1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закрепнување после пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 22 ноември 2015.

  1. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Чекај женска за вежби не ни мисли сега, сеуште се собира матката, се враќаат на место цревата... чекај шо вежби ќе правиш со синкото секој ден потежок, поприврзан, повеќе стани седни... па ќе почне да се врти, да лази, да фрла играчки, ќе имаш вежби да не можеш глава да кренеш. Плус ќе си почнеш и со мажето вежби ;) па со количката ќе шетате... а мидер носи си да ти го држи стомакот стегнат, потопло е, да си има држење... 9 месеци се тегнеше и ширеше, толку треба за да се нормализира!
     
    На only44you, Eli23, m.i.g и 2 други им се допаѓа ова.
  2. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    I kaj mene taka bese, krvarev podolgo otkolku so ocekuvav, se si tecese crveno i duri pred 2 dena mi prestana i pocna sega kafeavoto i temno zolto-zolto da mi tece i toa samo koga se brisam, a ete vo sreda kje pravime 40 dena. Normalno e ne mu se sekiraj i rano e seuste da mislis deka treba da prestane, do 2 meseci po poragjajot moze i normalno da se krvari, kaj sekoja zena e razlicno.
     
    На Eli23, ♡BuBaLe♡, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    Jas bi ti preporacala malku zumba da si igras duri ti spie bebuleto ,jas dve nedeli od ko se porodiv dvra se ucev da cepam ama so pazenje normalno da ne preteruvame uste e taze ranata ,a da te prasam kolkav ti e rezot?
     
  4. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Па доле скроз мал многу неприметлив што се вика не ме боли ич,плус од спалнава станувам од лежечка позиција со бебуш враце и осеќам така стомакот ми се стега тоа исто како стомачни да правам затоа си прашувам дали може да вежбам бидејќи диета несакам да држам сега за сега ,зимово движење слабо па бар по дома да си вежбам ;)
     
  5. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Жени после царски се чека 12 недели за вежбање. Секако да си дојде телото на свое а и хормоните. Сепак не се сложувам ни со пишаното погоре дека што ќе ни е вежбање кога малите не уморуваат. Освен за здраво тело вежбањето ми е поважно за здравиот дух :)
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ana.nl

    ana.nl Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    31
    Blaze tebe jas imam rez od edniot do drugiot kraj na stomakot pa mozda nedela dena mi pomagaa da stanam od krevet ama pomina i toa :)
     
  7. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Вториот ден по царски ми рекоа морам сама да станам ...сестрата не ми помагаше она вика така полесно ќе се опоравиш и стиснав заби броев звезди и застанав на нозе и така првите денови тешко малку ама навистина ептен брзо закрепнав :)
     
    На Mrs.Bass, Smizzy, irenna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    и јас сум во групата на царски рез, за жал, барем за мене бидејќи многу сакав да се породам природно, ама ете немав среќа. закрепнав мн брзо. се уште немам одено на гинеколог рано е немаме ни 3 недели направено. кажетеми дали ако првото е со царски тоа значи дека и второто треба да биде со царски ??? и после колку време моќам да планирам второ??? брзо закрепнувајне на сите.
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Сaкaв дa прaшaм...
    Дaли се менувa нештo вo oбемoт,гoлеминaтa нa кoлкoвите ?
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Викаат барем две години да има до наредниот пораѓај. Не значи дека и второто мора да биде со царски ама претежно е така, а можеби и зошто кај нас така прават, не ни чекаат туку веднаш договараат царски.
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Па се шират колковите уште во текот на бременоста. Се спрема телото за породување. Иако индивидуално е тоа. Може, но и не мора.
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    а после пораѓај?
    се враќа во првобитна положба илии?
     
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Јас имам впечаток дека сум малку поширока одколку предходно.
    Килажата ми е горе доле иста како пред пораѓај, евентуално 1-2 кг да останале, па носам истите фармерки...но мислам дека има една мала разлика.
     
