1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заглавена во минатото

Дискусија во 'Секс' започната од mila24, 14 јануари 2010.

 1. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  Se se sluci pred 8 god.koga imav samo 16 god.Bev na odmor , tamu uste prviot den se zapoznav so eden decko koj seuste se trudam da go zaboravam ama nikako ne mi odi,bevme zaedno tie 10 dena ,nibese ubavo, najloso od se imav odnosi so nego i mi bese prv.Sega imam 24 god. imam seriozna vrska od 6,5 godini go sakam najmnogu na svet deckoto so kogo sum,ama mislam deka sum zaglavene vo minatoto,postojano mi se vraka filmot na toa leto i koga ke pomislam sto se sluci i na toj decko custvuvam nekoja macnina togas ne custvuvav nisto za nego mislam i deka i ne go sakav i znaev deka taa letna avantura nema idnina zasto on bese od drug grad a vrskite na dalecina nikogas ne uspevaat.A i togas bevme samo deca od 16-17 godini za da mislam na seriozna vrska pa zatoa i prekinavme se slusavme nekoe vreme po telefon ama i na toa staviv kraj zasto nesakav da prodolzuvam so nesto sto za togas mislev deka nema idnina.A sega se izmacuvam i se nerviram,koga i da sakam da bidam so deckomi bliska i intimna, (nie imame odnosi) sekogas mi doagaat tie minati momenti i ja gubam zelbata za se.Sakam sovet za mojava situacija,zosto nesakam da go izgubam deckoto so kogo sum poradi nesto sto mi se slucilo pred 8 godini.
   
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Значи со други зборови сакаш да кажеш дека никогаш не си се помирила дека првиот пат го имаше со погрешна особа?Мислам дека треба да размислиш подобро за да сватиш дека не треба да жалиш за она што поминало, тоа тогаш си го направила бидејки во тој момент си го сакала.Обиди се да го поттиснеш тоа чувство, и нека ти остане добар спомен од минатото,затоа што пред се тогаш си била свесна дека ќе немаш иднина со дечкото на кого си му ја дала невиноста, а сепак си го направила тоа.Штом си го направила значи си го сакала тоа.Полошо би било ако си била пијана или сл.
  Не знам дали си разговарала со сегашниот дечко на оваа тема, или дали тој приметил дека кога сте интимни ти леташ со мислите, и ако не си , а мислиш дека нема да ти се налути разговарај со него и кажи му што те мачи, и можеби со добар разговор ќе ти помогне да го надминеш тоа. Поздрав и ти посакувам среќа.
   
 3. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  Ne sum bila pijana zasto ne konzumiram alkohol ni togas pa ni sega,so segasniot decko ne sum razgovarala ,ai i nemozam da go napravam toa zasto i neznam kako bi reagiral a deka ima primeteno deka sum otsutna koga sme zaedno IMA samo sto nikogas ne mi iima kazano pozz
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
  Spored mene ne treba da mu kazes na decko ti nisto, bidejki sigurno nema da izreagira smireno da doznae deka po tolku vreme ti mislis na drug. Edinstveno sto mozes da napravis e da se obides da ne mislis na nego tolku ili pak da probas da go pobaras ako se uste mislis deka ima nesto...ako ne moras samo da zaboravis. Znam deka e tesko ama moras da se pomiri so toa.
   
 5. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  i jas mislam deka bas deckomi nema da bide smiren ako mu kazam,a za toa da se obidam da kontaktiram so nego malku se dvoumam jas mozam koga sakam da mu pratam poraka ili slicno go imam kako prijatel na fb ama ne se osmeluvam
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Сакав да кажам дека тогаш си била СВЕСНА за постапките твои.Ако за 6 и пол години сеуште не го научи дечко ти и не знаеш како ќе реагира на тоа на тоа не му кажувај, иако не знам зошто би се налутил, ти никаде не спомна љубов, кажа дека тоа со првиот било само авантура , дека не си чувствувала ништо спрема него. Значи не мислиш на првиот од што го сакаш туку од тоа што се се каеш дека го направи тоа со него.Јас така те сваќам.Велиш дека има приметено дека си отсутна кога сте интимни, па ако мислиш дека е подобро тој да си „ нагаѓа “ што е тоа што не ти дава да се опуштиш кога си со него, трај си и пати си... Ама верувај нема ништо што не може да се реши со добар разговор, и полошо за тебе ако такво лошо чувство носиш во себе и тоа со години. Позз
   
 7. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  neznam deckomi kako ke reagira zasto po priroda e ;ljobomoren a nesakam da mu spomnuvam raboti od minatoto zatoa sto nesaka da slusa za takvi raboti sum probala od okolu da mu kazam ama on vika mene ne me interesira tvoeto minato mene si mi bitna ti i nasata idnina,a smetam deka ako mu kazam deka i mnogu ke go povredam.Edno znam samo deka se kaam za toa vreme i barem nikogas da ne go zapoznaev ama se se slucuva so nekoja pricina i znam deka sakam da go zaboravam ama se poveke i poveke mislam na minatoto a toa strasno me nervira i me gusiii. :evil:
   
 8. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  malku si nejasna vo svoeto izlaganje,dali ti sakas da bides so toj "prviot"ili ne?go sakas li nego,ili ovoj sto ti e dolga vrska?moras prvo da rascistis so samata sebesi sto sakas,a posle da deluvas.Ako seuste custvuvas nesto za toj prviot iako ste bile samo 10 dena zaedno pred 7-8 godini,togas ne cekaj,probaj da go osvois,a na segasniot raskinimu i ne go zalazuvaj poveke ako ne go sakas vistinski..A ako go sakas segasniov decko so koj ste veke 6 godini(mnogu vreme) togas sto ima da se zamaras so nesto sto bilo tolku odamna,nema nikakva pricina za nekakvo kaenje i slicno,bilo pominalo :) pozdrav
   
