1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закинтос (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од VACA, 5 јули 2010.

  1. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Девојки, ајде ве молам за мала помош. Дали вие што сте биле на Закинтос имате престојувано или го имате посетено Аргаси и какво е вашето мислење за ова место. Плажата, ресторанчиња, продавници и сл.работи.
    Дали местото е за одмор за млади луѓе? Ми треба ваше искуство што мислите Аргаси или Лаганас

    Ви благодарам
     
  2. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    ^ јас не сум била на Закинтос, ама од муабети што сум слушала, Лаганас е повеќе место за млади, има мнгоуу журки, а Аргаси е повеќе семејно место :)
     
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Лаганас е за млади, има каде да се прошета, многу улици, многу кафичи и ресторанчиња.

    Аргаси е ептен мало местенце, една уличка, има продавнички но ресторани и кафичи речиси и да нема...Таму е повеќе за фамилијарни луѓе, далеку од бучава. А најлошо е што Аргаси нема плажа! Буквално! Имам гледано слики од некои вили, си имаат импровизирано плажичка со трева и малку песок што донеле. Во Аргаси бев само на поминување, немаше зошто да застануваме таму.
     
  4. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    ^ Многу ви благодарам, ќе го земам во предвид ова што ми го кажавте.

    Поздрав
     
  5. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Ако сте за журки Лаганас, ако сте за разгледување на островот тогаш Аргаси, најблиску е до најубавите плажи.
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    A Мене ме интересира дали на пример можеш со автобусче или комбенца од Лаганас да ги прошеташ и останатите места? Какви се плажите на Лаганас?
     
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Супер се плажите што се на самата улица на Лаганс.
    Има и една плажа на која се иде пешки, преку плажа, малку по вода, па преку едно мовче, се плаќа влез ама со тоа имаш гратис пијачка. Cameo island се вика ама е стварно рај
    [​IMG]
    Таа плажа има ептен убав поглед, т.е кафичот е таков со бели платна и под сенка е дува ветер и водата е многу чиста и ладна, ама затоа е камења. Таа е повеќе за уживање и за завава дека има секоја недела white party и општо секој ден има диџеј и супер забава за преку ден.
    Има и други плажи малку поодалечени од Лаганас, има автобуси не беше скапо по 3 евра превоз, навака и натака.
    Ми текнува на Бананa бич мене ептен ми се допадна.
    Другата беше малку поодалечена Геракас ми се чини се викаше имаше убави кафичи и супер плажа ам се наплаќаат лежалки и доста скапо по кафичите. Ама пејзажите се нешто врв, мислам дека тој одмор пред 2 годни си ги наполнив сите батерии и се изнауживевме, изнашетавме изнажуркавме со во едно.
    Градчето е исто доста блику и е убавко ние 2 пати бевме се шетавме еднаш фативме дури и парада имаше огномет некој празник им беше.
    На самата улица на Лаганс има 3-4 агенции што организираат разни активности, и во нив работат Македонци или Срби сигурно, ние 2ца Македонци видовме и они ни кажаа каде стојат автобусите за плажите и колку се плаќа најубаво ќе ви биде таму да си прашате. Луда забава има дефинитивно кафичите до 5 -6 сабајле работат ама и убав одмор може да се истера и без да излегуваш секој секоја ден. Најубаво ми било да си комбинирате и обавезно да одите на крстарење и во аква паркот, тоа за мене не се пропушта.
    П.С еве ти линк за плажите на Закинтос има слики гледај па одлучете на која да одите на која не
    http://www.greeka.com/ionian/zakynthos/ ... ctures.htm
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  8. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Девојки планираме во септември да идеме на Закинтот т.е Лаганас, може ли да ми кажете од прилика колку се лежаллите и дали има место за сами да си постелиме.
     
  9. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Бесплатни се ако земеш пијачка, инаку зависи на која плажа си, ама на повеќето дозволено е и сами да си поставите чадор
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    ^^^Јас сега се вратив од Закинтос и лежалките со се чадор беа бесплатни 99%.
    Се наплаќаа само на плажата од еден хотел, инаку речиси се беше бесплатно, имаа натписи на табли дека се бесплатни, а земање пијачка е индивидуален избор. Доаѓаа да прашат да не сакате нешто за пиење, ама не е тоа услов за лежалка и чадор.
    Имаше простор за свој чадор и пешкир, одма од главната улица доле на плажата, тој дел е празен и тука можеше, а и подоле пред Хавана плажата исто видов дека си ставаа пешкири, мислам на секое слободно делче гледав по некој чадор поставен.

    Инаку за сите што ќе одат, нека не се товарат со храна, навистина е ефтино, секакви порции од комбинација сендвич, пилешки прсти, гиро или парче пица + лименка беа за 2-5 евра, зависи од храната, гирото е од 1.50 во Кинг оф Бургер, до 2 во било која таверна ,2.5 на плажа во тие таверни, сок на плажа 2.5, цеден портокал на плажа 3, кафе на плажа 2-2.5, милкшејкови по 3.
    Козметики по локалните продавнички со сосем пристојни цени, сецкан леб со 20 парчиња 2.20, чипсови од 1.80 до 4 (зависи од вкусот и големината), лиснати по 1 евро, овошна салата во големо пластично 3.50, благи чоколадни стапчиња во цилиндрична кутија од 1.30 до 3.50 ( за 400 грамско кутивче), краосани 4 во пакет за 1.45, 7 дајс мали краосанчиња во она големото пакување 2 евра, ташни/марами по 3 евра, наочари до 5 евра, шампони по 3 евра, млека за сончање и по 7 евра...
    Пијачките во диско идеа на промоции, 2 коктела за 5 евра, или 2 коктела + шатови за 5 евра, во маркет вино по 3 евра, вотките по 4 евра, бризерот 2.5 , пиво имаше 24 лименки по 500 мл за 18 евра...

