1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за привлекување

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од xnotyourbabex, 9 јуни 2018.

?

Дали верувате во законот за привлекување?

  1. Да

    118 глас(а)
    70,7%
  2. Не

    49 глас(а)
    29,3%
  1. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Мојата реакција си е таман, ти кажаува сé. Сама си го одговори прашањето.
    Си навлегла во околтна литература и тука очекуваш ние да се восхитуваме на твојата храброст? Ма бегај таму! Откачи ги тие работи како колешката да не завршиш.
    Ако ние како човечки битија не се приврзувавме за материјални работи тогаш сите ќе спиевме на картони и ќе бевме бездомници. Многу ми се глуп овој new age начин на размислување, и вие што го велите ова немате муда да живеете во дивината. Си седите дома и изигравате хипстери зошто немате што да правите со себе.
     
    На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Не навлегов. Почнав да читам. Отвори си ги малку видиците. Не е тоа се new age како што ти велиш. Реков и претходно сакам материјални нешта и сум хедонист, но не треба претерување и приврзување.
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ова ми е од ист ранг со астрологија, нешто што историски почнало како полу-сериозно а сега го надоградуваат луѓе без работа, иако во реалност е очигледно дека нема никаква рационална позадина.

    Also, шо да фак се окултни книги? :D
     
    На Anah, Justicija и злоба им се допаѓа ова.
  4. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Сега си навлегла или ги читаш ради реда? :drunk:

    Бабини деветини во печатена форма.
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Предлог: денес сите да манифестираме како сме на Малдиви, може заеднички ако мислиме ќе се оствари :sun::D
     
    На Anah, Justicija и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  6. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека треба да манифестираме 1 милионче на по секого. Па и малдиви ќе дојде така :P
     
    На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Quinzel

    Quinzel Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Верувам премногу во закон за привлекување, нека ми пише некој што е опседнат како мене во врска со оваа тема (highfive)
     
  8. Beemo

    Beemo Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Машки
    Темава и мислењата тука можат да се користат на предавања на факултет како дел од предмет “Корелација и Каузалност - Точни и Погрешни Примери“ 8-|
     
    На prashinka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Не сум приврзаник, затоа што ми се случило да размислувам негативно, а исходот да биде позитивен за мене, и обратно, да размислувам позитивно, но да произлезат негативни резултати.

    И верувам дека никој не мисли на лоши работи, се додека не искуси негативности и потешкотии во својот живот, така што целиот тој концепт дека се сами привлекуваме, паѓа во вода.
     
    На prashinka, Justicija и Anah им се допаѓа ова.
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    И кај мене е секогаш обратно:D кога мислам дека лошо ке испадне ке испадне најдобро, кога сум сигурна дека ќе биде успешно испаќа сосема спротивно.... Кај нас е обратен законот:rofl:
     
  11. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Илустраторов во кратково видео убаво го објаснува (на англиски) вистинскиот закон за привлекување:

     
    На Deni_srce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Верувам и во ,,спротивностите се привлекуваат” и во ,,сличните се привлекуваат” кај мене било и двете
    Ама највеќе верувам во тоа дека привлекувам луди особи :rofl:
    И за друштво и партнер.Сите особи во животов ми се одлепени :nod:
     
    На Deni_srce и Ketchup им се допаѓа ова.
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Вака да ме прашаш, ќе ти кажам дека не верувам, ама исто и јас ко Феминка привлекувам само еден тип на луѓе и тоа е тоа, нема исклучок.
     
    На Indiegurl и Feminka22 им се допаѓа ова.
  14. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Уствари што се случува со теоријава, се фокусираш на одредена цел и несвесно вршиш акција кон остварување на целта, ако е успешна мисијата мислиш дека е благодарение на оваа теорија а доколку не ќе се посомневаш во тоа колку си бил фокусиран и дали навистина доволно си верувал, магла у тегла буквално. :rofl:
     
  15. sweet_angel

    sweet_angel Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Еве едно нешто: „Што веруваш, тоа ќе ти се оствари“. Ти ако цело време мислиш на негативни нешта нема шанси да не ти се остварат такви нешта, затоа малце позитива.
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweet_angel

    sweet_angel Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Самата кажуваш дека се остварило нешто што си посакала. Ништо во животот не е случајност, се се слушува со некоја причина.
     
  17. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Без разлика дали верувате или не, законот за привлекување работи и за тие што веруваат и за тие што не веруваат. :)
     
    На sweet_angel, cresa-jagoda, riba79 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Јас започнав со смешни мали self-help книги во врска со законот за привлекување и дека можеме да имаме се што сакаме, што ги сфаќав како измислица за да им помогне на луѓето да размислуваат позитивно (и бев океј со тоа), ама завршив со разбирање на што сме, зошто сме, што треба да правиме, која ни е целта на планетава и целосна верба во универзалните закони - па не би ни рекла дека е верба, едноставно еднаш штом сфатив/научив, тоа беше тоа за мене.

    Искрено, почнав со Ана Бучевиќ која нон-стоп ги спомнуваше Abraham Hicks, а мене многу долго ми требаше да го „сварам“ тоа што они го учат и тоа што они... се, дури и не ги сфаќав кога почнав да ги слушам, сега како подкаст на x2 убрзано ги слушам на јутуб. :D

    Ја препорачувам книгата Law of Attraction - Esther & Jerry Hicks, Разговори со Бога Книга 1 - Ниал Доналд Валш, Екхарт Тол. Сите дојдени до исти главни заклучоци за животот, а сите различно го искажуваат тоа, со различни зборови и реченици.

    Омилено ми е што ако испадне на крај дека сум била цел живот луда, океј сум со тоа, затоа што сум го поминала целиот живот мислејќи позитивно, уживајќи во се што имам, не наштетувајќи на никого... и така. :)
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Те молам немој. Ни Ана Бучевиќ да ја читаш ниту со Естер да си имаш работа. Ќе звучи налудничаво, ама баш таа Естер е каналот за некои ентитети. Осврнувај се на Саи Баба, и сличните на него. Мислам на духовни учители. Немој овие. Баш затоа звучат добро, за да те привлечат да ги слушаш.
     
  20. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допаѓа тоа што го зборат, Ана Бучевиќ е паметна жена и јас би рекла дури дека многу од нејзините видеа се и од психолошки аспект, односно и да не збореше за законот за привлекување, океј е. Мислам не може никој да не се согласи со видеа од типот „треба да знаеш што вредиш, и да не прифаќаш ништо помалку од тоа“ итн.

    Да, Абрахам се ентитети што зборат преку Естер, што и ден денес ми е чудно, ама истражував и има повеќе (многу) луѓе кои се канали - гледав видеа на јутуб и навистина се приметува разликата во зборење нормално и кога нефизичкото зборува преку нив што нема шанси некој да го изглуми, посебно поради тоа што навистина нема шанси некој да има толкава скрипта за да знае што точно да одговори на сите тие прашања, со толкав детаљ во врска со се. Ова беше мојот заклучок. :)

    Ќе го истражам тој што си ми го пишала.
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.