1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за употреба на македонски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pdb123, 16 јануари 2020.

  1. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Здраво луѓе,

    Само што го прочитав следново:
    https://365.com.mk/313367/makedonskiot-jazik-stanuva-zadolzhitelen-na-site-fakulteti.

    Што мислите за ова?
    Јас лично како grammar nazi сум скроз за и искрено се надевам дека ќе го донесат законот, ама уште поважно, дека ќе го имплементираат!

    Немам ништо против скопскиот дијалект, ама сметам дека стандардниот македонски јазик треба да се користи при јавна комуникација, што за жал, кај нас 90% од времето не е така .

    Освен ова, доволно е да се отворат коментарите под било кој интернет портал и да се види кое ниво на писменост го имаме - реферати без интерпункциски знаци, човек да не знае каде завршува една реченица, а каде почнува нова. А да не зборуваме и за правописни грешки...
     
    На Feminka22, g8lQQk, mime87 и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    И јас сум целосно за, само што мислам дека кој не сака да научи не може ни закон ни ништо да го натера да научи.
    Не знам, ама некогаш ми се чини дека на некои луѓе им е баш фино да бидат неписмени.
    И згора на се' си се гордеат со тоа.
    Доказ за тоа се како што кажа ти, коментарите под објави на некоја фејсбук страница на пример.
    Ајде што редовно пишуваат латинично а се најголеми патриоти (ова никогаш не го сфатив), туку граматика, интерпункција и во глобала земено правопис им се непознати поими, па мора човек да ја препрочитува реченицата по 7 пати за да сфати што сака да каже авторот.
    Или како мене, да се откаже од читање на глупи коментари и да си ги заштеди мозочните клетки од неповрат.
    А секако и во говорењето сето непознавање на мајчиниот јазик се забележува кристално јасно.
     
    Последна измена: 16 јануари 2020
    На Feminka22, g8lQQk, SnowWhite8 и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    52.604
    Пол:
    Женски
    ЗА!
    Срамота е млади луѓе да се неписмени. Најголем доказ ни се коментарите на фејсбук напишани на латиница со еден тон правописни и граматички грешки.

    Без разлика што се изучува на факултет, мислам дека секаде треба да има задолжителен предмет македонски јазик, со понапредно ниво од она што се изучува до средно образование.

    И во јавната комуникација исто така да се користи стандарден македонски јазик наместо дијалект.
     
    На g8lQQk, candy.cane, Purplelilac и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.466
    Допаѓања:
    82.124
    Пол:
    Женски
    Јас сум за.
    И медиумите треба да обрнат внимание,особено при употреба на Ѓ,Ч,Ќ.Џ.
    Сите пејачи од екс ЈУ ги пишуваат со Ч.
    Пр.Не е Здравко Чолич туку Чолиќ.
    Сите на кои презимињата им завршуваат на ќ кај нас се претвораат во ч|(
    Оливер Драгоевич:headbang:
    Ко да се од Словенија.
     
    На g8lQQk, christinnn, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е сосема непотребно
    Ако некој после основно и средно образование не научил граматика и правопис нема ни на факултет да научи и ќе си остане неписмен :)

    Самиот факт што некој кој не знае да пишува а стигнал да се запише на факултет е застрашувачки.

    Има многу невработени професори по македонски јазик и ајде ќе ги учиме студентите од 18-19 години како да изговараат правилно свашта.
    Јас студирам медицина на пример во прва година имав 8 предмети во семестар уште тој фалеше.
     
    На Feminka22, christinnn, daylight и 3 други им се допаѓа ова.
  6. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Физичко или спорт и спортски активности,како сакате, треба да биде задолжителен предмет на сите факултети.
    Македонскиот јазик не.Тој предмет доволно се учи во основно и средно,и на некои факултети.
    Во денешно време,може и онлајн да се изучува.
    Погрешно е да се обележуваат сите јавни личности или обичните граѓани како неписмени затоа што не користат литературен јазик или затоа што утнале буква во текст,ова второво и на лектори им се случува. :D
    Новинарскиот говор и стил на пишување не се совпаѓа со литературниот и тоа е во ред.
    Сепак во 21 век сме.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Е баш Физичко е најнепотребен предмет. Некој ако сака да биде физички активен не му треба таков предмет за тоа. А ако некој не сака, никаков предмет не може да го натера.
    А ако некој не го знае македонскиот јазик, тогаш навистина срамота.
     
