1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Да одиш. Далеку ти е терминот за таква состојба после породување.
     
  2. CatL4dy

    CatL4dy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Породена сум пред 23 дена, последнава недела имав жолтеникав исцедок, и денес викам ај ќе ставам мидер, го носев 3 саати и кога отидов во вц крв на влошката. Постои ли поврзаност со мидеров, нормално ли е да се крвари иако последнава недела имав само жолтеникав исцедок???
     
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да, може и повторно да прокрвариш. Матката се чисти околу 40 дена.
     
    На CatL4dy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Ако не е светла крв, нормално е. Ама ако е баш светла црвена како од рана, да одиш до лекар за секој случај.
     
    На Coco31 и CatL4dy им се допаѓа ова.
  5. Dusica24mkd

    Dusica24mkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2016
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Aman lugje pomagajte, se poridiv pred 6 dena so carski, na kraj od bremenost 3 nedeli imav otoci na nozete,. Primav albumini, ne spadnaa.. Sega sum uste beter, zglob nemozam da svitkam..iskustva, sto da pravam. Albumini 23 , ispitanin5 dena po poragjaj, dasen sovet deka smo ke mine ... Ama mi e strav iskustva... Ve molam ..
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Имав и јас отоци после пораѓај на стапалата, докторот мибрече недела дена дека е ок, ако продолжат да почнам со апчиња за мокрење и ако не почнат да спаѓаат да се провери срцето. Мене ми спаднаа околу осмиот ден чинам. Без никаква терапија
     
  7. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Strpi se, odmaraj i lezi poveke..mene tek koga dojdov doma mi spadnaa..nekoj 8mi/9ti den od poragaj. Isto carski bev i jas.

    Nego devojki posle kolku vreme os poragaj bevte za proverka pap, brisevi i sl. Bev na kontrola na 6 nedeli ama za ranata bese poveke i eho na matkata.
    Isto posle kolku vreme pocnavte so odnosi povtorno?
     
    На Dusica24mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Lavica2016 пап и брисеви од 4-6 месеци после пораѓај, така ми рече докторката. Јас направив после 6 месеци.

    За односи, кога ќе се чувствуваш спремна :) Јас секако чекав да поминат 40 дена и да ми запре крварењето (и тоа отприлика толку ми траеше). Ама пак ќе речам, индивидуално е :)
     
    На Lavica2016 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  9. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    @Lavica2016 мене ми кажа за пап и брисеви да одам на 6 месеци после пораѓај. А за односи кога бев на контрола на 6 недели ми рече слободно дека може да имаме :)
     
    На Lavica2016 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  10. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Nie napravivme 7 i pol nedeli, iame zeleno svetlo za odnosi, i imavme, ama nekako cudno mi e, seuste ne sum opustena, celo vreme chekam da me boli, imam traumi od proverkite so prsti pred poragaj, mnogu me bolea. A za pap i brisevi i mene mi kaza za 6 meseci ama nekako daleku mi e..od poseden pa ke ima do togas sigurno godina i pol.u najmala raka.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа па, ако добијам брзо, пап после првиот циклус, ако не добијам за 6м да одам за пап. А за односите имавме по 2м некаде и после првиот пораѓај (природен) и после вториот (царски), но многу повеќе страв ми беше после природниот...
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    И јас не можев да се опуштам плус и додека бев бремена не смеевме да имаме односи :) И мене ќе ме фати скоро година ипол од последниот пап тест. Но така ми кажаа и затоа тогаш ќе одам да направам
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Teja26

    Teja26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2018
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    586
    Пол:
    Женски
    После колку време од пораѓај (природно) паѓаат конците, поминаа веќе 3 недели немам болки, но нешто како да ме пецка, дали е загрижувачко да појдам на преглед
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не е страшно пап-от да биде и на две години. Канцерогени клетки не се создаваат толку бргу.

    Не паѓаат, се апсорбираат.
    Имаш погледнато што те пецка?
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Zasto posle prirodniot poveke ti bese strav? Mene pa shube mi e porwdi carskiot deka ne smee da se ostane bremena brzo. :)

    Nie ne smeevme uste od momentot koga zabremeniv. Imav rizicna bremenost i vo lezenje bev celo vreme. Ne sum pipnata..hahaha..da se nashalam malku..
     
    Последна измена од модератор: 9 ноември 2018
  16. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Исто :D
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Страв од болка затоа што се ширел вагиналниот канал кој е мускул. Мене после првиот пороѓај не ми беше "природен" сексот првите шест месеци.

    А за пазење постои контрацепција, за тоа барем не треба да ни е страв.
     
    На NarCis@, Skorpija25, Lavica2016 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Зашто бев испукана, сечена и два пати шиена + внатре шиена. Бебе 4ипол кила излезе од таму и ми беше неубаво... како што вика Китен, сексот првите месеци не ми беше природен, чудно чувство. Мм сигурно ме лажеше дека е "исто" :rofl:
     
    На lackygirl, Skorpija25, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Односи имавме откако поминаа 40 дена. Природно породена и шиена, првиот пат имав чувство како повторно да сум невина (истото и мм го чувствувал), и наредните неколку пати ептен тешко одеше, немав болки, ама пенетрацијата беше отежната.
    За ПАП ми рекоа после првата менстурација, јас не отидов, па сега откако пак останав бремена, ме искара матичната и ми зема отпосле, среќа се беше во ред.
     
    На Coco31, Lavica2016 и mariz им се допаѓа ова.
  20. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    imavte li maka so polovinata od anestezijata deneska uzasno me boli polovinata i toa samo od levata strana a nikogas sum nemala maka so polovina ne me bolese i koga bev bremena