 9. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  epa i na mene samata ne mi e jasno sto sakam dali go sakam prviot ili segasniot.Mislam deka ako ne go sakav dockoto sto sum so nego tolku dolgo vreme odamna ne bi bile zaedno,a za toj prviot stvarno imam nekoi nejasni cuvstva,koga ke pomislam nekogas na nego mi se prevrtuvaat peperutki vo stomakot :D a nekogas pa mi se gadi :roll:
   
 10. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  e cim neznaes so sakas togas tesko tebe :) a da si se vidis ti so toj prviot,da si iskocis na kafe pa moze togas ke ti se razjasnat rabotite :D vaka kao da go idealiziras na momenti a nema potreba,moze ke se razocaras od nego koga ke pominete nekoe vreme zaedno :?:
   
 11. Maloto-Divo

  Maloto-Divo Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Jas se soglasuvam so ova mislenje na tanja6...Podobro ke ti bide da se vidis so toj stariot,pa posle da si razmislis i mozebi kone4no ke znaes i samata sto sakas...Ne mozes vaka da prodolzis...Se nadevam ke go resis problemot :) Pozz
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Znaes sto mila24?Razmisli ubavo,mozebi toa sto se sekavas na nego e zaradi toa sto ti bil prv i ete,fluidot prorabotil,ama pomisli na toa deka sega imas decko koj 6,5 godini te saka i vo tebe ja gleda svojata idnina.Mozebi navistina e dobro da se vidis so tipot pa ke ti stane jasno sto sakas.Samo ne ocekuvaj premnogu,mozebi toa "jagne" sega stanalo "volk" pa ke se razocaras,ili mozebi ima sosem drug nacin na zivot,zenet e i slicno.A deckoti sepak te saka,a i ti ne si ramnodusna stom si so nego tolku vreme.Pozdravce!
   
 13. Ednostaven

  Ednostaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  216
  Едноставно е!!!!
  Се согласувам со претходните два коментари. Мораш да се видиш со поранешниот дечко и да сватиш дали има нешто помеѓу вас. Јас имав слично искуство, се додека не се видов со поранешниот дечко и да сватам дека за цело време јас него сум го идеализирала, сум го замислувала нешто што не е... Сега ми е се појасно и уживам со сегашниот партнер!!!!
  Поззз
   
 14. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  mozebi imate pravo,ke vidam sto mozam da napravam i dali ke imam hrabrost da go pobaram i da se vidam so nego :? ama moram prvo dobro da razmislammm, :roll:
   
 15. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.093
  Допаѓања:
  1.128
  Пол:
  Машки
  Eden sovet od Marley...Pol:mashki...pa razmisli...
  ...sto bilo pominalo...ne se vrakjaj nazad...
  ...gledaj shto kje bide...zoshto i toa kje pomine...
   
 16. doktorka

  doktorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  7
  se soglasuvam so posledniov komentar......sigurna sum deka togas so se custvuvala najubavo na svet ama nema potreba da se vrakas na nesto sto veke odamna si mu stavila kraj barem ti taka si se isponasala so toj prviot decko vo vrska so vasite povremeni telefonski razgovori .
  Mislam deka ne treba da mu kazuvas na segasniot za prviot, nema potreba da znae i onaka toa e vo minatoto ,a ti gledaj da si go premines ovoj problem ako moze taka da se narece zosto ocigledno ti pretstavuva nekoj tvoj psihicki moment. Taka ke tie polesno , nikogas nema da bides srekna ako prodozlis so razmisluvanja za minatoto ,ama sekogas odgovort se krie vo samite nas ...........tvoe e da izberes ;)
   
 17. Dirty-angel

  Dirty-angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  16
  Nova sum na forumov ama me zaintrigira temava i morav da ti pisam.
  I jas imav slicna situacija, imav najprekrasen decko, so nego bev 2 godini i bas zaradi ovie "problemi" od minatoto si rasipav se. Nikako nemozev da se pomiram so pomislata deka so drugiot od minatoto bi mozelo da mi bide podobro i resiv da probam da se vidam so nego i iskreno se razocarav. Me iskoristi samo za da si pomine dobro a koga dozna deckomi tolku go povredi toa sto veke 5 meseci ne saka da zboruva so mene...
  Taka da najiskren sovet, ako stvarno si go sakas deckoti, ne rizikuvaj za nekoi GRESKI od minatoto da si rasipes SE samo zasto sto se prasuvas kako bi mozelo da bide...
  Stavi kraj i prodolzi si da uzivas so segasniot, se nadevam imas prekrasna vrska so nego i ne vredi za nisto da si ja rasipes :)
   
 18. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  Stvarno neznam sto da pravam i dali da go pobaram,a site mi go kazuvaat istoto deka samo ke si gi iskompliciram rabotite i ke si ja upropastam vrskata, ama moram da se oslobodam od toa sto go cuvstvuvam a neznam kako :( gledam deka poveketo mi kazuvate deka ke se razocaram, i ako go pobaram ne bi sakala da brzam so odlukite i da me iskoristi pa da se custvuvam poloso ama i mi vikaat deka e podobro da se vidam so nego i da odlucam bas teska zadaca
   
 19. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Slusaj si go srceto ;) ;)
   
 20. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  Marley fala za sovetot mnogu e dobro koga ke procitas sovet od masko zasto bas e retkost nekoe masko vo denesno vreme da dade sovet na devojka Pozz