1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Не не ми течи, а болка имам само при напрегање и движење. Ама па зошто се појавија вакви нерамнини, досега мм вика дека сум немала. Јас искрено прв прв денес се осмелив да ја погледнам подетално па нз како била до сега ама се ми се чини рамна си беше.
     
  2. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно раната ми е инфицирана. Секој ден одам на дренажа и понеделник ги чекам резултатите од брисот. Пукнав веќе мир да се немало. И температурата од тоа ми била а не од млекото како што ме убедуваа сите до сега. Сега откако ќе ме издренираат тт се нормализира и општо се осеќам подобро. Претходно само трески, омалаксна, без апетит и препотена бев. Искрено преплашена сум што се ќе излезе од ова. Има ли некој вакво искуство? Само се чудам како толку др ме прегледаа на испуштање и никој не забележа ништо иако на сите им напоменував дека имам малку температура и многу се потам.
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    i jas od carskiot zavrshiv so inficirana rana sekoj den na drenaza moze odev dve nedeli i piev apcinja, posle napraviv briz odkoga gi dobivem vistinskite priciniteli t.e. koja bakterija e vednas pocnav so apcinja koj se rezistentni i za dva dena pocnaa ranata da mi se zatvara i see se sredi.
     
  4. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Уште од првиот ден ми зедоа примерок за брис и дотогаш не пијам ништо. Сега одам само на дренажа што ужаано мн ме нервира. Се надевам дека понеделник ќе се открие што е и ќе добијам вистинска терапија. Инаку и само со дренажа веќе ми е подобро. Немам трески и не сум толку омалаксана.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Каде се пораѓаше?
     
  6. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Во плодност
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Vo princip ne e vazno Kade se poragas ednostavo ete se slucuva pocesto letno vreme a i slabo ni objasnuvaat kako so ranata vo domashni uslovi, poradi toplo a i ne retko i zimno ednostavo od nesto se inficira. Mene mi se sluci vednas po odenjeto doma I osetiv bolka na krajot od ranata ama aj nisto ne mi e taka treba i vo princip ne sum panicar. Se dodeka ne pocna samo da tece kako limfa. E togas se rastrcavme po doktori. Sreka sto mi bese povrshno beshe bakterija koja se faka od instrumentite bolnicki, maticniot ginekolog rece deka moze da ja zafati cela vnatresnost i need retko da se vadi matka. Ama Pak ke kazam sreka bese povrshno i ppominav so amoksiklav so doev i posle brisot za dva Dena pocna da zazdravuva i zatvara. Se porodiv vo cair
     
  8. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас некоја посебна болка немав само кревав температура. Таму ми рекоа од млекото е и не обрнав внимание. Дома ми беше страв да си ја гледам раната и така не забележав дека ми гнои се додека не се направи видлив оток. Кај мене таму го рушија за да течи. Леле ќе си умрам од нерви. Ми дојде крајот.
     
  9. Dusica24mkd

    Dusica24mkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2016
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    E se iznaplakav vecerva, son ne me fakja... Posle caraskiov di dimeritev pak visoki... Mi velat oli placenta zaboravena ili infekcija ili poremeteni faktori na tromoza so homocistein...kade pobrzo da odam od ponedelnik... Temperatura nemam ranata e ok se osecam dobro normalno za caraki po 19 dena... Krvarenjeto vaginalno mnogu retko, bez miris so kafeafkasta prljava boja kako koga ti zavrsuva ciklus... Sega oseljam nekoja minimalna bolka kako vlecenje od desna strana nad jajnikot koga sum legnata samo no toa e najverojatno od operacijata... Ne mozam vekje....
     
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.109
    Пол:
    Женски
    Pred 9 meseci se porodiv i uste mi se pojavuvaat hemoroidi koga idam vo toalet. Care nekoe za niv?:worried:
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    @Milaaa991 ne ja gledav ranata malku stomakot mi bese pogolem bas i doktorot iskomentira ama nee ti se povlece, inaku dodeka ja imav infekcijata nemozev od krevet da stanam t.e. tesko stanuvav so bolka a toa da ti bilo od ranata posle prvoto cistenje jas bev veke podobra ranata ne boleshe. Vo cair mi rekoa deka e cesta pojava po 30 zeni imale na den za cistenje
     
  12. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Малку ме утеши. Епа и јас од стомакот не ја гледав. Кога се повлече си видов дека имам како 2 мали гнојни апцеси. Ми ги истискаа и ми подолесни веднаш. Еве денес др што ми правеше преврска вика нема ништо ама јас веќе на никој др не верувам. Замисли го прашувам за вагиналниот идцедок дали е нормално дека ми смени козистенција и боја. Сега ми е како секрет и има бледо розева или жолтеникава боја ама и ми мириса малку неубаво. И ми вика бојата таква треба да е ама не треба да мириса. Ај види ако не ти премириса дојди за брис. Е како ќе премириса така само од себе му велам. Епа со позитивна мисла ми рече. Е ај сеа.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нормален е жолтеникав вагинален исцесок со непријатна миризба до 40те дена. Матката се чисти и поминува низ неколку фази. Ако после 40 дена продолжи неубаво да мириса, тогаш брис.
     
  14. CatL4dy

    CatL4dy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    И мојот исцедок беше таков и непријатно мирисаше и мн ми беше страв, направив брисеви немаше ништо. Можеш да си направиш за мирна глава.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Уште кога пиша дека ти е од градите се изначудив какви се тие доктори, тт не е добро после породување особено после царски. Јас сум природно породена па некплку пати на ден ми мереа тт во болница да не има некоја инфекција. Среќа што си отишла на лекар, ќе се среди со антибиотик, не се нервирај.
    За исцедокот да се менува, кафенкаст па жолтеникав станува и има непријатна миризба не нешто страшно туку миризбата е како менструална крв. Прати да не има големи парчиња инаку не е страшно.
     
    На NarCis@ и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  16. ina..ina

    ina..ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    87
    Porodena sum pred 2 meseci, no seuste imam bolki vo stomakot, osobeno koga sum premorena. Dali e normalno seuste da me boli stomakot?
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Нека се пофалат (facepalm) Инаку не е нормално и не е во ред да се фаќаат бактериски инфекции за време на болничкиот престој, па колку сакаат нека го прават тоа честа и нормална појава.
     
    На Annath, FreeMind и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    mislam deka I golem broj na zeni ne se informirani za postoperaciskiot period nega i griza za ranata. Svativ deka sapun i voda ne e samo krajniot sovet.
     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Џабе грижа, ако фатиш таму бактерија. Инаку што е крајниот совет? Јас двапати сум со царски породена, истите совети ги добив, туширање најнормално. Нит сум премачкувала рана со алкохол, нит со бетадин, па и на лузната ништо не ставав.
     
    На ane.bella, mariz и karak им се допаѓа ова.
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Da ok i mojata rana beshe so bolnicka infekcija. Ama jas iskreno mnogu nemarev tushiranje brishenje i toa ama site mi vikaa betadin, fizioloshki perenje sto i navistina smetam deka e potrebno premackuvanje, zatoa koga odev na prevrski se mi vikaa da stavam deka bilo ubavo za ranata... Taka da sto znam sto da recam sepak najbitno e see da se zavrshi ok zivi i zdravi