1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заедничко поткровје

Дискусија во 'Правни совети' започната од genkisi, 23 мај 2013.

 1. genkisi

  genkisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  So Tatko mi i brat mi poseduvame zaednicka kuca koja ima tri posebni vleza.
  Znaci sekoj od nas koristi poseben vlez.
  Imame izvrseno i fizicka delba so toa delot sto jas go koristam vodi do potkrovje,zanci jas go koristam spratot od kucata a tatko mi i brat mi go koristat prizemjeto i tie nemaat fizicki pristap do potkrovjeto.
  Me interesira bidejci se naogam na gorniot sprat dali jas imam pogolemo pravo na potkrovjeto odnosno dali mozam
  da go adaptiram za svoi potrebi ili treba da baram dozvola od imenovanite i vtoro bidejci krovot vece nekolku godini propusta dali se dolzni istite da ucestvuvaat vo negova rekonstrukcija ako vece postoi zakonska precka da samo jas go koristam.
  Da napomenam deka kucata nekolku pati e dograduvana i za toa postoi celokupna dokumentacija no so najnovite zakonski izmeni za dokazuvanje sopstvenost na zemjisteto i stambenata zgrada postapkata se uste ne e zavrsena
  so toa sto se uste nememe izvadeno imoten list.
  Pa koj e vasiot sovet odnosno dali treba da cekam uste edna zima ili ne daj boze da mi padne krovot.
   
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Zaednicko Potkrovje

  Иако јас имам 15 години сакам да го искоментирам ова што го имаш погоре напишано, значи според мене штом куќата ви е заедничка секој има право на поткровјето без разлика што само ти физички имаш пристап до него, а за поголемо право за користење на поткровјето нема никој освен ако некој од вас материјално не учествувал повеќе во градењето на куќата и поткровјето. И се додека не се изврши судска поделбата на куќата заедно со поткровјето секој од вас има обврска да учествува материјално во реконструкцијата. Сепак најдобро е да се консултираш со некое правно лице-адвокад.