1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas krvarev cel mesec kazi reci I posle koga ke sopre koga pak ke pocne I mi dade Dr sto mi ja sledese bremenost ergotil kapki I gi piev samo eden den mi bese strav da gi pijam oti dojam I mi sopre krvarenjeto nekolku dena I od vcera pocnav obilno da krvaram I vecerta bev na oddelenieto za ginekologija I na smena Dr sto me poragase I me pregleda I mi dade ergotil pet inekcii I ergotil kapki pet dena da pijam I ampicillin antibiotici I mi rece oti stanuva zbor za hormonsko poremetuvanje tiroidata izleda pak mi e poremetena
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    И јас пиев еуторикс за време на третава бременост, ама не ми влијеше на крварењето. Ми ги прекратија после породување.
    Добро што те погледнал доктор, пиј терапија, ќе се среди.
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Moeto tsh sega bese na dolna granica I mi ja namali dozata na eutiroks endokrinologot
     
  4. Nalla

    Nalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Жени, кога прва депилација по природно породување? По 40 дена раната ќе се затвори ли скроз?

    Stay strong & positive :inlove:
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    Имаат поминато 2 месеци и 1 недела од пораѓајот (царски) јас сеуште имам жолто на бришење по еднаш и двапати во денот исто и мало печење долу при миење (прво пробувавме природно и сум отворена до кај 8-9 прсти), немам отидено на гинеколог сеуште неможам не стои бебето без мене.
     
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    На таа возраст ниедно бебе не седи без мајката, ама на гинеколог МОРАШ да одиш. Дури и по цена да го земеш со тебе во ординацијата.
     
    На NarCis@, Meckicja, Petra777 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    Ќе морам така со него и таков ми беше планот ама сега многу има настинки, вируси страв ми е да го извадам надвор :(
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Мајка договори се со гинекологот кога да отидеш ,а бебето нека ти го причува некој еден саат ,подобро дома да го оставиш, побарај прва да те примат во случај брисеви да треба да ти земат ,најверојатно е некоја инфекција штом те иритира долу
     
    На fana и lackygirl им се допаѓа ова.
  9. Elinora

    Elinora Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски
    Се породив природно и богами лесно.. Сабајле околу 8 саат ми почнаа болки слаби но си ги чувствував. Во болница отидовме некаде 09:30/10:00h додека средив низ дома да не креват паника останатите кога ќе се вратат од работа и видат хаос :D, а силните болки ми почнаа некаде 13:00h.
    Мм цело време до мене во болница, дури и по спавача си стоев до него си ги трпев болките кои стануваа се појаки и појаки.. Се породив во 14:25h, после пола саат преку сила што бев качена на боксот. Со домашните обврски почнав некаде после десетиот ден, а сега 3 недели откако сум породена не чувствувам ништо од болка, инаку шиена ме болеше првата недела дена и се движев полуисправена лево десно како патка :)
    На гинеколог не сум уште отидена ама планирам неделава, се надевам се ќе биде во најдобар ред.
    By: Пресреќна мајка на девојче :inlove::inlove:
     
    На malifesent, srekice, karak и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Elinora

    Elinora Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски
    Ме интересира за сексуални односи кога можам да имам, и со некакви лесни вежбички да си почнам низ дома, додека малата ми спие.. Мирно бебенце имам, едвај сеќава галама, телевизор, компјутер
     
  11. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Во бременоста немав проблем со отечени зглобови, сега една недела по пораѓај , ми отекоа вчера, не е ептен многу ама се гледа дека има оток.. Вртев до матичната ама дури следната недела ќе ме прими, утре педијатаот ќе прашам може знае што е..што мислите вие, нормално ли е?
     
  12. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Да нормално е, и јас со претходната бременост воопшто не отеков ама после пораѓај нозете ми отеко многу. Тогаш отидов на Гак и рекоа дека е нормално, по 10 дена веке се беше ок. Ставај облоги ациди борови и поткренати на некое перниче. Секое добро
     
    На Nalla, bella.s и Martka им се допаѓа ова.
  13. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Бела и јас во бременоста не отеков многу но после пораѓај нозете постојано ми беа отечени. Во отпусното писмо ми стоеше контрола на д димери во првата недела по пораѓај, најверојатно дека во 7 и 8 месец се боцкав со клексани и кога направив димерите ми беа скоро 3000. Мислам дека по првиот клексан што го примив ми се повлекоа отоците. Ова е мое искуство со нив.
     
    На bella.s и Martka им се допаѓа ова.
  14. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    После колку време одевте по голема нужда вие што сте шиени ?
    Многу ми е страв не сум била ни вчера ни денес.. осеќам дека ми се оди ама страв не виден...
     
  15. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    998
    Допаѓања:
    2.271
    Пол:
    Женски
    Јас колку што се сеќавам третиот или четвртиот ден. И мене ми беше страв и јадев потечна храна и немав проблем:)
     
  16. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Заебано чувство. Јас отидов после 48 часа со судни маки. Чувствуваш притисок дека органите ќе ти испаднат и ќе се распукаш. Не се секирај го имаш синдромот кој го добивме повеќето. Кога ќе идеш по голема ќе паднат како топки крв. Не се плаши не ти е матката или бубрегот тоа е само крв која треба да ја исфрлиш. Ќе те страв да напнеш седи си на шоља подолго ако можеш да седиш. Труди се да се излесниш.
     
  17. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Божееее што и кажа човече!

    @Eni.r оди си слободно, не напнувај. Не е страшно воопшто
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nalla

    Nalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Сите со истиот страв, многу нормално.
    Пиј мн течности и мн зеленчук и овошје. И не напнувај никако. Take your time, барем за првиот пат, за да видиш дека ништо страшно не може да се случи. Јас првиот пат бев дури кога дојдов дома, после три дена, чувствував притисок во болница :D, и тоа потстаната, не седев на шоља, така ми се гледаше полесно
     
  19. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Бев, со бебе на шоља (facepalm) малку излезе колку да се каже не напнував ич.
    А да вистина фримајнд, нешто испадна ама не гледав што:sweat:
    Не беше болно, утре ке не пуштат изгледа па ке си пробувам дома:D
     
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Тебе што не ти е јасно лепотице?