1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Mene nisto.Znam nekoi mackaat kantarion ali mislam najdobro nisto da ne se macka
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    И јас ништо.
     
  3. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Додека се пораѓав јас во ГАК, сретнував само мајки со трето дете што се пораѓаат. Изгледа некоја скриена порака за мене има космосот хаха. :D
    Муабетот ми е, тие што биле породени со првите со царски, за третото автоматски им закажувале царски. Демек ризик било природно. Така они ми рекоа, па сеа колку е вистина, а колку рекла казала, не знам.
     
    На MilaP и eatpraylove90 им се допаѓа ова.
  4. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Da za vtoro znam deka e taka...Ako prvoto e carski mora i vtoroto ali za treto neznam dali moze pak caraski pa neka pise nekoj sto znae me interesira cisto informativno :)
     
  5. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Jas sum 3 pati so carski,prviot pat go rodiv sin mi,vtoriot pat vo 20 nedela bliznacite mi umrea i sega na 4 oktomvri povtorno so carski vo 30 nedela za zal kerka mi pocina posle nekolku dena. Morase so carski zaradi zdrastveni pricini,prirodno ne e vozmozno.Sega mi sovetuvaa deka minimum 2 godini ne smeam ni da pomislam da ostanam bremena zaradi rezot,za 4 pat neznam kako ke bide,seuste ne sum zborela so doktor no planiram zasto mi e strav da ne ima posle nekoi posledici.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Za treto pisuvàm jas.
     
  7. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Ако првото е царски второ не мора царски. Инаку на раната мачкав ациди борици но на 40 дена бев на гинеколог и уште не ми беше задравена па продолжив со кантарион. И двете по препорака на доктор.
     
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Со царски двете.. Не плаши ме сега при крајов... убедена сум дека ќе е царски и затоа сум релакс, :o
    Сите породувања ми се на 2 години и три месеци :rofl:
    А препорака после царски бар три години да било, ама јас не послушав. Со оваа бременост дури и ме искараа:$ И прошлиот пат ко влегов во 9ти и се јавив на болница за цтг самата докторка рече царски ќе биде и тоа пред термин да не ризикуваме пукање на матката... овој пат Сакам пак царски. Како ќе биде ќе ви кажам за 2 до 4 недели:sweat::worried:
     
    На eatpraylove90, irenna и Eli23 им се допаѓа ова.
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас на раната прскав Бивацин, така ми рекоа во болница. За второ гинекологот ми рече дека треба помеѓу две раѓања да има две години, а имаше и некоја феминка што првото го родила со царски, а второто природно само не можам да го најдам мислењето во која тема беше.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    За 2 царски,раната за 1 ја мачкав со бетадин,а за 2 со ништо само миење,разликата меѓу децата ми е 3 год и 1,5мес,мораше со 2 царски,за 1 не сеотварав,а 2 беше карлично и не се сврте до крај..
     
  11. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Jas sum dolu siena i koga me ispustija od bolnica mi rekoa da se zamivam dolu so solena voda. Mene mi bese strav kako so solena voda da se mijam koj znae kolku ke me pece, i taka trpev desetina dena i rekov ke se mijam pa kolku saka neka boli. Koga pocnav da se mijam za 2-3 dena mi pomina, steta sto ne poslusav porano da pocnev. A edna drugarka moja se mackase so kantarion i na nea brgu i zazdravi i prestana da ja boli.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Јас сум. Кажете?
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    женче абе многу шкрта па ти на зборови:)...па кажи ни нешто повеќе...како помина? колку години имаше разлика меѓу раѓања и сл? ти ли инсистираше на природно?итн
    јас првото го родив царски , за второ ќе почекам уште некое време...:?:
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Абе мислев нешто конкретно ги интересира. Затоа само се пријавив дека јас сум дотичната и оставив да ме прашаат.
    Инаку децата ми се разлика скоро две години без три недели. Препорака на др од приватна клиника да не е помалку од една година кога ќе останам со второ бремена.
    Инаку многу ми е чудно како тоа на сите ви викаат ако еднаш царски, мора и наредно царски. Мене само ме прашуваа колкаво е поголемото и ми викаа дека е доволна разликата и може да се оди на природно. Иако се мачев ден и пол, никако не се отворав пак никој царски не спомна.
    Не знам може ако бев во приватна клиника или имав врски и јас ќе бев царски. Инаку на Гак се породив.
     
    На Eli23 и Mrs.Bass им се допаѓа ова.
  15. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Aa da izvini duso moja greska, loso sum procitala :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Ne ne ova moe mislenje sto imam slusnato ali mi nema potvrdeno strycno lice taka da nemaj galje stom sakas carski neka bide taka i so lesno da si pomines :* Bas ubava razlika ti se decinjata i neka ti se zivi i zdravi site tri :D Pa ako ima i cetvrto za nekoja godina pisi iskustvo :inlove:
     
    На Eli23 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    @♡BuBaLe♡ немаше проблем со раната од царскиот во претходната и оваа бременост? Мислам на болки некакви? И на истото место ти е засекот?
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Za izmivanje dolu za tie sto se prirodno, sega vo ovaa bremenost vo bolnica mi rekoa da se izmivam so voda vo koja ima rastvoreno betadin i taka pravev nekoi 10 dena posle poroduvanje i nautro i navecer, a se mackav so kantarionovo maslo na ranata i uste se mackam de koga kje se setam.
    Dodeka za prvoto nikoj nisto ne mi kaza za izmivanje vo bolnica so sto da se izmivam i samo so voda se izmivav, a na ranata se prskav so eden sprej Octani Sept se vikase i mi pomina pobrzo.
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    se miev so edna voda za da ne fati infekcija,ne znaev pa po prvata nuzda prasav dali treba da stavamili mijam so nesto.
    sestricata mi kaza deka vo bajna imalo veke podgotveni takvi tubulijna so voda I se miev 3/4pati na den a potoa koga otidov doma so intimo od kamilica dvapatina den se miev.

    inaku za tie sto se sieni dole ne custvuvate nekad kako malo peckajne?
    jas veke 1godina nakaj 2gosini sum I znae cesto da mecesa ili pecka mestoto dole :/ mm vika koj znae dali dobro sum siena pa zatoa :( neznam
     
  20. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Релативно лесен пораѓај имав (природно сум породена) и не бев многу сечена и од прилина за 2-3 недели раната ми заздрави, а иначе раната ја мачкав со кантарионово масло. Меструација добив после 6 месеци од породувањето и од догаш навака ми е редовна секој месец како и пред да останам бремена. Болки кога добивам никогаш сум немала па ни сега, така да ептен сум среќна жена што кога имам добиено и кога немам нема никаква разлика :rofl: :D
     
    На Kaetana, VladeMila и girl-miri им се допаѓа ова.