1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Мене посебен стол за голема ми носеа до кревет да се обидувам да излезам, но ми беше страв. Освен огромен притисок доле не чувствував столица. Јас не можев ни да мокрам со катетар ми ја вадеа урината.
    Тие топки крв се големи колку тупаница на раката. Кога ќе паднат се ослободува просторот и дебелото црево за да можеш слободно да одиш. И да напнеш на аналниот отвор немаш ништо реално освен твојата психа. Освен ако не си испукала со хемороиди како мене па да се докомплицира одењето.
     
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Зошто толку лажеш :rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На anastasijaki и Meckicja им се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Што не ти се погоди од сабајле што си вака наоштрена? Кажи како да ти олеснам?
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Жени има ли некоја која после пораѓај е правена киретажа? Мене и тоа ме снајде додека уште бев во болница..ако има некоја да разменеме искуства?
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Zasto kiretaza neli te docistija ubavo Inace I mene ne me docistija ubavo na carskiot rez pa Dr morase da me natiska na stomakot da se isciste krvta ubavo
     
  6. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Останало парче од постелката и мораше да ме чистат..на контрола по 2 месеци ама не ми се чека и ќе одам на приватно.
     
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Na mene mi kazaa kontrola po eden mesec mi dadea togas I inekcii ergotil I kapki I ampicillin antibiotici
     
  8. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво, не знаев во која тема да го поставам прашањето па затоа тука ќе прашам..Породена сум пред скоро месец со царски, последниве два дена не крварам и вчера мн јака главоболка имав, бабицата ја прашав што смеам да пијам за главата дека се одмолзувам, а она ми препорача да сум одела на преглед дека тоа што не крварам и ме боли глава можело да значи дека треба ревизија да ми прават :|не треба ли некои други симптоми да имам за тоа? Се исплашив мн, а и да, матката уште ми била високо..Некое слично искуство..?
    Извинете за долгиот пост.
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Во однос на болката, мене ибупрофен ми давале уште во болница, додека доев. Прашај си доктор, но ова е моето искуство околу него.
    Чести се главоболките после царски, многу мајки имаат такво искуство. На матката и треба време да си додје во позиција, некогаш помалку некогаш повеќе. Нека те погледнат, но нема потреба за лоши мисли и страв. Според кажаново не е ништо невообичаено.

    После царски јас крварев само две недели и се беше супер.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Проблем ми е што мајка ми си оди денес за мк и сама ќе сум со малото, немам на кого да го оставам за по болници да се маткам.. и бабицава само ме испаничи уште повеќе.. ќе почекам до утре па ќе видам :) фала на одговор
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Кај матичниот гинеколог ќе си направиш термин. Нормално е при првите термини и бебчето да иде на контроли со мајката, и јас ги носев моите. Е проблемот е тежината, нема да можеш и максикозито и бебето во него да го носиш.
    Доколку можеш со количката да се справиш, би било идеално.

    Како што кажав, јас крварев само две недели и за мене беше тоа сосема нормално. Не знам зошто месец дена би било кратко.
    Доколку се решиш да отидеш замоли ја бабицата да те однесе/помогне. Со првото јас имав бабица и ми кажуваше дека одела со некои мајки при првите контроли на бебињата. Пробај, прашај, можеби и тоа им е во услугата и обврските.
     
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Kakva anestezija ti stavija ako e spinalna od nea moze da te boli glavata barem kaj mene bese taka den po poroduvanjeto uzasno me bolese glavata
     
  13. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Девојки колку време после природно породување ви паднаа конците. Јас точно три недели како сум породена, на две места сум шиена и мислам дека уште не се паднати.
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Конците се апсорбираат, нема да ги видиш паднати :)
    А и да имаше конци ќе падне за една недела.
     
    На Kaffe и fana им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.672
    Пол:
    Женски
    Јас па си најдов 2,3 црни беа. Само не беа две... беа повеќе, може затоа. А така за брзо ми паднаа тие што ги видов 7-10 дена.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    @FreeMind успеав за 1 недела да одам 2 пати во болница по голема,малку.
    А сега дома со свеќичка за деца се олеснив, не е болно ама ме боли раната ако напнувам, затоа вака подобро само нека иде :whew::rofl:
     
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Како си Вага беше ли лекар?
     
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Мене не ме болеше раната ваљда зависи како си сошиена. Онда полабаво храни се потечно.
     
  19. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Да, бев до болница на преглед и фала богу се е ок, само безвезе ме испаничи бабицата, се чудеа дури и во болницата зашто ме препратила таму ама тоа е, чуднички ова немциве:)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Паничари :D
    Мило ми е да се е во ред. Сега мирна ти е главата.