Закон за работни односи

Дискусија во 'Правни совети' започната од genkisi, 4 април 2018.

 1. genkisi

  genkisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Дали е законски некој да зема истовремено и пензија и плата,односно во фирмава каде што јас работам има неколку вработени (раководен кадар) кои неколку години се пензионери а сеуште доаѓаат на работа и си земаат и плата
   
 2. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  40.540
  Мислам дека пензионери не смеат да работат
  Сигурно на црно работат
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 3. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.073
  Допаѓања:
  19.294
  Пол:
  Женски
  Имам прашање.
  Дали може непречено да се вработам во фирма, полно работно време и да бидам осигурана, а во меѓувреме сум сопственик и управител на друга фирма?
  Од фирмата каде што сум сопственик не земам плата и не ми тече стаж.
   
 4. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  18.665
  Пол:
  Женски
  Нема шанси да постои фирма во која сопственикот не зема плата.Ќе мора да ја ликвидираш таа фирма.
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 5. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.073
  Допаѓања:
  19.294
  Пол:
  Женски
  ^^
  Да, постои, иначе, планирав да ја ликвидирам за макс. 2 месеци отсега.
   
 6. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  18.665
  Пол:
  Женски
  Ок ама додека не ја ликвидираш не може да си пријавена дека работиш на две места.Ликвидирај па вработи се.
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 7. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.073
  Допаѓања:
  19.294
  Пол:
  Женски
  ^^
  Тоа всушност и ми беше прашањето.
  Значи, деф. се водам ко вработена без разлика што не земам ништо?
   
 8. Pandora-

  Pandora- Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2017
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  574
  Пол:
  Женски
  Не може да си управител на фирмата а да не си пријавена во истата . Основач-да.
  Инаку можеш да работиш на две места да си осигурена, мах. ти е 40+10h месечно./
   
  Последна измена: 19 јули 2018
 9. Искра 90Ј

  Искра 90Ј Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  167
  Здраво да ве прашам прашање. Дали префрлуваат к15 иако ќе отварам породилно за скоро.Работам во истата фирма 3 години овој месец отварам породилното, к15 се префрлува декември секоја година ме интересираше дали има посебно нешто околу ова?
   
 10. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.829
  Допаѓања:
  18.522
  Пол:
  Женски
  Да , ти следува К 15.
  Може со Договор за дело или Авторски договори.
   
 11. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  6.199
  Ајде и тука прашањево, многу ми е битно.

  Дали можам да тужам доколку работодавецот ме има пријавено, но нема платено никакви надоместоци за здравствено и пензиско осигурување, со тоа што немам ниту еден ден стаж во истата фирма?

  Плата на трансакциска не добивав, само 2 пати минимална сума.
  Отказот е потпишан своеволно.
   
 12. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  40.540
  можеш да тужиш ако си пријавена имаш м1 образец и договор за работа
   
 13. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  6.199
  Пријавена сега не сум, тоа се случи пред една година, но поради извесни проблеми со работодавците сакам да тужам.
  Имам договор за работа, и документ дека давам отказ своеволно, М1 не ми дале, од каде можам да го набавам?
   
 14. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.715
  Допаѓања:
  40.540
  од завод за вработување
  за ова ти треба да се обратиш кај трудов инспектор он најреално ек ти каже шо можеш шо не
   
  На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
 15. NoU-NoLove

  NoU-NoLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  150
  Здраво,работам во фирма непрекинато 1 година,и секако ми следува регрес,а со договор на определено време.На колегите кои имаат решение им пуштиле регрес,мене не,нормално изреагирав.Одговорот на директорот беше дека агенцијата за привремени вработувања треба да ми исплати регрес,за што првпат слушам,по закон работодавачот треба да исплати.Се соочил некој друг со ваков проблем?
   
 16. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.829
  Допаѓања:
  18.522
  Пол:
  Женски
  Убаво погледни го договорот дали како член е ставено дека сите права од работниот паѓаат на товар на фирмата која те превзема, а не агенцијата за привремени вработувања.
  Ако е така, фирмата треба да прати известување до агенцијата за исплатата на К15, а со тоа агенцијата да фактурира и врз основа на тоа фирмата да ги исплати парите,а агенцијата ти ги префрла на тебе.
   
  На NoU-NoLove му/ѝ се допаѓа ова.
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.092
  Допаѓања:
  285.041
  Работодавачот треба да ти исплати.
  Нема врска со тоа Агенцијата за привремени вработувања.
  Дури мислам дека може и да го казнат работодавачот ако не ти исплати.
  Доколу имаш 180 дена минимум поминато на работа кај него, ти следи регрес.
  Најнискиот е 9.648,00 а највисокиот 14.090,00.
   
 18. NoU-NoLove

  NoU-NoLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  150
  И јас знам дека е така,ама на кого да му докажеш,им објаснив дека е така,ме убедуваат друго,Бог да чува .Ти благодарам
   
  На Nikolabtbt му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Dimiczakson

  Dimiczakson Нов член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали вработен кој е на породилно отсуство може да има консулатантски договор со фирмата во која работи поради тоа што е неговите услуги се неопходни за непречен тек на работата
   
 20. anazi

  anazi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2016
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Се надевам некој ќе ми одговори. Вака бев на породилно отсуство заклучно со 27.05.19. од 28.05 користев стар одмор. На 09.06. ми беше прв ден на работа од 10.06 тоа е понеделник до 14.06 одев полно работно време , за после викендов денес понеделник газдата да ме викне и да ми каже дека фирмата се затвара (наводно) и повеке не треба да доаѓам на работа. Значи ме брка. Отворив денес после отказот да разгледам на нет огласи за работа. И налетувам на оглас од мојот газда како бара вработени за позиција која ја работам јас. Огласот е пуштен во понеделникот на 10.06.19. Значи ме брка зошто сум станала мајка.Дали имам основ за тужба и кои ми се шансите, ако има некој да ми каже зошто се изреволтирав кога го видов огласот, а тој се правда колку лошо му работи фирмата и ке ја затвара.