pdf
   
 12. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.626
  Допаѓања:
  68.606
  Со кој памет бе Шилегов ќе ја затвора Гинекологија ЧАИР???
  Нека им рече грејте се на струја месецов, и следниот додека да се реши греењето со мазут, јас ќе ви платам, како што владата плати долгови на шиповцине за струја!
  Нормален ли е овој бе?

  Не така. Затвори фабриките!
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.568
  Пол:
  Женски
  Воздухот во цела Мк е загрижувачки загаден, а не се презема ништо на тој план. Секоја година истата приказна. Летниов период е помала загаденоста, ама затоа пак во зимскиот е страшно загаден.
   
 14. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  893
  Допаѓања:
  1.838
  Пол:
  Машки
  Летниот период период успешно го решаваат проблемот со загадувањето, зимскиот период неуспешно го решаваат проблемот со загадувањето.
  Безрезервно работат и се трудат цело време, на што ние треба да бидеме неизмерно благодарни, од дното на нашите срца.
   
 15. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.626
  Допаѓања:
  68.606
  Почна сезоната, а ние до каде сме?

  https://okno.mk/node/80676
  Не е реализирана ниту една мерка од владиниот План за чист воздух

  Каде ќе бегаме зимава? Дајте идеи како да не сме у Скопје цело зимо? јас имам денови од одмор па планираме на планина почесто а и секој викенд, имаме дома прочистувач, имаат во градинка во секоја просторија прочистувач, ама не е тоа тоа.
  Дајте идеи?
  Исто и Битолчани можат да се вклчучат, со оглед на тоа дека и таму е заадено како у СКопје, а и во Струмица.
   
  На andrejko82 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. andrejko82

  andrejko82 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  5.494
  Пол:
  Женски
  @Cka немам идеја ..единствено само подобри маски за надвор (оние со филтри за пм честички)
  ништо не се превзема..идеја за инвертори не е којзнае каква идеја и пак не го решава проблемот...само се збори во текот на зимата, системите за континуирано мерење ги исклучија да не се крева галама околу вистинската вредност на измерените вредности и така, се вртиме во круг...
   
 17. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.359
  Допаѓања:
  36.399
  Пол:
  Женски
  Поостри казни за загадувачи,пренасочување на сообраќајот и забрана за возила на планински предели,реални субвенции за алтернативно греење...
  Има начини,нема волја!
   
  На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
 18. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Во последните неколку години воздухот во Македонија поготово во Скопје, Битола, Тетово, Куманово а и другите градови е многу загаден.
  Според мене крајно време е да се превземат некои поголеми иницијативи за да се намали загадувањето бидејќи како што гледам протестите и групите против загадувањето немат никакво влијание врз власта веќе долг период за тие да превземат нешто. Загадувањето на воздухот најмногу го прават фабриките, но исто така и автомобилите а и луѓето со тоа што горат се и сешто.
   
 19. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.487
  Допаѓања:
  17.925
  Пол:
  Женски
  Ршение е да проработат законите во државата и да се казнува се што не чини . Не да се удира по опстанокот на луѓето , туку дебели парични казни за газдите на фабриките . Автомобили на дизел се возеа и пред 15 години , така да процентот на загадување од истите е минимален за разлика од она што го дишеме денес.
   
  На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
 20. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.359
  Допаѓања:
  36.399
  Пол:
  Женски
  Забрана за некои возила и пренасочување на сообраќајот се можни решенија кои би биле лесно остварливи,но без притисок од народот ниту една власт нема да се нафати.
   
  На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.