    Тури за шетање имаше со различни цени, зависи од агенцијата.
     
    На green.eyes, Em4e711 и passion.for.fashion им се допаѓа ова.
  11. Lusija

    Lusija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0

    Ejj Bravo i blagodaram za komentarov :D ovaa godina edna poznanicka se vrati od Zakintos bila na Laganas so decko i pa ja prasav vika bilo skapo anglicanite bile odvratni se plakalo vlez vo diskoteki ne mozele za jadenje da kupat od sto eden tost mal bil 5 lezalkite nekade bile 6 evra a na dr plazi od 3 do 5 evra pienjeto bilo skapo i sea demek vo sezona uste poveke gi nakacuvale cenite.... nie sme drustvo i mn ni se ide na zante :D i bravo sto si pisala ceni za sve :) se mislime sto da pravime tvojov komentar ni dade nadez deka ne e tolku skapo ko sto vika:)
     
  12. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    хаха каков тост 5евра бе? Тост беше 1ипол-2 евра,100%, го имав сретнато низ мениата, хамбургерот беше околу 2.5-3 огромен, а не па тост, а што се однесува до лежалките можеби биле 6 оние кои се наплаќале, али од толкава плажа каде се лежалки до лежалки изнаредени од разни таверни и барови, и пред кои стои табла на кои пишува free sunbeds, нема шанси да седнете на оние кај се плаќа при толку бесплатни, нели...
    Цели оброци беа по 5 евра, јадење + сок/пиво, оброк што најадува маж, такада не се заморувај со другаркати, по 100/150 евра ви се доволни од човек за постојано јадење надвор,пиење и сл.
    А што се однесува до плаќање влез во диско, јас прв пат слушам дека се плаќало влез во Лаганас, а секоја година имам некој познат што оди, такада батали ја информираноста од другаркати, мој совет. :D
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Убаво те излажале , само да не идеш и ти , ц ц ц...
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Rubiii ти на кое место беше во Закинтос?
     
  15. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    На Лаганас, само бевме приватно, со кола и смештај преку Букинг, и бевме сместени во една споредна уличка од Каламаки улицата.
     
    На Kiwibird му/ѝ се допаѓа ова.
  16. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Епа се вратив од Закинтос пред 1 саат. Се што ве интересира поопширно прашајте ме, јас тука ќе кажам што ми текнува во моментот. Бевме сместени во Лаганас, во вила многу блиску до градската плажа. Водата беше преубавааа, прееетопла и пречиста, само не ми се допадна што е плитко, треба да одиш повеќе за да стигниш во подлабокото. Лаганас -баш тоа што очекуваввв, воопшто не се разочарав, ноќниот живот -ТОП, кој отишол -знае, кој не отишол нема појма што пропушта 8)
    Влезот во баровите и дискотеките речиси и да не се наплаќа, единствено во Rescue се плаќа 10 евра во недела и среда на paint parties, и во Zeros club на познатата пена парти се плаќа карта 10 евра :D
    Англичаните се прееезакон луѓе, мене ми оставија посебен впечаток, и воопшто не е вистина дека се насилни или нападни, они си гледаат само за нив и знаат да се забавуваат како никој друг. Си се собираат огромни друштва од по 30-40 души и си прават егзибициии по улиците и клубовите, секоја вечер различно се облекуваат и маскираат, се цртаат по телата и што ли уште не :D Насилни не се воопшто, вистина е дека се нонстоп пијани, ама не се ич опасни. Јас позабавни луѓе од нив немам сретнато, а ne верувам ни дека ќе сретнам.
    Храната во маркетите воглавно е скапа, повеќе се исплаќа да јадите по пицерии каде гирото е 2 евра, пица парче има од 1.50 па нагоре, исто и пијачките не се скапи. На плажа пијаќките не се скапи, имате леден чај за 1.50, кафето е 2 евра, за другите не ми текнува, а со порачана пијачка се добива лежалка 8)
    Мој совет: немојте да идете на крстарење, според мене е голема глупост, никогаш нема да си ги прежалам тие 18 евра |( Значи се застанува на 3 плажи, од кои сите три се ИСТИ, а втората плажа е онаа познатата Navigao, ама верувајте не е ништо посебно, на слики е прикажана како нешто неверојатнооо, ама во живо не е ништо посебно, и плус водата е камен ладна |(
    Обавезно посетување на Water Land, и тоа е 18 евра, ама таму веќе има вистинска забаваа
    И тоа е тоа, воглавно кажав се, ако го интересира некој нешто плус нека праша слободно.
    :inlove: Зантеееее :inlove:
     
  17. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Еве јас да прашам, ќе одам сега во вторник.Со колку пари може да се истера одморот во Лаганас се на се (за храна, екскурзии, а не многу одење по кафиќи).Благодарам.
     
  18. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Има ли аквапарк на Закинтос и ако има блиску ли е до Лаганас и колку е влезница. Фала
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Над тебе пишува дека има и влезница е 18евра.
     
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Не е баш блиску ама има организиран превоз од таму кај што се купува картата, те носат и те враќаат