    На coldbaby, g8lQQk, glosipgirl и 12 други им се допаѓа ова.
  8. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Па некој имал доволно време од прво одделение до 4та година средно да го запознае својот јазик нели?
    Физичко и е битен предмет како паразити се сите млади деца обезни или со кифлоза закржлавени.
     
    На candy.cane и nextredstyle им се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Физичко е попотребен бидејќи сè повеќе млади одбираат да седат пред екран наместо да се движат.
    А,јазикот не смее да им се форсира на заедниците бидејќи и ние не сакаме тие да ни ги форсираат нивните јазици.
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Да доволно време е, ама оди види колку научиле и колку писмени наставници имале за да ги научат. А да имаш дупки во знаењето за мајчиниот јазик и да бидеш академски граѓанин ми е незамисливо.

    На никој не му е проблем да учи англиски јазик, па дури и германски или некој друг јазик. Ама за мајчиниот јазик одма се кревате против. А и што има лошо да знаеме уште некој јазик што се користи во државата. Од наша корист е да знаеме и албански. Знаете дека Албанците не сакаат да им го знаеме јазикот за да не можеме да ги разбираме кога си зборуваат меѓусебно. А тие го знаат македонскиот и во предност се поради тоа. Знаете ли дека многу Албанци го зборуваат многу поубаво македонскиот јазик за разлика од наши Македонци? Па нели е тоа срамота за нас?

    Што правеле до сега во основно и средно на часовите физичко? И тоа по три часа неделно? Не им влијаеле на здрав начин на живот и на физичка активност? Ако уште од основно и средно им вградат на децата желба за физичка активност во слободното време, младите нема да чекаат да имаат предмет на факултет за да бидат физички активни. Младите кои имаат здрави навики одат во природа пешачат, трчаат, возат велосипед или одат во теретана или спортуваат некој спорт. Ако не, џабе предмет физичко на факултет.
     
    На g8lQQk, daylight, candy.cane и 10 други им се допаѓа ова.
  11. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    На УГД, предметот Спорт и спортски активности е задолжителен за сите студенти од прва година. Нема никаква полза од него, пола студенти си го плаќаат потписот (кредитите), салата е предалеку од сите кампуси, вежбите се премногу напорни, а скоро сите одма после тоа имаат други предавања. Полошо не може да биде организирано. Сум за организирање некои активности, спортски натпревари, еколошки акции, екскурзии на археолошки локалитети и слично, ама за физичко како предмет не.
    Реалноста е дека онлајн никој нема да седне да учи мајчин јазик. НЕ се учи доволно во основно и средно образование. Ние во средно работевме само книжевност, а јазик, правопис и правоговор воопшто. Јас како изборен на мојот факултет го имам избрано македонскиот јазик и сметам дека барем на филолошки треба да е задолжителен.
     
    Последна измена: 16 јануари 2020
    На Sejfullai, candy.cane, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  12. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    [/QUOTE]
    На угд ништо не функционира
    Покорумпиран универзитет нема во државава

    Ама барем бие монотонија :)
    Јас во прва година кога имав анатомија,биологија хемија ми годеше 45 мин да сменам нешто и да се опуштам
    Сега е тоа индивидуално обично се смета дека децата се доволно писмени и зрели особи на 18 години па си ја одбираат професијата и се запишуваат на факултет
    Јас ако сакав и ако ме интересираше ќе се запишав на книжевност
    Е сега тоа што има поединци со големи дупки во знаењето не е до нас таква ни е државата.
     
    Последна измена од модератор: 16 јануари 2020
  13. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    За, нормално.

    За ова можам да зборувам (пишувам) со часови. Неверојатно, жално и срамно е нивото на непознавање на македонскиот јазик, правописот и основната граматика, основните граматички правила, кај луѓе што се декларираат како академски граѓани, учени и начитани.

    Зборуваме за луѓе што претендираат да добијат факултетска диплома. Сосема неприфатливо е од нив да читаме: сваќа, мајками и таткоми, допринесува, превзема, незнам и неможам, кој наместо кои и обратно Да не зборувам за употреба на голема и мала буква или за акцентирањето, тоа е веќе виша математика за повеќето.