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Дефинитивно ми се проширија колковите. Ги немав воопшто порано, баш бев уска во тој дел. Имав задникот, ама не и колкови, сега сум баш ко песочен саат :D
     
  15. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Се породив природно.Имав 2 кончиња,болка имаше а од кревет станав после 3 часа.се миев само со млака или топла вода ништо друго не мачкав.е првата недела не можев нормално да си седам туку или настрана или лежев,и брзо закрепнав за 10 дена како нова бев.инаку крварев 40 дена но преку еден ден имаше еотен малце крв исто ко ми завршува менструација.ни влошки не носев ептен малце.а со секс со мм точно по 40 ден пробавме и ми беше страв но немаше ич болка ништо чудно се како порано.јтој вели ништо сменето исто како порано.и бев и на гинеколог ме прегледа се во ред матка вратена во првобитна состојба и вика можеш со редовни односи и тоа е.
     
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Тешко. Јас од пред тоа си имав широки колкови, па не приметувам некоја разлика сега. А дека сум висока и не се забележува колку сум "широка".
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Бидејќи ова ми е втора бременост, знам дека после првата бременост колковите ми се вратија во првобитна положба после пораѓајот а исто бев поширока во колковите за време на бременоста (мм ми ме убедуваше дека сите фармерки ќе треба да ги поклонам на некого бидејќи не веруваше дека ќе ме собира во нив - ама гадно се излажа :)), се надевам дека и сега ќе биде така.
     
    На Kaetana, Smizzy и Petar80 им се допаѓа ова.
  18. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Незнаев кај да се пожалам мислам тука е најдобро...оваа недела сстрашноо апетит ми се отвори ...јадам како бебе на 2-3 саати :) од сабајле прво пијам млеко па банана јадам по 2 саати јогурт пијам со некоја кифла или корнфлекс па по 3 саати ручек па по 2 саати банана па по 3 саати пак јадам па благо нешто па пак млеко па кроасан па млеко,јогурт ииии така секој ден мн јадам мн пијам вода по 3-4 литри,млеко литар и јогурт литар обавезно плус мн јадење 2-3 банани секако...пробав ручекот без леб но неможаам гладна сум а никаква активност посебна освен со бебуш доење музење ...ќе станам меечкаа ...зошто бе толку ми се јадее?? Некогаш дојам а во другата рака млеко пијам или банана јадам неможам да се стрпам ааах.а плус мн се потам...се туширам по 3 пати и рексона машка ставам џабе лошо ми мириса пота а никогаш така не ми било,чај за доилки не пијам веќе само првите две недели пиев....одговори има ли???
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.607
    Пол:
    Женски
    Lele pa jas bas nemav apetit i zatoa oslabev povekje od 20kg za 3 meseci :D Ama zatoa vodaaa, sok, caj auuu kako dupnata, zedna bev 24/7, osobeno koga doev na pocetokot... Dojam i dehidriram, obavezno do mene celo sise sok ili voda :D Ne vecerav, posledno jadenje mi bese rucek vo 16:00, posle toa na sok, po nekoj portokal ili caska mleko bev i go nauciv taka organizmot, doruckuvam od sam pocetok vo 11:00 (a stanuvam vo 7), rucam vo 14:00 i toa e toa :D blago poslabo jadam.. ama do den denes voda i sok mnoguuu, mnogu pijam :D
     
    На solzicka.solzicka и mama89 им се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Иста бев. Јас гладта ја припишувам на доењето, првите три месеци бев како дупната торба. Откако се воспостави лактацијата ми се нормализира апетитот, затоа не паѓај во очај. Истово се однесува и на потта, се менуваат жлездите, но исто е привремено додека организмот се стабилизира со сите хормони. После 6 месеци пополека све се враќа на место ;)
     
    На Kaetana и mama89 им се допаѓа ова.