1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за облигациони обврски

Дискусија во 'Правни совети' започната од Mikula, 1 септември 2011.

 1. Mikula

  Mikula Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поздрав,
  Имено имам потреба од ваш совет за ситуација која ке ја опишам накратко.
  Аплицирав за работа во Мај 2011 во една Мегународна Организација со седиште во Скопје.
  Бев редовно поканет на интервју на 2 Јуни.
  На 5 Јуни 2011, добив официјална понуда за огласеното работно место, со датум на започнување на работниот однос, плата, и друите обврски наведени во договорот

  Потврдно одговорив дека ја прифакам понудата и условите наведени во Договорот(електонски пополнет-не потпишан!!), и дадов отказ од работното место кое го извршував дотогаш.
  Пред да почнам со работа, ме информираа дека имала некаква бирократска процедура... Имено се работеше за Безбедносен Церификат( кој што го поседувам ). По испракањето на Церитификатот додив друг одговор од Мегунарадната организација, дека погрешиле во постапката за вработување и огласот требало да се повтори по инсистирање на домашна институција.
  На повторениот интервју јуни 2011 ( бев рангиран на 3-то место, и со тоа не ја добив работата.
  Би сакал да ве замолам, Доколку има елементи за побарување на оштета (за понудената па повлечена понуда) согласно Законот за Облигациони односи?
  Ви благодарам,
  Микула
  P.S. Moze i sovet od advokat od Skopje
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.292
  ИМаше потпишан Договор, од твоја и нивна страна. Ако имаш тогаш можеш да тужиш ама ако немаш не им можеш ништо. За жал така е во нашата држава кога се местат работни места.
  Можат да го поништат и повлечат огласот и пак да го објават а тебе да те играат дека некој докум. ти фали или си задоцнил со достава и покрај тоа што не е така.
   
 3. Mikula

  Mikula Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Blagodaram mnogu na vnimanieto,
  Znaci Dogovorot ne bese parafiran(potpisan), no site detali bea definirani, dogovorot mi bese praten elektronsi(prilog) so baranje da go popolnam so moite licni podatoci i da im go vratam popolnet kako i so moj potvrden e-mail deka go prifakam dogovorot i uslovite navedeni vo dogovorot....
  Deka bese namesten nemam nesomneno bese!!! , odnosno"NASITE" imaa svoj favorit iako Strancite veke mi ja ponudija rabotata, pa potoa gi "ubedile" strancite so nekoi bajagi interni proceduri....a na moe baranje za kakva procedura(postapka" se raboti, koj clen ili stav od taa si interna postapka, naidovna MOLK!!!(da ne receam i zakani)...No toa e toa ...
  So pocit i blagodarnost...
  Mikula
   
 4. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  здраво... барам некој со слично искуство или познавање.... имено,посеедуваме стан во кој не живееше никој и по наше барање струјата беше исклучена. но има некој заостанат долг... неколку сметки и плус месечната такса за улично осветлување. дали за поврторно уклучување се плака и колку? и дали треба да се платат и старите долгови и дали е можно некои од нив да се избришани по основ на застгареност