1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Задолжителна пракса

Дискусија во 'Образование' започната од angel92, 15 септември 2011.

 1. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.629
  Допаѓања:
  3.364
  Со новиот закон на министерството за образование, на сите студенти им е задолжително да одат на пракса. Дали вие бевте летово? Дали сте за или против задолжителната пракса? Споделете го искуството :)
   
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.834
  Пол:
  Женски
  Задолжителна Пракса

  Јас одев на пракса а учам во медицинско училиште.Бев на пракса во болница и бев задолжена да им ставам сигнатури на шишињата со инфузии, а потоа истите да ги редам во магацинот. Интересно беше и се осеќав многу паметно посебно кога една постара жена ми рече Докторке тука се чека? хахахаах.Исто бев на пракса во аптека таму одев пет дена :) :) :) :)
   
 3. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.709
  Пол:
  Женски
  Одев на пракса 2 недели во еден хотел и го замразив хотелското работење засекогаш. |(
   
 4. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Мислам дека баш е ОК оваа,бидејќи нас школството ни се состои од теорија,а од пракса ни п!
  Јас сум фармација,и лето одам на пракса во аптека.Интересно е,и многу полесно ги учам лековите во аптека отколку да ги учам еден по еден од учебник на памет! Ја подржувам оваа одлука и би требало да се спроведее за сите струки! :!:
   
 5. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  Во секој случај сум ЗА задолжителна пракса за студентите. Јас годинава почнувам на факултет и знам дека во лето ти препорачуваат место за пракса или сам си бираш, но мора на крајот да имаш потпис. Повозрасни од мене ми кажуваат дека е интересно и ако си заинтересиран полесно се учи струката, а и повреден и покорисен се чувствуваш. :) :) И јас одвај чекам да се "пицосам" во некое кошулче и да бркам некоја работа :)
   
 6. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Па да праксата е потребна и еден месец да е пак ќе стекнеш некое искуство и ќе научиш некои работи.
   
 7. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Јас немам задолжителна пракса туку практична настава на која ни покажуват што треба да правиме :D
  Мислам сега во 3-та год. ќе имаме неколку дена пракса :?:
   
 8. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Јас треба да одам на пракса 10 дена некаде да најдам треба.. Ама секаде е зафатено иначе на информатика сум средно. И на нас ни бараат пракса. Другар ми кажа дека се се учи на пракса. Тој ни половина незнаел од тоа што го научил на пракса додека одевме на школо и учевме од учебници. Најважно е само потпис да има дека сум била некои и така даваат потврда без да одиш на пракса.
   
 9. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.733
  Допаѓања:
  32.012
  Пол:
  Женски
  Бев на пракса летото 1ва за 2 година на факултет. Одев 1 месец во основен суд и сум задоволна, бидејки праксата е многу потребна ( не е само теорија, научи и готово ). А оваа година не бев на пракса од оправдани причини
   
 10. MerriS

  MerriS Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ги ставив студиите на мирување во период од една година. Сега треба да запишам година но немам реализирано пракса. Ќе може ли да се земе само потпис за реализарана пракса од некоја фирма или ќе прават проблем?
   
 11. little.doll

  little.doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  23
  Има ли некој одено на платена пракса во Арцелор Миттал во Скопје ?
   
 12. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.403
  Пол:
  Женски
  Некој да предложи пракса каде што бил/а?