Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

 1. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.344
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  Ништо страшно, се чистиш.
   
 2. Mia Fuentes

  Mia Fuentes Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2019
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Фала ти, не знам што е нормално што не ... :)
   
  На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
 3. cimparka

  cimparka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  935
  Пол:
  Женски
  Нормално е, не се грижи.
   
  На Mia Fuentes му/ѝ се допаѓа ова.
 4. minneymouse82

  minneymouse82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2016
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  1.399
  Пол:
  Женски
  Може и да си ја изместила "coccyx" коската за време на пораѓај.
  И јас бев иста, 2/3 месеци неможев да седнам без болки.
  Ако можеш посети физиотерапевт да те провери.
   
 5. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Nisto strasno. Se cistis
   
  На Mia Fuentes му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Иако ми е втор пораѓај, дефинитивно секој е приказна за себе. Се породив пред 15 дена. До пред два дена имав оскудно крварење, но два дена имам некои густи крвави грутки големи колку мала тупаница. Почнав да се плашам, и општо крварењето се врати. Со претходниот пораѓај имаше чистење од тие лохии во првите десет дена, сега ова е поинаку. Кај вас како беше, се надевам дека не е нешто загрижувачко.
   
 7. S.J.Parker

  S.J.Parker Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  3.183
  Исто дури и си помислив дека ми завршило чистењето за 2 недели и дека сум добила менструација.
  Викаат дека се што е крварење до 40 дена е нормално, некогаш помалку некогаш повеќе, секако без болки и некои непријатни мириси.
   
  На Presrekna и Septemvri им се допаѓа ова.
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.469
  Допаѓања:
  34.249
  Мене ми рекоа ако почнат да ми испаѓаат грутки да одам на преглед
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Сега баш се слушнав со докторот, рече не е страшно, да не се секирам. Ако има нешто повеќе од тоа температура, болки и сл.одма да одам. Се надевам нема да има потреба да одам.
   
  На Presrekna и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 10. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.264
  Допаѓања:
  5.670
  Пол:
  Женски
  Јас породена пред 10 дена ни сечена ни шиена без епидурална.
  Станав 4 часа после пораѓај. Никаква мака.
  Првите неколку дена помалку крварев, овие неколку дена повеќе и тоа што викате со грутки темно црвени. Но Гин ми рече нормално е.
  Единствено ме загрижува што како да го имам изгубено осетот за мокрење. Одам од што знам дека пијам течности. И кога седнувам ме боли бешиката мокрам до бескрај.
  Има некој искуство!?
   
 11. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  2.891
  Пол:
  Женски
  Со претходниот пораѓај го имав истото чувство за мокрење, но со тек на време само од себе се среди. Од самите напони мускулатурата ослабува, често пати неможев да додржам до тоалетот, или како што кажуваш одев бидејќи треба да одам а не од што ми се оди. Но како што реков понатаму само си се среди.
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MilenaMilena

  MilenaMilena Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Pred 10 dena se porodiv carski.. super se custvuvm no sakav da prasam kako vi e pulsot, mene od 100ka vo bremenost sega edvaj 60. Verojatno se vrakam vo normala ama pred bremenost ne mi bil volku nizok. Dojam pa moze i zatoa, ve molam za iskustva deka malku se podisplasiv :)
   
 13. babydust

  babydust Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2017
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Идеална вредност на пулсот за оптимална работа на срцето е 60.Инаку до 80 е нормалната вредност.Се над тоа е тахикардија, освен во бременост кога 100 е нормално.
   
  На MilenaMilena му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MilenaMilena

  MilenaMilena Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Blagodaram, taka i doktorot mi vika, ama mene mi e cudno sto prethodno nikogas ne mi bilo 60.. pusta hipohondrija samo guglam simptomi :)
   
 15. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Кога прв пат направивте депилација на интима тие што бевте царски?
   
 16. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  60.279
  Пол:
  Женски
  Одма откако бев на преглед после 40 дена :)
   
  На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.344
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  После преглед? Не памтам јас, сега мислев пред преглед да отидам, нормално ако се оправам со крварењето |(.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  60.279
  Пол:
  Женски
  Да, некој ден после прегледот бев, крварев и јас до 40 дена. Не памтам од кога ми рече докторката дека може, се ми се чини рече после вадењето на конецот на недела дена, ама не ме фаќај за збор.
   
  На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Scorpion91

  Scorpion91 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Некако се плашам :| сепак врел восок на резот и после коа ќе оптегне си мислам да не се отвори :worried:
   
 20. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  60.279
  Пол:
  Женски
  Е вистина, за топол восок и јас би се двоумела. Јас одам на шеќерна депилација, па немав проблем од тој аспект. Прашај го гинекологот најубаво.
   
  На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.