    Истото важи и за правоговорот, а тука ќе ги споменам медиумите. Каде ќе слушнеме правилен изговор ако не таму? Повеќето како да не слушнале за третосложно акцентирање. Хаос е.

    И јас се прашувам од каде е оваа аверзија кон македонскиот. Јазикот се брани со негување и правилна употреба, а не со патриотски постови на Фејсбук, во кои треба со лупа да се бара правилно напишан и употребен збор.
     
    На Sejfullai, g8lQQk, Purplelilac и 8 други им се допаѓа ова.
  14. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Се согласувам дека можеби до крајот на средно би требало да знаеме правилно да зборуваме и да пишуваме, но факт е дека не е така, па според мене би требало да се пополнат некои празнини.

    Понатаму, познавам доста луѓе кои во средно не биле посебно заинтересирани за учење, па кога дошле на факултет станале дури и едни од најдобрите студенти, така што не мора баш да значи дека не би го учеле македонскиот јазик. Поинаку размислуваме кога сме малку позрели и се менува свеста; ако во средно си бил исмеван дека учиш, на факултет е спротивно.

    Освен ова, ако некој учел како што треба во поранешните години, не гледам зошто би имал потешкотија да го повтори и надополни ова на факултет.

    Не ми е баш сфатливо зошто би се имало одбивност кон ова, кога правилното изразување секогаш асоцира кон пообразована личност и влева повеќе доверба кај луѓето, отколку некој што се изразува (усно или писмено) како коментарите на социјалните мрежи...

    На крај, не знам зошто би имало проблем за било која заедница, па кога се оди во странство никој не го интересира Вашиот мајчин јазик којшто го зборувате дома, туку Ви бара да го знаете стандардниот јазик (не дијалектот) на таа земја, било дали е за факултет или работа .
     
    На Sejfullai, g8lQQk, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Сум да се примаат лектори во сите институции и да биде македонскиот јазик секаде задолжителен предмет, а не изборен. Еве сите што ги знам лектори се без работа, а нема многу завршено. Ми се повраќа кога ќе видам колку доктори, правни лица, економисти, па и професори по други предмети се неписмени по македонски. Нека ми извинат, но така е.
     
    На g8lQQk, candy.cane, Bibliophile и 3 други им се допаѓа ова.
  16. kukidi

    kukidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Не треба. Нека ги филтрираат во средните училишта. Тие што не го познаваат јазикот и правописот, да не ги примаат на факултет едноставно.
     
    На dayla, candy.cane и thequeen95 им се допаѓа ова.
  17. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    52.604
    Пол:
    Женски
    Баш спортски активности најмалку е потребен. Тој што сака да биди физички активен и без таков предмет ќе биди, а тој што не сака нема таквиот предмет да го натера да сака.
    Ама никој не можи да биди писмен без предмет македонски јазик. Секако ако сака да биди писмен.
    Не знам колку читаш коментари на Фејсбук, ама ако читаш ќе знаеш која неписменост владее.
    Не, воопшто не е во ред. Во јавната комуникација треба да се користи стандарден македонски јазик, а не дијалект. Кога пуштам телевизија од новинарите очекувам литературно да говорат, а не на скопски дијалект (не дека имам нешто против дијалектот, ама тука не му е местото).

    Како што се изучува англиски, француски и германски јазик на факултет (барем кај нас, на економски факултет) зошто да не може македонски јазик? Па жално е да не сакаме сопствениот мајчин јазик да го владееме добро. :)
     
    На daylight, S.W.A.G, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    И од кога ќе стапи овој закон?
    Кои години ќе го има?
    Како и втор странски јазик на факс. Иста песна ќе е.
     
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Една од поголемите глупости во нашево образование.
    А вие што се потресувате пошо коментарите под некој портал немале запирка, да не знае човек дали да ви се смее или да ве сожалува
     
  20. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно како некој би научил за 1 или 2 семестри нешто што не научил 12 години уназад, ако евентуално се спроведе би било единствено злоупотребено за да напикаат некој си полуспособен кадар, исто ко што е тој по школите...затоа излегува неписмена раја, а не зашто на некој не му се учело.
     
    На dayla, ElenaOfRivendell и jasbi им се допаѓа ова.