1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за употреба на македонски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pdb123, 16 јануари 2020.

  1. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    @candy.cane За професориве што зборуваат на дијалект си сосема во право. Исто така многу ме нервира кога на e-mail порака ќе вратат со латинична поддршка, без интерпукциски знаци, со че наместо ќе и сл. Ако веќе се воведе за нас студентите нека се воведе и за професорите, па и тие нека учат заедно со нас. Не знам што е потрагично, дали универзитетски професор што не знае граматика или пак студенти кои се запишале на факултет со положена матура по македонски јазик. (facepalm)
     
    На pdb123, candy.cane, T.e.d.d.y и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Од првичниот линк во темава не разбрав ништо, за што е овој предлог закон. Разбрав само две работи:
    - македонскиот јазик коегзистирал со другите мајчини јазици:^)
    - некои дипломирани македонисти требало да се вработат (на државно ?):?:
    За првата констатација, незнам дали новинарот бил неписмен или професорот политички коректен. За вториот дел, дежа ву имам- нели се лектори задолжителни од пред деценија и повеќе?
    Многу нејасно и конфузно, се на се.
    Никој нема да научи, па макар со инка да тураш, ако самиот не сака да научи. Не постои закон кој некого натерал да научи нешто, затоа темава на законот ми е промашена. А главно не ми доволно јасна идејата на писателот.
     
  3. Bibliophile

    Bibliophile Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    За жал, во пракса - не.